Prawie 200 km systemu kanalizacji zbiorczej oraz prawie 180 przydomowych oczyszczalni ścieków będzie efektem umów, podpisanych niedawno w stolicy województwa w zakresie gospodarki wodno-ściekowej na obszarach wiejskich na Podkarpaciu. Inwestycje na ponad 120 mln zł zrealizowane zostaną na obszarze 38 podkarpackich gmin. Są wśród nich również te z terenu byłego województwa przemyskiego.
Wszystkie przedsięwzięcia w ramach parafowanych przez samorządy umów realizowane będą z dofinansowaniem z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i dotyczą czwartego naboru na realizację działań w zakresie sieci wodociągowych i kanalizacyjnych na Podkarpaciu.
Jak poinformowały służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, dzięki umowom beneficjenci będą mieli możliwość sfinansowania 100 proc. kosztów dokonanych inwestycji.
Konferencja podsumowująca kolejne rozdanie funduszy z PROW odbyła się we wspomnianej jednostce 10 stycznia. Z terenu naszego regionu wzięła w niej udział m.in. wójt gminy Gać Grażyna Pieniążek czy burmistrz miasta i gminy Sieniawa Adam Woś.
– Gmina Gać posiada sieć wodociągowo-kanalizacyjną, ale jest ona częściowo bardzo przestarzała i ulega notorycznym awariom. Analizując koszty, doszliśmy do wniosku, że budowa nowej sieci jest bardziej opłacalna niż cokolwiek innego. Tu ogromny ukłon w stronę[paywall] zarządu województwa, bo znaleźliśmy się na liście rankingowej, a dzisiaj podpisujemy umowę – powiedziała pierwsza z wymienionych.
Z kolei wicemarszałek Piotr Pilch podkreślił, że wspieranie podkarpackich gmin w zakresie rozbudowy sieci wodno-kanalizacyjnej jest dla zarządu województwa kwestią priorytetową:
– Zrobiliśmy analizę, gdzie sieć wodno-kanalizacyjna jest lepiej, a gdzie słabiej rozwinięta w naszym regionie. Z przyczyn oczywistych ta sieć na południu województwa jest zdecydowanie gorzej rozwinięta. Tam było kilka gmin, które nie miały nawet kilometra kanalizacji, a wiele było takich, gdzie tylko znikomy procent był objęty tą siecią wodno-kanalizacyjną. Dlatego podjęliśmy starania zmierzające do poprawy tej sytuacji, angażując duże środki zarówno z RPO WP, jak i z dodatkowych źródeł.
Na liście beneficjentów znalazły się m.in. samorządy z terenu byłego województwa przemyskiego.
W związku z czym inwestycje w zakresie gospodarki wodno-ściekowej realizowane będą w: Chotyńcu w gminie Radymno, Ostwie w gminie Gać, Łukawicy i Hucie złomy w gminie Narol, Pawłowie i Krasnem w gminie Adamówka, Miękiszu Nowym w gminie Laszki, Rozborzu Okrągłym w gminie Pruchnik, na terenie miejsowości gminy Jarosław, w Ryszkowej Woli w gminie Wiązownica, w Czercach w gminie Sieniawa oraz w Bachórcu i miejscowości Winne Podbukowina w gminie Dubiecko.

fot.UMiG Sieniawa
Wśród beneficjentów znalazła się m.in. gmina Sieniawa.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze