Kto choć raz był w Kalwarii Pacławskiej, nie mógł nie zachwycić się pięknem, autentycznością i swojskością gospodarstw znajdujących się w otoczeniu Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej. Jak poinformowała Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot, jeden z wiekowych domów mieszkalnych został wpisany do rejestru zabytków. To pierwszy przypadek (i pewnie nie ostatni) w historii tej urokliwej miejscowości z gminie Fredropol.
Gdy udajemy się do Kalwarii Pacławskiej drogą z Nowosiółek Dydyńskich, po prawej stronie, za murowaną kapliczką kalwaryjską św. Michała Archanioła, naszym oczom ukazuje się urokliwa, stara, drewniana zagroda z domem mieszkalnym. Tuż obok jest budynek gospodarczy i stary sad. Podwórko wybrukowane łamanym kamieniem, przy ścianie domu[paywall] stara ława. Wszystko to dodaje autentyczności. Odnosi się wrażenie, jakby tutaj czas się zatrzymał.
– Zagroda ma ponad sto lat, wybudował ją dziadek obecnych właścicieli. Budynek mieszkalny od czasu budowy nie był poddawany większym remontom. Wyjątek stanowi wymiana blachy na dachu w 1966 roku, przekształcenie podcienia poprzez wymianę słupów i likwidacja ozdobnych mieczy, usunięcie dekoracyjnej balustrady i wykonanie obecnej oraz likwidacja części elementów ozdobnych koronek szczytu w 1975 roku – wyliczyła Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu B. Kot.
Małe budynki zagrodowe – zresztą podobnie jak inne domy w Kalwarii Pacławskiej do początku XXI w. – służyły jako miejsce noclegowe dla pielgrzymów, którzy uczestniczyli w corocznych uroczystościach Wielkiego Odpustu.
– Zarówno dom, jak i zabudowania gospodarcze stanowią świadectwo oryginalnej zabudowy Kalwarii Pacławskiej jako miejsca odpustowego, wykształconego na przełomie XIX i XX wieku i posiadającego wysoką wartość zabytkową. Obiekty drewniane na terenie Podkarpacia wymagają szczególnej ochrony, dlatego między innymi ten dom został przez nas wpisany do rejestru zabytków 26 stycznia 2021 roku – podsumowała B. Kot.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.I można nakręcić film w powojennej scenerii
Ale bez drzwi okien z plastiku no i bez tej ładnej ławki
Po zainwestowaniu olbrzymich pieniędzy w remont zabudowań klasztornych oraz w kapliczki teraz spłynie zapewne z kilka a może i kilkanascie tys zł . z tego funduszu na ratowanie tego budynku.
Większość zabudowy Pacławia powinna zostać wpisana do rejestru zabytków i dofinansowana , to miejsce jest klimatyczne i piękne, warto zachować tą starą tradycyjną zabudowę.
Szczescie ze nie znajduje sie w Przemyslu, bo zburzyliby tak jak zabytkowa wille przy Matejki 3 i wybudowali betonowy blok... oczywiscie za zgoda konserwator zabytkow...
do RP: słuszna uwaga! Zabudowa Pacławia powinna być wpisana do rejestru zabytków jako obszar (wpis obszarowy) i jako poszczególne zabytki wpisane indywidualnie do rejestru zabytków nieruchomych. To jest bardzo ważne, gdyż wpis obszarowy zahamuje budowę nowych obiektów niedostosowanych do zabytkowej panoramy Pacławia, a wpisy indywidualne umożliwią otrzymanie dotacji finansowej dla poszczególnych właścicieli.
I można nakręcić film w powojennej scenerii
Ale bez drzwi okien z plastiku no i bez tej ładnej ławki
Po zainwestowaniu olbrzymich pieniędzy w remont zabudowań klasztornych oraz w kapliczki teraz spłynie zapewne z kilka a może i kilkanascie tys zł . z tego funduszu na ratowanie tego budynku.