Tradycyjne ruskie, z owocami, z jeżynami i serem, z fasolą, kaszanką i... płuckami. Klasycznie, na słodko i na ostro. Wachlarz smaków oferowanych przez koła gospodyń wiejskich podczas sierpniowego Święta Pieroga w Horyńcu-Zdroju był tak szeroki, że wybór dla niejednego smakosza stanowił niemały problem.
Horynieckie Święto Pieroga to impreza z długą tradycją, która zasłużyła sobie na miano najsmaczniejszej na całym Roztoczu.
Podczas tegorocznej edycji zjedzono łącznie aż 17 tys. 200 pierogów przygotowanych przez 7 kół gospodyń z[paywall]: Horyńca-Zdroju, Nowego Brusna, Werchraty, Dziewięcierza, Krowicy Lasowej, Krowicy Samej, Budomierza oraz gospodarstwo agroturystyczne z Załuża.
Było więc w czym wybierać, a ci, którzy chcieli skosztować wszystkich oferowanych smaków, mogli się pogubić w wyborze tego topowego, bo każda z propozycji była jedyna w swoim rodzaju.
Na konkurs „Sposób na pieroga” zgłoszono pierogi: z jabłkami i śmietaną, z fasolą, na ostro, z jeżynami i serem, kaszanką, z mięsem w cieście szpinakowym, z płuckami, kapustą i mięsem, tradycyjne ruskie, z jagodami, ze szpinakiem i serem, z bobem i wiele innych.
Jurorzy stanęli więc przed trudnym zadaniem. Ostatecznie jako zwycięzcę wskazali KGW z Nowego Brusna, które zaserwowało pierogi z mięsem w cieście szpinakowym. Drugie miejsce na podium zajęło KGW z Werchraty – nagrodzone za pierogi na ostro, a trzecie KGW z Krowicy Samej, które zaproponowało pierogi z kaszanką.
Nietypowym akcentem imprezy był też inny, wzbudzający nie mniej emocji konkurs na Miss Święta Pieroga.
Oprócz sztandarowej pozycji w polskim menu, czyli pierogów, można było też skosztować tego dnia lokalnych produktów, takich jak sery, miody czy słodkości. Była też okazja do degustacji miejscowych nalewek.
Jako że posiłek i napitek najlepiej smakują przy muzyce, zadbano i o muzyczne akcenty. Czas zgromadzonym umilały: Kapela Ludowa Braciaki, Kapela Bełżecka i duet akordeonowy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze