Reklama

Posadzą miliony drzewek

19/03/2015 17:30

Leśnicy przygotowują się do zasadzaenia wyrębów i uzupełniania młodników. W okolicy Lubaczowa już nasadzenia rozpoczęto. Nadleśnictwo Krasiczyn właśnie rozwozi sadzonki. Kańczuga czeka na poprawę pogody, bo jest za mokro, by wykopać młode drzewka. W Nadleśnictwie Bircza prace ruszą w ciągu kilku dni.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, nadzorująca 26 nadleśnictw na Podkarpaciu, szacuje, że tej wiosny zostanie posadzonych około 23 mln drzewek. Większość w lasach państwowych. Część trafi do prywatnych właścicieli lasów i na grunty przeznaczone do zalesień. Nowe lasy pojawią się na prawie dwóch tysiącach hektarów. W naszym regionie sadzenie rozpoczęto już w terenach nizinnych. Pogórze jeszcze czeka na ocieplenie i osuszenie lasu.

 

Od naturalnej po wyspecjalizowaną

Większość nadleśnictw korzysta z własnych szkółek. Resztę sadzonek ma od sąsiadów. Szkółki Nadleśnictwa Krasiczyn pokrywają zapotrzebowanie na poziomie około 80 procent. W Nadleśnictwie Bircza jest w sumie 8 szkółek o łącznej powierzchni ponad 14 ha. Uprawa drzewek jest prowadzona w różny sposób. Od naturalnej – w przypadku szkółki w leśnictwie Mokra, należącym do Nadleśnictwa Kańczuga, poprzez różne formy, jak w Birczy, aż po wyspecjalizowaną hodowlę drzewek, jak w Oleszycach.

Reklama

– Według mnie sadzonki rosnące naturalnie mają przewagę na uprawami sztucznymi, ponieważ po wysadzeniu młode drzewka nie są poddane drastycznej zmianie warunków. Niestety taki rodzaj przygotowywania drzewek jest bardziej uzależniony od pogody. Wystarczy, że przyjdzie susza albo przeciwnie, jest za mokro i cześć roślin ginie. U nas poważnym problemem są pędraki niszczące system korzeniowy. Nie ma środków chemicznych, których można używać i musimy z nimi walczyć mechanicznie. Przy uprawach wyspecjalizowanych tego kłopotu nie ma – mówi leśnik nadzorujący szkółkę w Mokrej koło Jarosławia Ireneusz Szybiak.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Leśnik - niezalogowany 2015-03-22 08:57:56

    Propaganda !! Oni nie posadzą ani jednego Wszystko zrobią ludzie  (robole )za nędzne pieniądze Leśnicy  będą się tylko nad nimi wytrząsać !!! I tak jak robią to teraz pysznić się jacy są idealni Rzeczywistość jest inna sam Nepotyzm i Kumoterstwo  

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mk - niezalogowany 2015-03-23 17:22:18

    Prawdopodobnie  jest to prawda , co pisze " Leśnik', ale  budujący jest fakt ,że będzie zasadzonych około 23 mln. drzewek.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    rk - niezalogowany 2015-03-27 21:14:49

    tyle ich siedzi po tych biurach ,każdy ma deputat ,premie itp ktoś musi na nich zapier...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości