16 maja 1999 r. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej otrzymał imię patrona gen. brygady Jana Tomasza Gorzechowskiego ps. „Jur”. Jego pamięć uczczono w komendzie jednostki w piątek, 21 czerwca. Wydarzenie połączone zostało z wręczeniem odznaczeń i wyróżnień.
Uroczysty apel z okazji 76. rocznicy śmierci patrona Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej miał miejsce przy obelisku z poświęconą mu tablicą pamiątkową i odbył się z udziałem jego funkcjonariuszy i pracowników oraz kadry kierowniczej, na czele z komendantem BiOSG, gen. bryg. SG Tomaszem Zybińskim.
Po podniesieniu flagi oraz odśpiewaniu hymnu państwowego przed obeliskiem upamiętniającym gen. bryg. Jana Tomasza Gorzechowskiego złożono wieniec i odczytano notę biograficzną patrona – zaangażowanego w działalność konspiracyjną bojownika o niepodległą Polskę, legionisty i komendanta Straży Granicznej w czasach II Rzeczpospolitej. W tych okolicznościach wyróżniono też Odznakami Straży Granicznej 10 funkcjonariuszy. Wręczono także odznaki Pamiątkowe BiOSG. Wydarzenie było również okazją do wyrażenia podziękowań wobec osób propagujących w oddziale ideę Honorowego Krwiodawstwa. Szóstka wyróżnionych to bowiem aktywni członkowie Klubu HDK PCK „Vita” przy BiOSG.
Ponadto gen. bryg. SG Tomasz Zybiński oraz płk SG Lech Czernecki odebrali odznaki przyznane przez kapitułę Odznaki Pamiątkowej im. mjr. Władysława Raginisa – patrona PSG w Korczowej.
Przy tej okazji gen. bryg. SG Tomasz Zybiński skierował do zebranych kilka słów, podkreślając, że pamięć o poprzednikach jest obowiązkiem obecnych pograniczników.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze