2,3 mln zł dotacji otrzymają samorządy na Podkarpaciu na utworzenie domów dla seniorów. Wśród nich są samorządy: Przemyśla, Cieszanowa, Gaci i Pruchnika.
Minister pracy i polityki społecznej ogłosił wyniki konkursu na najlepsze projekty dofinansowane z pieniędzy Wieloletniego Programu „Senior-WIGOR” na lata 2015-2020 – edycja 2015. Dofinansowanie otrzyma 11 gmin. Są to: gmina Gać, gmina Cieszanów, gmina Głogów Małopolski, gmina Korczyna, gmina Wojaszówka, gmina Pruchnik, gmina Niwiska, gmina Miejsce Piastowe, gmina miejska Przemyśl, gmina Strzyżów i gmina Boguchwała. Łączna[paywall] kwota dotacji to 2 337 042 zł. Program „Senior-WIGOR” skierowany jest do osób niepracujących w wieku 60+. W dziennym domu pobytu będą mogli spędzić co najmniej 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Znajdzie się w nim pomieszczenie m.in. do: wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu (z biblioteką, sprzętem rtv oraz komputerem z dostępem do internetu). Zapewniony będzie także ciepły posiłek.
– Jednostka samorządu terytorialnego mogła uzyskać jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie placówki do 80 proc. całkowitych kosztów, ale nie więcej niż 250 tys. zł – informuje Małgorzata Oczoś-Błądzińska, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego. – Na adaptację budynku przewidziano nie więcej niż 180 tys. zł, natomiast dotację na wyposażenie domu jednorazowo w wysokości nie wyższej niż 70 tys. zł. Z budżetu państwa zostanie również sfinansowana 1/3 kosztów utrzymania seniora w domu dziennym, ale nie więcej niż 200 zł miesięcznie – dodaje.
W tym roku dofinansowanie otrzyma 119 samorządów z całej Polski. W sumie mogą liczyć na ponad 25,3 mln zł.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze