Reklama

Ponad 57 mln zł na wypłaty „bonu energetycznego”

Podkarpacki Urząd Wojewódzki przekazał samorządom drugą transzę pieniędzy przeznaczonych na wypłaty w ramach „bonu energetycznego”. Łącznie w dwóch przelewach gminy otrzymały już ponad 57,4 mln zł.

Od 1 sierpnia do 30 września 2024 r. można było składać wnioski o bon energetyczny, czyli jednorazowe świadczenie pieniężne dla gospodarstw domowych o niższych dochodach na energię elektryczną. Wsparcie jest przeznaczone dla około 3,5 mln gospodarstw domowych o niższych dochodach.

Bon energetyczny przysługuje każdemu gospodarstwu domowemu, jeżeli próg dochodowy nie przekracza po pierwsze 2 tys. 500 zł dla gospodarstw 1-osobowych, po drugie – 1 tys. 700 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych. Wysokość bonu zależy od liczby osób w gospodarstwie domowym. I tak: 300 zł dla gospodarstw 1-osobowych, 400 zł dla 2-, 3-osobowych, 500 zł dla 4-, 5-osobowych oraz 600 zł dla 6-osobowych i większych[paywall].

Reklama

Jeśli w gospodarstwie domowym wykorzystywane są źródła ogrzewania zasilane energią elektryczną, wartość bonu energetycznego wzrasta o 100 procent. W zależności od wielkości gospodarstwa wyniesie od 600 do 1200 zł. 600 zł – w przypadku gospodarstwa domowego jednoosobowego, 800 zł – w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego, składającego się z 2 do 3 osób, 1 tys. zł – w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego, składającego się z 4 do 5 osób, wreszcie 1 tys. 200 zł – w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego, składającego się z co najmniej 6 osób.

Wszystko oczywiście pod warunkiem wpisania lub zgłoszenia takiego źródła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) do 1 kwietnia 2024 r. Kto tego nie zrobił, na pieniądze liczyć nie może.

Reklama

Kolejna rata przekazana

Pierwsza rata w wysokości 30,25 mln zł została przekazana samorządom 17 października br. Pieniądze były przeznaczone na wypłaty w oparciu o wnioski mieszkańców pozytywnie rozpatrzone do 30 września br. Taka kwota pozwoliła na wypłacenie ponad 70 tys. świadczeń w postaci „bonu energetycznego”.  

7 listopada br. Podkarpacki Urząd Wojewódzki przekazał kolejną transzę. Jej wysokość to 27,2 mln zł, co odpowiada zapotrzebowaniu na wypłaty, jakie gminy zgłosiły do 25 października br. Po przelaniu tej kwoty, łącznie od początku programu gminy otrzymają 57 mln 458 tys. 360 zł, co pozwoli na wypłacenie 92 tys. 943 w ramach wniosków beneficjentów pozytywnie rozpatrzonych przez gminy oraz powinno zabezpieczyć 44 tys. 213 wniosków beneficjentów, które są jeszcze w trakcie rozpatrywania. Ustawowy termin na rozpatrzenie ich upływa 30 listopada br.

Reklama

PUW dysponuje jeszcze rezerwą w wysokości 9,8 mln zł, które mogą zostać przyznane samorządom do 15 listopada br., w przypadku gdy wzrośnie ich dotychczasowe zapotrzebowanie.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 17/11/2024 19:45
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama