Reklama

Ponad 12 mln zł wsparcia dla popegeerowskich gmin

12 mln 200 tys. zł rozdysponował zarząd województwa podkarpackiego dla 15 gmin, na których terenie w przeszłości funkcjonowały państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej. Wśród nich jest aż osiem z naszego regionu.

Ogłoszenie wyników naboru wniosków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych o wsparcie dla gmin z przeznaczeniem na inwestycje i zakupy inwestycyjne realizowane w miejscowościach, w których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej, odbyło się kilkanaście dni temu[paywall].

– Przekazanie tych pieniędzy będzie realnym wsparciem gmin, na których terenie funkcjonowały zlikwidowane PGR-y. A co za tym idzie, także mieszkańców tych terenów, którzy będą mieli możliwość korzystania na co dzień ze sfinansowanych w ten sposób inwestycji – powiedział wicemarszałek województwa podkarpackiego, przemyślanin Piotr Pilch.

Jak już wspomnieliśmy, ponad 12 mln zł rozdzielono wśród 15 podkarpackich gmin. Najwięcej, bo 2 mln zł, trafiło do gminy Olszanica w powiecie leskim, gdzie w popegeerowskiej wsi Wańkowa powstanie „Centrum Turystyki Aktywnej i Sportu Bieszczad-Ski”.

Reklama

Z naszego regionu największa kwota trafiła do gminy Radymno – 1 mln zł. Pomoże ona w budowie kanalizacji sanitarnej w Nienowicach. Inwestycja umożliwi odprowadzanie ścieków z budynków mieszkalnych do niedawno przebudowanej oczyszczalni ścieków w Świętem. Łączny koszt przedsięwzięcia to 3 mln 641 tys. 800 zł.

800 tys. zł przyznane zostało gminie Lubaczów na budowę zbiorczej sieci kanalizacyjno-sanitarnej wraz z przebudową dróg i budową chodnika w Krowicy Samej. Łączny koszt inwestycji to 4 mln 583 tys. 125 zł.

Reklama

Odpady, drogi, sportowe kompleksy

600 tys. zł dofinansowania otrzymały cztery gminy z naszego regionu: Gać, Laszki, Przemyśl i Stubno.

W gminie Gać, w miejscowości Mikulice powstanie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Zakres prac obejmie: przebudowę budynku byłej oczyszczalni ścieków, rozbudowę niezbędnej infrastruktury, doposażenie i ogrodzenie terenu. Obecnie gmina Gać nie posiada własnego PSZOK-u, a mieszkańcy muszą korzystać z punktu w Siedleczce. Łączny koszt to 1 mln 500 tys. zł.

W gminie Laszki planowana jest przebudowa drogi gminnej Bukowina – Osada na długości prawie 2 km. Łączny koszt przedsięwzięcia to 1 mln zł.

W gminie Przemyśl, w miejscowości Nehrybka powstanie Park Sportowy przy tamtejszym Zespole Szkół. W jego skład wejdą: boisko wielofunkcyjne (o wymiarach 44 na 30 m) do koszykówki, piłki ręcznej, siatkówki, nawierzchnia tartanowa, zaplecze socjalne. Dodatkowo także miasteczko ruchu drogowego o powierzchni 2100 m kw. Łączny koszt to 990 tys. zł.

Wreszcie w gminie Stubno przy Zespole Szkół w Stubnie powstanie kompleks obiektów sportowych, m.in.: boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią, bieżnia lekkoatletyczna 3-torowa, skocznia w dal, boisko wielofunkcyjne do gry w koszykówkę i siatkówkę (o wymiarach 19,1 na 32,1 m). Łączny koszt inwestycji to 1 mln 26 tys. zł.

Gmina Wielkie Oczy otrzymała 500 tys. zł dofinansowania na przebudowę i rozbudowę wodociągów na terenie całej gminy. Łączny koszt tych prac to 1 mln 100 tys. zł, natomiast gmina Horyniec-Zdrój otrzymała 400 tys. zł dotacji na kompleksową przebudowę dróg na terenach byłych osiedli popegeerowskich. Chodzi o trzy odcinki dróg w Horyńcu-Zdroju (łącznie ok. 1,5 km) oraz jeden w Podemszczyźnie (ok. 100 m).

Wszystkie są w fatalnym stanie technicznym, a stanowią jedyną drogę dojazdową mieszkańców do osiedli. Łączny koszt to 750 tys. zł.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Max - niezalogowany 2021-06-29 08:58:23

    Żadna nowość za to za jakiś czas uslyszymy ze miasto dostanie jakiś ochłap od parti rządzącej i wtedy zrobi się z tego otoczkę propagandowa wielkiego sukcesu które oznajmi na konferencji prasowej pan Radny Kamiński z panem Pilchem.A później wielkie zdziwienie ze mieszkańcy poraz kolejny pokaza co sadza o tych pseudodzialanich…jak w Rzeszowie:)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Bolek - niezalogowany 2021-06-29 12:14:07

    Trzeba to rozebrac

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    HakunaBakuna - niezalogowany 2021-06-29 12:44:48

    Miasto nie dostanie NIC albo prawie nic. Trzeba się z tą myślą oswoić. Żeby coś dostać to trzeba umieć o to coś poprosić. Brak pieniędzy w mieście to nie jest wina Kamińskiego czy Pilcha. To przede wszystkim brak pomysłu na Przemyśl ale również i konsekwencja wybranej przez Bakuna (i jego otoczenie - wyjątkowo bezmyślne momentami) narracji politycznej pt. „***** ***”.  Nie gryzie się ręki, która karmi a jak się ją gryzie to się chodzi na głodniaka. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama