Reklama

Polregio uratuje pracowników PKP Cargo? Śmieszna skala

Kilkanaście dni temu Polregio SA oraz PKP Cargo SA podpisały list intencyjny w sprawie zatrudnienia pracowników tej drugiej kolejowej spółki. Program wsparcia dla nich jest już realizowany i w kolejnych miesiącach obejmie kilkaset osób z drużyn trakcyjnych, drużyn manewrowych, rewizji technicznej oraz z utrzymania i napraw taboru. Tyle, że wśród szczęśliwców będzie znikoma grupa.

Jak już informowaliśmy, PKP Cargo S.A. wpadło w ostatnim czasie w problemy. Władze spółki wydały specjalny komunikat, w którym poinformowały m.in., że w ramach realizacji programu naprawczego, którego celem jest odbudowanie wartości i pozycji spółki, 27 maja 2024 r. zapadła decyzja  o uruchomieniu programu kierowania maksymalnie do 30 procent pracowników spółki na tzw. nieświadczenie pracy, na okres 12 miesięcy. To tzw. postojowe. Osoby, które trafiły na listę, nie muszą pracować. Otrzymują przy tym świadczenie socjalne wynoszące 60 procent miesięcznego ekwiwalentu pieniężnego, który obliczany jest jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Kwota jest pomniejszana o obowiązkowe składki oraz podatek. Nieświadczenie pracy objęło wszystkie grupy pracowników. To oznacza, że na „postojowe” mogą trafić także przedstawiciele kierownictwa zakładów oraz centrali PKP Cargo.

Zarząd PKP Cargo SA wypowiedział także Pakt Gwarancji Pracowniczych, zawarty we wrześniu 2013 r. pomiędzy spółką a organizacjami związkowymi. Spółka zrobiła to w ramach działań optymalizacyjnych, które mają zapewnić jej stabilność finansową i dalszy rozwój[paywall].

Reklama

60 osób na postojowe

W skład PKP Cargo wchodzi wiele centrów logistycznych czy terminali w Polsce. Także na naszym terenie. To oczywiście Centrum Logistyczne Medyka – Żurawica, które zajmuje się kompleksową obsługą towarów na przejściu granicznym Medyka – Mościska. To filia południowego zakładu spółki z siedzibą w Katowicach. Pracują tam setki osób. To jeden z największych, a kto wie, czy nie największy, zakład pracy w regionie. Zatrudnionych jest ponad 400 osób. Niestety, ok. 60 osób z centrum także trafiło na tzw. postojowe. Z dnia na dzień. Jak tłumaczą, 10 lat temu przeżywali podobną sytuację, także wysłano ich na nieświadczenie pracy. Poszli jednak na miesiąc, rotacyjnie. Teraz jest mowa o 12 miesiącach.

– Odczujemy to. Jestem co do tego święcie przekonany. Dostaniemy 60 procent wypłaty, która i tak nie jest wielka. Nie jesteśmy żadnymi krezusami

Reklama

– zapewnił jeden z pracowników centrum.

– Ludzie mają pobrane kredyty, mają swoje zobowiązania. Mają rodziny, dzieci na studiach i tak dalej. Zaskoczeni zostaliśmy z dnia na dzień. Nie wiem, czym to się skończy

– dodał.

Czcze gadanie

Kilkanaście dni temu Polregio SA oraz PKP Cargo SA podpisały list intencyjny w sprawie zatrudnienia pracowników tej drugiej kolejowej spółki. Na jego mocy Polregio SA, którego głównym akcjonariuszem jest Agencja Rozwoju Przemysłu SA, postanowiło przejąć część pracowników. Nowy pracodawca ma ułatwić uzyskanie wymaganych kwalifikacji i zapewnić możliwość jak najszybszego rozpoczęcia pracy.

Reklama

– Cieszymy się z możliwości zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników z PKP Cargo, którzy w obliczu restrukturyzacji swojego obecnego pracodawcy mogą znaleźć bezpieczne zatrudnienie w naszej spółce. Jest to rozwiązanie odpowiadające naszym potrzebom rekrutacyjnym i korzystne dla obu stron. Polregio nieustannie dąży do rozwoju, a dołączenie do zespołu tak doświadczonych pracowników na pewno wzmocni naszą kadrę i pozwoli na lepszą obsługę pasażerów

– powiedział p.o. prezesa Polregio SA Marcin L. Mróz.

Reklama

– To bardzo ważne, że możemy zaproponować naszym pracownikom takie rozwiązania. Dzięki temu budujemy wspólnie realną kolejową solidarność. Podkreślam, że wszelkie podejmowane przez zarząd PKP Cargo SA działania mają na celu faktyczne uzdrowienie sytuacji naszej spółki oraz przede wszystkim długoterminowe utrzymanie jak największej liczby potrzebnych miejsc pracy. Wszystkie one podejmowane są zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa powszechnego i zakładowego oraz w ramach rzeczywistego dialogu społecznego prowadzonego obecnie w PKP Cargo SA

– powiedział p.o. prezesa PKP Cargo SA Marcin Wojewódka.

Reklama

Prezes nie znalazł

W słowa prezesa za bardzo jednak nie wierzą pracownicy. Część z tych, którzy trafili na tzw. postojowe w Centrum Logistycznym Medyka – Żurawica, może „załapać się” do spółki Polregio. Może...

– Tak, to prawda. Ale to na razie dywagacje. Proszę zauważyć, że osób wysłanych na nieświadczenie pracy jest ponad cztery tysiące. Osób, które zamierza zatrudnić Polregio jest trzysta. Widzi pan skalę. Prawdę powiedziawszy, za bardzo nie ma o czym mówić. Niedawno, bo 19 czerwca, pojechaliśmy pod główną siedzibę naszej spółki, do Warszawy, na pikietę. Pan prezes Wojewódka, niestety, nie znalazł dla nas czasu. A miało być podobno lepiej, bardziej transparentnie. Jest tak samo, a kto wie czy nie gorzej. Ale się nie poddajemy

Reklama

– zapewnił cytowany już jeden z pracowników żurawicko-medyckiego centrum.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 30/06/2024 16:25
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kalnikow_534 2024-06-30 17:40:54

    Czemu nie napiszecie,że ceny biletów w wakacje poszybowały w kosmos?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama