Gdzieś pomiędzy świętami obrządku zachodniego a wschodniego, już po sylwestrze, a przed małanką, w dniu 3 stycznia wieczorem odbyło się przyjacielskie spotkanie pod hasłem „Między świętami”.
Z inicjatywą wyszli przemyślanie działający w lokalnych stowarzyszeniach: Wspólnie na 100 oraz Fundacji Wymiany Kulturowej to TU to TAM. Spotkanie odbyło się w gościnnych progach siedziby Związku Ukraińców w Polsce przy ul. Kościuszki, w centrum miasta. Dlaczego przyjacielskie? Gdyż organizatorzy zaprosili [paywall] wszystkich swoich współpracowników i sympatyków, ale także osoby pozostające z Przemyślem w przyjaźni: społeczników, twórców kultury, inicjatorów przedsięwzięć, ludzi biznesu i nauki, miłośników miasta, zaangażowanych obywateli.
Sens tkwił w realnym spotkaniu. Chodziło o to, aby się poznać i przywitać. Aby w duchu integracji i wzajemności porozmawiać o tym, co nam się w minionym roku, pomimo klęsk wszelakich na czele z pandemią, udało zrobić. Chcieliśmy się wzajemnie docenić za nasze działania na rzecz Przemyśla oraz wzmocnić, zmotywować do dalszego wysiłku w nowym roku. Nie chodziło o wzajemną adorację, tylko docenienie ludzkich starań. Rozmawialiśmy między innymi o ścieżce rowerowej pod Kopcem, o Uniwersytecie Ludowym w Nowych Sadach, o cyklu wykładów letnich „Pod dobrym adresem”, o DKF-ie, o Ceramicznym Lisie i różnych zrealizowanych i zaplanowanych projektach.
Wiele dobrych inicjatyw na rzecz Przemyśla i przemyślan realizowano bezinteresownie lub przy dużym wkładzie własnego czasu i energii, podpierając się przyjacielską, solidarną pomocą. „Zapłatą” była satysfakcja i poczucie sensowności działania. Dla takich inicjatorów, działaczy, społeczników ważna jest informacja zwrotna i komunikat „widzę, co robisz”. Warto więc „sieciować”, doceniać i wspierać ludzi dobrej woli, bo stanowią oni realny i nieoceniony kapitał naszej lokalnej społeczności.
Uczestnicy spotkania – różnych wyznań, różnych narodowości, różnych przekonań – przegryzając pierniki, zapisywali na papierowych bombkach życzenia dla przemyślan, które potem zawieszono na choince. Czego życzyli?
Świeżego powietrza, grzecznych kibiców, drzew na Rynku, mniej samochodów, niskich krawężników, nowego basenu, szczęścia, empatii, mądrości…
Były też takie życzenia: „Przemyśla spokojnego, powolnego, mniej samochodów, więcej spacerów i spotkań”. I tego życzymy Wam, drodzy Czytelnicy i współobywatele, na ten rok.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze