Reklama

Ponad stuletni dom w Kalwarii Pacławskiej wpisany do rejestru zabytków [ZDJĘCIA]

Kto choć raz był w Kalwarii Pacławskiej, nie mógł nie zachwycić się pięknem, autentycznością i swojskością gospodarstw znajdujących się w otoczeniu Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej. Jak poinformowała Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot, jeden z wiekowych domów mieszkalnych został wpisany do rejestru zabytków. To pierwszy przypadek (i pewnie nie ostatni) w historii tej urokliwej miejscowości z gminie Fredropol.

Gdy udajemy się do Kalwarii Pacławskiej drogą z Nowosiółek Dydyńskich, po prawej stronie, za murowaną kapliczką kalwaryjską św. Michała Archanioła, naszym oczom ukazuje się urokliwa, stara, drewniana zagroda z domem mieszkalnym. Tuż obok jest budynek gospodarczy i stary sad. Podwórko wybrukowane łamanym kamieniem, przy ścianie domu[paywall] stara ława. Wszystko to dodaje autentyczności. Odnosi się wrażenie, jakby tutaj czas się zatrzymał.

– Zagroda ma ponad sto lat, wybudował ją dziadek obecnych właścicieli. Budynek mieszkalny od czasu budowy nie był poddawany większym remontom. Wyjątek stanowi wymiana blachy na dachu w 1966 roku, przekształcenie podcienia poprzez wymianę słupów i likwidacja ozdobnych mieczy, usunięcie dekoracyjnej balustrady i wykonanie obecnej oraz likwidacja części elementów ozdobnych koronek szczytu w 1975 roku – wyliczyła Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu B. Kot.

Reklama

Małe budynki zagrodowe – zresztą podobnie jak inne domy w Kalwarii Pacławskiej do początku XXI w. – służyły jako miejsce noclegowe dla pielgrzymów, którzy uczestniczyli w corocznych uroczystościach Wielkiego Odpustu.

– Zarówno dom, jak i zabudowania gospodarcze stanowią świadectwo oryginalnej zabudowy Kalwarii Pacławskiej jako miejsca odpustowego, wykształconego na przełomie XIX i XX wieku i posiadającego wysoką wartość zabytkową. Obiekty drewniane na terenie Podkarpacia wymagają szczególnej ochrony, dlatego między innymi ten dom został przez nas wpisany do rejestru zabytków 26 stycznia 2021 roku – podsumowała B. Kot.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Heniek - niezalogowany 2021-03-13 22:29:36

    I można nakręcić film w powojennej scenerii 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    wit - niezalogowany 2021-03-14 07:24:03

    Ale bez drzwi okien z plastiku no i bez tej ładnej ławki

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ave,ave ,ave - niezalogowany 2021-03-14 12:55:13

    Po zainwestowaniu  olbrzymich pieniędzy w remont zabudowań  klasztornych  oraz    w  kapliczki    teraz spłynie  zapewne  z   kilka a może i kilkanascie  tys  zł  . z tego funduszu na ratowanie tego budynku.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama