Podkarpacki ranking oddziałów porodowych Fundacji „Rodzić po Ludzku”, tworzony w oparciu o anonimowe opinie kobiet, może zaskoczyć. Otwierają go nie te zlokalizowane w szpitalach stolicy województwa, lecz porodówki w Przemyślu i Lubaczowie. Różnica pomiędzy obiema jest praktycznie minimalna.
Ranking stworzony przez Fundację „Rodzić po Ludzku” to narzędzie, które przedstawia porodówki oczami pacjentek. To one, wypełniając szczegółową ankietę, dotyczącą m.in. warunków na sali, pomocy personelu medycznego czy ogólnych odczuć po porodzie, przyznają jednocześnie punkty.
Końcowa klasyfikacja z podziałem na województwa pokazuje, które oddziały porodowe swoją misję pełnią najlepiej.
W województwie podkarpackim za lidera rankingu należy uznać kliniczny oddział ginekologiczno-położniczy szpitala wojewódzkiego w Przemyślu. W tym momencie z punktacją 76,73 znajduje się on na pierwszej pozycji wśród tego typu oddziałów w województwie.
Niewiele mniej, bo[paywall] 76,30 punktów, zyskał od pacjentek oddział położniczy w SP ZOZ w Lubaczowie, co pokazuje, że przemyskiej jednostce ustępuje zaledwie o krok.
Z pobytu na oddziale ginekologiczno-położniczym przemyskiego szpitala bardzo zadowolona jest Joanna Szostak. Jest jedną z pacjentek, które rodziły w Przemyślu i swoją opinią o szpitalnej opiece i personelu podzieliła się, wypełniając ankietę Fundacji „Rodzić po Ludzku”.
Jej syn, Stefanek, 2 stycznia skończy rok. Był pierwszym chłopcem urodzonym w przemyskim szpitalu w 2022 roku.
Przemyska porodówka rok temu była na drugim miejscu rankingu, w tym doczekała się pozycji lidera.
– Jeśli nasza praca jest oceniana tak pozytywnie, to jest to dla nas bez wątpienia powód do zadowolenia. To efekt sukcesywnej pracy, której celem jest wzrost zadowolenia pacjentek. Podstawą dobrej współpracy z nimi jest empatia na każdym etapie leczenia i pobytu u nas, wychodzenie naprzeciw ich oczekiwaniom i wsłuchiwanie się w ich głos. Do tak pozytywnej oceny naszych starań podchodzimy z dużą dozą pokory. Cieszymy się, ale nie poprzestajemy na tym, co już udało się wypracować – komentuje wyniki ankiet kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego z pododdziałem ginekologii onkologicznej prof. dr hab. Grzegorz Raba.Powody do zadowolenia ma też personel oddziału położniczego w SP ZOZ w Lubaczowie, który od pacjentek również otrzymał bardzo wysoką notę (76,33 pkt), dającą drugie miejsce w rankingu (ocena na podstawie 147 wypełnionych ankiet, w przypadku przemyskiego szpitala – 454).
– Do tej pory nasz oddział zawsze był bardzo wysoko oceniany. W roku 2022 znaleźliśmy się w pierwszej dziesiątce szpitali w kraju. Tak wysoka lokata to przede wszystkim nagroda dla personelu oddziału ginekologiczno-położniczego, zwłaszcza dla pań położnych – komentuje wyniki rankingu Piotr Cencora, dyrektor szpitala w Lubaczowie.
Dodaje też, że znaczący wpływ na atmosferę i przebieg porodów w szpitalu ma Szkoła Rodzenia.
– Jest prowadzona przez położne Teresę Pracało i Teresę Telenkiewicz na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, w oparciu o dobre relacje z pacjentkami. Panie rodzące u nas czują się traktowane podmiotowo i otoczone indywidualną opieką. Gorąco dziękuję całemu personelowi oddziału za pełną poświęcenia pracę i gratuluję wyniku. Dla naszego powiatowego szpitala w niewielkim mieście to ogromne wyróżnienie – podkreśla.
Zarówno przemyska, jak i lubaczowska porodówka zostawiły w tyle cieszącą się dobrą opinią rodzących rzeszowską Pro-Familię, która zajęła w rankingu 6. miejsce na Podkarpaciu czy Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie, który uplasował się na 10. miejscu w województwie.
Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu rodzące oceniły na 74,40 punktów, co dało mu 3. miejsce na podium.

fot.WSZwP
Oddział ginekologiczno-położniczy Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu z punktacją 76,73 znajduje się na pierwszej pozycji rankingu Fundacji „Rodzić po Ludzku” wśród tego typu oddziałów w województwie. Tak wysoka ocena pacjentek to przede wszystkim nagroda dla personelu.
Co doceniły kobiety?
Rodzące biorące udział w ankiecie Fundacji „Rodzić po Ludzku” oceniły 13 aspektów dotyczących pracy porodówek.
Porównując szpitale w Przemyślu i Lubaczowie, w kategorii „swoboda rodzenia” nieco więcej punktów (60,64) uzyskał ten pierwszy (Lubaczów – 60,58). Na tym tle rzeszowska Pro-Familia wypada gorzej – pacjentki przyznały jej 50,21 pkt.
Przemyśl tryumfuje również, jeśli chodzi o realizację planu porodu. Placówka w Przemyślu w tej kategorii dostała od pacjentek 80,58 pkt, w Lubaczowie – 73,85, a „ProFamilia” w Rzeszowie – zaledwie 45,45 pkt.
Dużą różnicę punktową widać też w kategorii „wsparcie w karmieniu piersią”. W Przemyślu ocena to 94,08 pkt, w Lubaczowie – 86,72, a w Rzeszowie – 41,53.
Jeśli chodzi o warunki w szpitalu, w tej trójce najlepiej wypada „Pro-Familia”, który zgromadziła 81,88 pkt, szpital w Lubaczowie – 80,15 pkt, a w Przemyślu – 77,63.
Więcej szczegółowych wyników dostępnych jest pod adresem www.gdzierodzic.info.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze