Reklama

Pokonałeś COVID-19? Oddaj osocze!

Podkarpackie centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa apelują o oddawanie osocza do wszystkich osób, które chorowały na COVID-19, ale są już zdrowe.

Osocze to zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Terapia oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych była skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych wirusem Ebola, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (H5N1)[paywall].

– Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, po przetoczeniu mają za zadanie eliminację wirusa z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane oraz na pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 mililitrów osocza. Plazmafereza trwa zazwyczaj od 30 do 40 minut – wyjaśniła dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie dr nauk o zdrowiu Ewa Zawilińska.

Reklama

Jakie trzeba spełniać warunki?

Aby oddać osocze, trzeba spełniać kilka warunków. Wszystko musi być bowiem bezpieczne dla potencjalnego dawcy. Wyrazić chęć mogą więc osoby w wieku od 18 do 60 lat, które: przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2,nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników oraz kobiety, które nie były w ciąży. Co ważne od wykonania ostatniego badania, które było ujemne, musi minąć 14 dni.W czasie rozmowy telefonicznej dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie najdogodniejszy termin i miejsce jego pobrania. Dzwonić należy do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie – tel.: 17 867 20 33.

Warto także dodać, że pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100 – 200 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących koronawirusa SARS-COV-2, chorym na COVID-19 przetacza się je w ilości od 200 do 400 ml.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ..... - niezalogowany 2021-01-26 18:14:32

    może bym i oddał osocze ,ale jak mam zapłacić za to aby się dowiedzieć gdzie w Przemyślu mogę to zrobić to pier....... sie ....

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ..... - niezalogowany 2021-03-17 15:16:35

    oddałem już dwa razy ,dowiedziałem się sam ,że można w przychodni  na ul Sportowej w Przemyślu ,jeśli byłeś chory i przeszedłeś covid ....idź i oddaj osocze ,może komuś uratujesz życie ,to może być ktoś z twojej rodziny ,znajomy ...potrzebują wszyscy chorzy zrób coś dla innych

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości