Reklama

Poezja źródłem fascynujących przeżyć

20 marca br. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej przy ul. Śnigurskiego w Przemyślu celebrowano Światowy Dzień Poezji.

Światowy Dzień Poezji, ustanowiony przez UNESCO w 1999 r., obchodzony jest corocznie 21 marca. Ma celu promocję czytania, pisania i publikowania poezji na całym świecie. Święto to ma charakter festiwalu, trwającego przez wiele dni. 20 marca br. świętowało i nadsańskie miasto. W Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Przemyślu celebrowano ten dzień pod hasłem „Wiosenne Spotkanie z Poezją”.

Wydarzenie zgromadziło uczniów i nauczycieli szkół podstawowych oraz średnich z Przemyśla i pobliskich miejscowości, a jego animatorkami były polonistki z Zespołu Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu – Bernardyna Banaś i Justyna Wasilewska. Spotkanie było fascynującą podróżą po świecie poezji przemyskiej autorki Teresy Paryny[paywall].

Reklama

Znana i ceniona

Ta znana i ceniona przemyska poetka podzieliła się refleksjami na temat poezji oraz przedstawiła niewielki wycinek ze swojego bogatego dorobku twórczego. Wiersze poetki można było usłyszeć w interpretacji uczniów ZSU-HiG oraz w muzycznej aranżacji zaprezentowanej przez Jerzego Markowicza. T. Paryna jest autorką 23 zbiorów poezji, ponadto w swoim dorobku posiada felietony, recenzje i opowiadania. Oprócz poezji zajmuje się malarstwem i rękodziełem artystycznym. Jest poetką znaną i cenioną, o czym świadczy choćby ilość znakomitych recenzji jej utworów, przyczynków do życiorysu, liczne opracowania i artykuły (ich liczba sięga ponad 70), a także tłumaczenia jej wierszy na wiele języków. Ponadto artystka zorganizowała wiele wystaw, spotkań autorskich, zdobyła mnóstwo nagród, wyróżnień i odznaczeń. Była bohaterką konkursów literackich, recytatorskich, plastycznych oraz audycji radiowych i telewizyjnych.

– Krytycy podziwiają bogactwo i precyzję form jej poezji, podkreślając starannie wyrzeźbione słowa, sławiące w kunsztownych strofach dzieje naszej ojczyzny, patriotyzm i piękno Przemyśla. Bardzo często podkreślany jest interesujący nurt niepokoju filozoficzno-moralnego, odnajdywany w najpiękniejszych strofach poetki. Ma naturalną skłonność do retrospekcji i przede wszystkim potrafi bronić prawdziwych wartości. Jest osobą o silnej inklinacji religijnej, rozpoznającą głębsze znaczenie rzeczywistości, stąd w jej wierszach motyw ten pojawia się wielokrotnie. Ponadto na kartach swojej twórczości Teresa Paryna namalowała również piękną wedutę Przemyśla. Gród nad Sanem został poetycko sportretowany w zbiorach „Piękniejsze od wiersza”, „Przy porannej kawie” i „Rozmowa z rzeką”

Reklama

– wyliczyła B. Banaś.

Rozstrzygnięcie konkursu

Ważnym punktem zrealizowanego wydarzenia poetyckiego było rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Jednego Wiersza, inspirowanego tekstem poetki „Kiedy zabraknie słów”. Jury w składzie: Agnieszka Biedroń i Elżbieta Krupa z Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Przemyślu pod przewodnictwem T. Paryny przyznało nagrody w następującej kolejności: Natalia Dziadosz, Patryk Kardasz, Gabriela Trojniarz i Natalia Zając (wyróżnienie).

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 31/03/2025 17:44
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości