Leśnicy przygotowują się do zasadzaenia wyrębów i uzupełniania młodników. W okolicy Lubaczowa już nasadzenia rozpoczęto. Nadleśnictwo Krasiczyn właśnie rozwozi sadzonki. Kańczuga czeka na poprawę pogody, bo jest za mokro, by wykopać młode drzewka. W Nadleśnictwie Bircza prace ruszą w ciągu kilku dni.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, nadzorująca 26 nadleśnictw na Podkarpaciu, szacuje, że tej wiosny zostanie posadzonych około 23 mln drzewek. Większość w lasach państwowych. Część trafi do prywatnych właścicieli lasów i na grunty przeznaczone do zalesień. Nowe lasy pojawią się na prawie dwóch tysiącach hektarów. W naszym regionie sadzenie rozpoczęto już w terenach nizinnych. Pogórze jeszcze czeka na ocieplenie i osuszenie lasu.
Większość nadleśnictw korzysta z własnych szkółek. Resztę sadzonek ma od sąsiadów. Szkółki Nadleśnictwa Krasiczyn pokrywają zapotrzebowanie na poziomie około 80 procent. W Nadleśnictwie Bircza jest w sumie 8 szkółek o łącznej powierzchni ponad 14 ha. Uprawa drzewek jest prowadzona w różny sposób. Od naturalnej – w przypadku szkółki w leśnictwie Mokra, należącym do Nadleśnictwa Kańczuga, poprzez różne formy, jak w Birczy, aż po wyspecjalizowaną hodowlę drzewek, jak w Oleszycach.
– Według mnie sadzonki rosnące naturalnie mają przewagę na uprawami sztucznymi, ponieważ po wysadzeniu młode drzewka nie są poddane drastycznej zmianie warunków. Niestety taki rodzaj przygotowywania drzewek jest bardziej uzależniony od pogody. Wystarczy, że przyjdzie susza albo przeciwnie, jest za mokro i cześć roślin ginie. U nas poważnym problemem są pędraki niszczące system korzeniowy. Nie ma środków chemicznych, których można używać i musimy z nimi walczyć mechanicznie. Przy uprawach wyspecjalizowanych tego kłopotu nie ma – mówi leśnik nadzorujący szkółkę w Mokrej koło Jarosławia Ireneusz Szybiak.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Propaganda !! Oni nie posadzą ani jednego Wszystko zrobią ludzie (robole )za nędzne pieniądze Leśnicy będą się tylko nad nimi wytrząsać !!! I tak jak robią to teraz pysznić się jacy są idealni Rzeczywistość jest inna sam Nepotyzm i Kumoterstwo
Prawdopodobnie jest to prawda , co pisze " Leśnik', ale budujący jest fakt ,że będzie zasadzonych około 23 mln. drzewek.
tyle ich siedzi po tych biurach ,każdy ma deputat ,premie itp ktoś musi na nich zapier...
Propaganda !! Oni nie posadzą ani jednego Wszystko zrobią ludzie (robole )za nędzne pieniądze Leśnicy będą się tylko nad nimi wytrząsać !!! I tak jak robią to teraz pysznić się jacy są idealni Rzeczywistość jest inna sam Nepotyzm i Kumoterstwo
Prawdopodobnie jest to prawda , co pisze " Leśnik', ale budujący jest fakt ,że będzie zasadzonych około 23 mln. drzewek.
tyle ich siedzi po tych biurach ,każdy ma deputat ,premie itp ktoś musi na nich zapier...