Coraz bliższe realizacji jest przedsięwzięcie mające w efekcie poprawić jakość powietrza w Jarosławiu i Pawłosiowie. Trwa właśnie przetarg, dzięki któremu do jesieni w 330 gospodarstwach na bardziej ekologiczne wymienione zostanie źródło ciepła.
Przedsięwzięcie pod nazwą „Ekologiczne Partnerstwo Miasta Jarosław i Gminy Pawłosiów – wymiana źródeł ciepła na paliwa stałe, na gazowe kotły kondensacyjne i kotły opalane biomasą” to długo oczekiwany krok, mający na celu poprawę fatalnej jakości powietrza w Jarosławiu i sąsiednim Pawłosiowie. Wcześniej, w kwietniu roku 2019, startujące wspólnie do konkursu gminy zdobyły[paywall] blisko 7,5-milionowe dofinansowanie do wartego 9,3 mln projektu. Teraz przystąpiono do fazy wykonawczej.
Ogłoszony przetarg zakłada likwidację starych i montaż nowych, bardziej ekologicznych źródeł ciepła. Znakomita większość z nich, bo aż 275, to piece kondensacyjne na gaz. Prace obejmować będą tu nie tylko usunięcie starych urządzeń i montaż nowych, ale także zaprojektowanie i wykonanie instalacji gazowych, czy przystosowanie niektórych elementów instalacji sanitarnej i grzewczej domostw do tego typu źródeł ogrzewania. Pozostałe 55 kotłów, które trafią do mieszkańców Jarosławia i Pawłosiowa, opalanych będzie biomasą. Według harmonogramu zaproponowanego w przetargu źródła ciepła będą wymieniane sukcesywnie w ciągu roku. Pierwsza partia pieców gazowych ma zostać zamontowana do sierpnia, do końca września powinno być już zamontowane 50 procent, a do połowy listopada wszystkie. Z kolei kotły na biomasę powinny zostać podłączone do końca października.
Planowana wymiana źródeł ciepła ma zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 6 ton rocznie oraz doprowadzić do spadku emisji PM-10 w liczbie 33,94 kg.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze