20 marca br. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej przy ul. Śnigurskiego w Przemyślu celebrowano Światowy Dzień Poezji.
Światowy Dzień Poezji, ustanowiony przez UNESCO w 1999 r., obchodzony jest corocznie 21 marca. Ma celu promocję czytania, pisania i publikowania poezji na całym świecie. Święto to ma charakter festiwalu, trwającego przez wiele dni. 20 marca br. świętowało i nadsańskie miasto. W Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Przemyślu celebrowano ten dzień pod hasłem „Wiosenne Spotkanie z Poezją”.
Wydarzenie zgromadziło uczniów i nauczycieli szkół podstawowych oraz średnich z Przemyśla i pobliskich miejscowości, a jego animatorkami były polonistki z Zespołu Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu – Bernardyna Banaś i Justyna Wasilewska. Spotkanie było fascynującą podróżą po świecie poezji przemyskiej autorki Teresy Paryny[paywall].
Ta znana i ceniona przemyska poetka podzieliła się refleksjami na temat poezji oraz przedstawiła niewielki wycinek ze swojego bogatego dorobku twórczego. Wiersze poetki można było usłyszeć w interpretacji uczniów ZSU-HiG oraz w muzycznej aranżacji zaprezentowanej przez Jerzego Markowicza. T. Paryna jest autorką 23 zbiorów poezji, ponadto w swoim dorobku posiada felietony, recenzje i opowiadania. Oprócz poezji zajmuje się malarstwem i rękodziełem artystycznym. Jest poetką znaną i cenioną, o czym świadczy choćby ilość znakomitych recenzji jej utworów, przyczynków do życiorysu, liczne opracowania i artykuły (ich liczba sięga ponad 70), a także tłumaczenia jej wierszy na wiele języków. Ponadto artystka zorganizowała wiele wystaw, spotkań autorskich, zdobyła mnóstwo nagród, wyróżnień i odznaczeń. Była bohaterką konkursów literackich, recytatorskich, plastycznych oraz audycji radiowych i telewizyjnych.
– Krytycy podziwiają bogactwo i precyzję form jej poezji, podkreślając starannie wyrzeźbione słowa, sławiące w kunsztownych strofach dzieje naszej ojczyzny, patriotyzm i piękno Przemyśla. Bardzo często podkreślany jest interesujący nurt niepokoju filozoficzno-moralnego, odnajdywany w najpiękniejszych strofach poetki. Ma naturalną skłonność do retrospekcji i przede wszystkim potrafi bronić prawdziwych wartości. Jest osobą o silnej inklinacji religijnej, rozpoznającą głębsze znaczenie rzeczywistości, stąd w jej wierszach motyw ten pojawia się wielokrotnie. Ponadto na kartach swojej twórczości Teresa Paryna namalowała również piękną wedutę Przemyśla. Gród nad Sanem został poetycko sportretowany w zbiorach „Piękniejsze od wiersza”, „Przy porannej kawie” i „Rozmowa z rzeką”
Reklama
– wyliczyła B. Banaś.
Ważnym punktem zrealizowanego wydarzenia poetyckiego było rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Jednego Wiersza, inspirowanego tekstem poetki „Kiedy zabraknie słów”. Jury w składzie: Agnieszka Biedroń i Elżbieta Krupa z Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Przemyślu pod przewodnictwem T. Paryny przyznało nagrody w następującej kolejności: Natalia Dziadosz, Patryk Kardasz, Gabriela Trojniarz i Natalia Zając (wyróżnienie).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze