Reklama

Pogranicznicy uczcili patrona

Obchody 74. rocznicy śmierci patrona Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej – gen. brygady Jana Tomasza Gorzechowskiego ps. „Jur” – były okazją do wręczenia odznaczeń, wyróżnień i złożenia podziękowań za trud służby wkładany w obliczu napływu uchodźców z Ukrainy.

Obelisk i tablica upamiętniające patrona bieszczadzkiego oddziału SG – generała brygady Jana Tomasza Gorzechowskiego – znajdują się przy siedzibie komendy w Przemyślu. Właśnie tam 27 czerwca odbyły się okolicznościowe uroczystości związane z kolejną rocznicą śmierci wielkiego bojownika o Niepodległą Polskę, legionisty i komendanta głównego Straży Granicznej w II Rzeczpospolitej (lata 1928 – 1939). Wzięli w nich udział funkcjonariusze, pracownicy oraz kadra kierownicza oddziału, z komendantem gen. bryg. SG Andrzejem Popko na czele. Spotkanie przy obelisku było okazją do przypomnienia sylwetki i zasług patrona i złożenia kwiatów przez dowództwo oddziału i przedstawicieli związku emerytów i rencistów SG.

Wyjątkowe spotkanie oraz apel połączone zostało z wręczenia odznaczeń i wyróżnień dla funkcjonariuszy bieszczadzkiego oddziału. Krzyżem Zasługi wyróżniono ppłk. SG Roberta Cwynara, komendanta PSG w Huwnikach, a Medale za Długoletnią Służbę odebrało 15 Mundurowych, w tym dwoje złote (st. chor. szt. SG Robert Kanak i chor. szt. SG Beata Rataj). Medalami za Zasługi dla SG uhonorowano[paywall] trzech funkcjonariuszy: ppłk SG Dorotę Mączkę, mjr SG Beatę Wilk oraz st. chor. szt. SG Marcina Dróżdża. Ponadto sześćdziesięciu sześciu funkcjonariuszy BiOSG odebrało Medale 30-lecia Powołania SG, a czterech Odznaki Straży Granicznej.

Reklama

Była też okazja do oficjalnego nadania awansu. Akt mianowania na stopień podporucznika SG otrzymał ppor. SG Mirosław Wacek. W wyjątkowych okolicznościach ośmiu funkcjonariuszy otrzymało ponadto Odznakę Pamiątkową Bieszczadzkiego Oddziału SG , w tym złotą wręczono płk. SG Sławomirowi Klekotce. Natomiast komendant gen. bryg. SG Andrzej Popko odebrał odznakę przyznaną przez kapitułę Odznaki Pamiątkowej im. mjr. Władysława Raginisa. Zabierając głos podczas wydarzenia, wyraził wdzięczność wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom za ogromne poświęcenie i trud wkładany każdego dnia w służbę, pełnioną w obliczu bezprecedensowego napływu uchodźców z Ukrainy.

Reklama


fot.serwis BiOSG
Spotkanie przy obelisku poświęconemu patronowi oddziału, gen. brygady J. T. Gorzechowskiemu ps. „Jur”, było okazją do przypomnienia jego sylwetki i zasług oraz złożenia kwiatów przez dowództwo oddziału i przedstawicieli związku emerytów i rencistów SG.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości