Reklama

Postęp w negocjacjach ze strajkującymi. Teraz będzie tylko lepiej?

W ostatnich dniach sytuacja w Wojewódzkim Szpitalu im. św. o. Pio w Przemyślu jest bardzo dynamiczna. Jednego dnia istniało niebezpieczeństwo ewakuacji pacjentów z oddziałów z powodu braku pielęgniarek, drugiego pojawiła się informacja, że udało się osiągnąć porozumienie z częścią protestujących pracowników.

17 września br. w szpitalu na Monte Cassino wstrzymane zostały przyjęcia pacjentów. Wszystko przez brak pielęgniarek, które masowo przebywają na zwolnieniach lekarskich. To sprawiło, że istnieje niebezpieczeństwo ewakuacji pacjentów do innych placówek służby zdrowia. Na zwolnieniach lekarskich przebywało 150 z 700 pracujących w szpitalu na Monte Cassino pielęgniarek[paywall]. Z tego powodu – zarządzeniem dyrektora głównego szpitala Piotra Ciompy – zostały wstrzymane planowane przyjęcia na oddziały, za wyjątkiem sytuacji zagrażających życiu. Z powodu braku pielęgniarek doszło do połączenia oddziałów szpitalnych. Istniało realne niebezpieczeństwo ewakuacji pacjentów do innych szpitali na Podkarpaciu, ale na szczęście do tak dramatycznej sytuacji nie doszło. We wspomnianym zarządzeniu dyrektor P. Ciompa kierowników oddziałów uczynił odpowiedzialnymi za maksymalne wypisywanie pacjentów z oddziałów i ustalenie miejsc, do których mają zostać przewiezieni transportem sanitarnym ci w stanie ciężkim . Zarządzenie obowiązuje do odwołania.

Głos prezydenta

Głos w tej sprawie zabrał prezydent Przemyśla Robert Choma, wydając specjalne oświadczenie. Napisał m.in.: „(...) Kiedy 13 września br. Rada Miejska w Przemyślu przyjęła rezolucję popierającą protest pielęgniarek, liczyłem na to, że jej wyważona treść pozwoli Zarządowi Województwa Podkarpackiego na doprowadzenie do szybkiego zawarcia porozumienia, wzorem innych placówek podległych samorządowi województwa. W sytuacji, kiedy z udziałem mediatora protestujące pielęgniarki uzgodniły treść porozumienia z dyrektorem szpitala, który jest odpowiedzialny za jego funkcjonowanie, jest dla mnie niezrozumiały fakt jego niepodpisania. Nie mam wątpliwości, iż rozszerzający się protest pracowników szpitala zagraża bezpieczeństwu życia i zdrowia mieszkańców Przemyśla. Dlatego proszę obie strony protestu o szybkie zawarcie porozumienia. Również dlatego, by protest nie był już dłużej częścią kampanii wyborczej”.

Reklama

Jest częściowe porozumienie

20 września br., podczas konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie, marszałek Władysław Ortyl oraz członkowie zarządu Stanisław Kruczek i Piotr Pilch, a także dyrektor przemyskiego szpitala Piotr Ciompa poinformowali, że trwają zaawansowane rozmowy w sprawie zakończenia strajku głodowego. Marszałek W. Ortyl powiedział, że protest pielęgniarek w Przemyślu nadal trwa, a sytuacja w szpitalu jest naprawdę trudna. – To nie jest dobra wiadomość dla mieszkańców Przemyśla i okolic. Wszystkie podwyżki, wszystkie deklaracje z poziomu ministerstwa, czyli tzw. zembalowe, jak i obiecane przez nas podwyżki wdrażamy. Jeszcze raz podkreślam: wdrażamy, są na stole, dyrektor podpisuje umowy – zapewniał.

– Szpital pracuje obecnie w trybie ostrym. Powtarza się sytuacja ze szpitala wojewódzkiego numer 2 w Rzeszowie, Tarnobrzegu czy ze szpitala powiatowego w Mielcu. Tam lecznice zostały sparaliżowane przez jednoczesne zachorowanie. W przypadku Przemyśla jest to 150 osób – poinformował członek zarządu Stanisław Kruczek, odpowiedzialny za służbę zdrowia na Podkarpaciu.

Reklama

Wiadomo już, że w przemyskim szpitalu po rozmowach z udziałem członków zarządu województwa S. Kruczka i P. Pilcha protest zdecydowały się zakończyć: Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkim Szpitalu im. św. o. Pio w Przemyślu, Związek Zawodowy Pracowników Technicznej Obsługi Służby Zdrowia i Ratownictwa Medycznego oraz Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Służby Zdrowia w Przemyślu.

– Chciałem podziękować zarówno związkowi zawodowemu „Solidarność”, jak i dwóm pozostałym związkom zawodowym, działającym w szpitalu w Przemyślu, za bardzo merytoryczne podejście podczas rozmów. Widać było, że przyświeca nam wspólny cel – osiągnięcie porozumienia i dobro pacjentów – podsumował członek zarządu P. Pilch.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    TO JA - niezalogowany 2018-09-26 12:13:06

    teraz trzeba sprawdzić lekarza który wystawił 150 zwolnień i ograniczyć mu prawa z zakazem wykonywania zawodu..ZUS DO ROBOTY,,, 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    viktorino_383 2018-09-28 09:13:31

    Do roboty wredne nieroby , bez serca i honoru zbabczałe babsztyle. Gdzie w tym waszym zasranym proteście są pacjenci ? gdzie są chore dzieci i pacjenci  w ciężkich stanach chorobowych  ? pytam jeszcze raz czemu chorzy mają cierpieć z powodu waszych fanaberii . Jedynie co powinniście dostać to kopa w wasze grube dupy wredne koczkodany  a nie pielęgniarki . Chcecie zarabiać 6 tys, złotych na takie pieniądze to potrzeba mieć kwalifikacje i być profesjonalista   w 100 % . Przyjechał do was Schetyna i pociesza was swołocz pielęgniarska które tylko omyłkowo nazywają się pielęgniarkami. Won z państwowej służby zdrowia i zakładać własna działalność gospodarcza w postaci podcierania dupy Grześkowi Schetynie. Jak na was patrzę to mnie zbiera na wymioty i nie tyko.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    angela gonzalez - niezalogowany 2018-09-28 14:13:43

    WITAJ WSZYSTKOWielka jest moja radość z tego, że przyjechałem świadkiem, że Iwan DariuszZostałem poproszony o pożyczkę w wysokości 6000 i nie okłamuję cię, kiedy rozmawiam z tobą, dziś rano sprawdziłem swoje konto i odkryłem, że 6000 zostało faktycznie przeniesionych na moje konto. To właśnie ta radość, która ożywia mnie, świadczy dziś rano o tym wspaniałym Panu, który pozwolił mi znaleźć mi radość, którą dawno temu straciłem. Ci, którzy są w potrzebie, już nie szukali daleko, skontaktowałem się z nim, oto jegoadres e-mail: iwaniukdariusz1234@gmail.comWHATSAPP 0022 960 495 638

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama