Reklama

Ponad 120 milionów na kanalizację. Wyczekiwane przez mieszkańców inwestycje zyskały szansę na realizację

Prawie 200 km systemu kanalizacji zbiorczej oraz prawie 180 przydomowych oczyszczalni ścieków będzie efektem umów, podpisanych niedawno w stolicy województwa w zakresie gospodarki wodno-ściekowej na obszarach wiejskich na Podkarpaciu. Inwestycje na ponad 120 mln zł zrealizowane zostaną na obszarze 38 podkarpackich gmin. Są wśród nich również te z terenu byłego województwa przemyskiego.

Wszystkie przedsięwzięcia w ramach parafowanych przez samorządy umów realizowane będą z dofinansowaniem z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i dotyczą czwartego naboru na realizację działań w zakresie sieci wodociągowych i kanalizacyjnych na Podkarpaciu.

Jak poinformowały służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, dzięki umowom beneficjenci będą mieli możliwość sfinansowania 100 proc. kosztów dokonanych inwestycji.

Konferencja podsumowująca kolejne rozdanie funduszy z PROW odbyła się we wspomnianej jednostce 10 stycznia. Z terenu naszego regionu wzięła w niej udział m.in. wójt gminy Gać Grażyna Pieniążek czy burmistrz miasta i gminy Sieniawa Adam Woś.

Reklama

– Gmina Gać posiada sieć wodociągowo-kanalizacyjną, ale jest ona częściowo bardzo przestarzała i ulega notorycznym awariom. Analizując koszty, doszliśmy do wniosku, że budowa nowej sieci jest bardziej opłacalna niż cokolwiek innego. Tu ogromny ukłon w stronę[paywall] zarządu województwa, bo znaleźliśmy się na liście rankingowej, a dzisiaj podpisujemy umowę – powiedziała pierwsza z wymienionych.

Z kolei wicemarszałek Piotr Pilch podkreślił, że wspieranie podkarpackich gmin w zakresie rozbudowy sieci wodno-kanalizacyjnej jest dla zarządu województwa kwestią priorytetową:

Reklama

– Zrobiliśmy analizę, gdzie sieć wodno-kanalizacyjna jest lepiej, a gdzie słabiej rozwinięta w naszym regionie. Z przyczyn oczywistych ta sieć na południu województwa jest zdecydowanie gorzej rozwinięta. Tam było kilka gmin, które nie miały nawet kilometra kanalizacji, a wiele było takich, gdzie tylko znikomy procent był objęty tą siecią wodno-kanalizacyjną. Dlatego podjęliśmy starania zmierzające do poprawy tej sytuacji, angażując  duże środki zarówno z RPO WP, jak i z dodatkowych źródeł.


Na liście beneficjentów znalazły się m.in. samorządy z terenu byłego województwa przemyskiego.

Reklama

W związku z czym inwestycje w zakresie gospodarki wodno-ściekowej realizowane będą w: Chotyńcu w gminie Radymno, Ostwie w gminie Gać, Łukawicy i Hucie złomy w gminie Narol, Pawłowie i Krasnem w gminie Adamówka, Miękiszu Nowym w gminie Laszki, Rozborzu Okrągłym w gminie Pruchnik, na terenie miejsowości gminy Jarosław, w Ryszkowej Woli w gminie Wiązownica, w Czercach w gminie Sieniawa oraz w Bachórcu i miejscowości Winne Podbukowina w gminie Dubiecko.


fot.UMiG Sieniawa
Wśród beneficjentów znalazła się m.in. gmina Sieniawa.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama