Reklama

Powstaje pierwszy w historii Przemyśla minitor dla żółtodziobów „czarnego sportu”

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w lipcu przyszłego roku w Przemyślu zacznie funkcjonować pierwszy w historii miasta tor żużlowy! A raczej minitor, bo przeznaczony będzie dla zupełnych żółtodziobów czarnego sportu. To będzie kolejna atrakcja w nadsańskim grodzie.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Maciej Gilowski z... Jarosławia. Wielki pasjonat żużla. – Pomysł zrodził się właśnie z miłości do czarnego sportu. Już po pierwszych żużlowych meczach na stadionie Stali Rzeszów połknąłem bakcyla i tak się zaczęło. Uzbierałem na motorynkę, zrobiłem za płotem prowizoryczny tor i podejmowałem pierwsze próby. Namówiłem mamę, aby zapisała mnie do szkółki. Zrobiłem wszystkie potrzebne badania, aby uczyć się jazdy na prawdziwych żużlowych motocyklach, ale pojawiła się pierwsza przeszkoda[paywall]. Niby prozaiczna, ale pozbawiająca mnie możliwości dojazdu do Rzeszowa. Miałem szkołę na drugą zmianę, więc nie było szans dojechać na trening, który zaczynał się po południu. Z czasem nauka stała się priorytetem. Matura, egzaminy na wyższe studia, wyjazd za granicę. Po powrocie po paru latach miłość wróciła – opowiada pan Maciej. Kupił żużlówkę, potrzebny sprzęt i zaczął podczas weekendów dojeżdżać na treningi na prywatny tor Tomasza Dudki. – Niestety, z racji odległości, a miałem do pokonania ponad tysiąc kilometrów, jeździłem tylko raz w tygodniu. W międzyczasie, podczas urlopów w Jarosławiu, szukałem jakiś możliwości potrenowania w najbliższych ośrodkach żużlowych, ale z mizernym skutkiem. Wtedy zrodził się pomysł budowy toru żużlowego w okolicach Jarosławia – dopowiada.

Od 120 do 140 metrów długości

Wschodnia obwodnica Przemyśla. Ulica Żołnierzy Wyklętych. Skręcając w nią z ronda przy ulicy Lwowskiej, po lewej stronie widzimy siedzibę spółki z o.o. Sanwil Polska – producenta materiałów powlekanych. Niemal vis-á-vis znajduje się budowany przez pana Macieja minitor. Jadąc samochodem, trudno go na razie zauważyć. Na razie jest w stanie surowym.

– Pozwolenie na rozpoczęcie prac uzyskaliśmy jesienią tego roku. Pogoda nie pozwoliła na razie na nic więcej. Tor będzie miał długość między 120 a 140 metrów. Klasyczny tor miniżużlowy. Status toru żużlowego otrzymuje ten, który ma 270 metrów długości i więcej – wyjaśnił M. Gilowski. – Wstępnie zakładam, że może w lipcu lub na przełomie lipca i sierpnia przyszłego roku wszystko będzie gotowe. Przed zimą materiał na tor, a potrzeba jeszcze co najmniej dziesięć wywrotek, oraz bandy muszą być gotowe. Na łukach bandy będą dmuchane, na prostych drewniane. Na wiosnę powstaną natomiast: budynek socjalno-sanitarny, szatnia, park maszyn, minitrybuna – dodał.


fot.Mariusz Godos
Żużlowy motocykl klasy 50 centymetrów sześciennych dla najmłodszych adeptów speedwaya.

Przyjedzie wicemistrz Polski

Celem pana Macieja jest powołanie Towarzystwa Sportowego i szkolenie młodzików. Udostępni im sprzęt i wszystkie inne potrzebne rzeczy, aby mogli po raz pierwszy w życiu zasiąść na żużlowym motocyklu. – Propozycja skierowana będzie do dzieciaków w wieku sześciu, siedmiu lat, które poprzez zabawę chcą się uczyć i szlifować swoje umiejętności na minitorze. Docelowo chcemy zrobić trzy klasy: 50, 80 i 125 centymetrów sześciennych oraz, jeśli byłaby jakaś grupa docelowa, zorganizować trening dla amatorów – powiedział M. Gilowski.

Podczas uroczystego otwarcia na minitorze pojawi się wicemistrz Polski w klasie 125 cm Emil Maroszek, który będzie pokazowo kręcił kółka. Może uda się nakłonić żużlowców amatorów. Może przyjedzie kilku juniorów ze Stali Rzeszów. – Cały czas pracujemy nad scenariuszem. Wierzę, że znajdą się fanatycy tego sportu, rodzice z pociechami oraz firmy, z racji, że to bardzo kosztowny sport, które chciałyby być częścią tego środowiska – zakończył pan Maciej.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ytrew - niezalogowany 2017-12-05 18:43:16

    Panie ministrze Jaki zapraszamy do Przemyśla http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/przemysl/art/6060353,nielegalny-biznes-na-pozydowskich-kamienicach-w-przemyslu-a-kogo-to-obchodzi,id,t.html

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama