Reklama

Powstanie kolej aglomeracyjna – ostatni przystanek Przeworsk

04/10/2019 16:54

We wtorek, 24 września, podpisano w Rzeszowie umowy umożliwiając powstanie Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Jej punktem centralnym będzie miasto wojewódzkie, nowa sieć skomunikuje z nim min. Dębice, Kolbuszową czy Strzyżów. W naszym subregionie zasięg kolejki zakończy się w Przeworsku.

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna to projekt wart 550 milionów. Jak twierdzi marszałek województwa Władysław Ortyl to największe przedsięwzięcie kolejowe, jakie kiedykolwiek prowadzono na Podkarpaciu. Kolej ma w założeniu odciążyć komunikacyjnie stolicę województwa. Pośrednio jednak skorzysta na niej 15[paywall] gmin wokół Rzeszowa, bo kolejka ma być alternatywą dla dotychczasowych form komunikacji, zwłaszcza samochodowej i uczyni dla ich mieszkańców dojazdy do pracy czy na uczelnie w Rzeszowie tańszymi i wygodniejszymi. Znakiem firmowym PKA mają być częste kursy pociągów – w godzinach szczytu – co 30 minut, poza szczytem co godzinę, w dni wolne od pracy co 120 minut. Co istotne plany inwestycyjne kolejki przewidują również stworzenie infrastruktury umożliwiającej dojazd do jej przystanków samochodem – powstaną lub wyremontowane zostaną przydworcowe parkingi, drogi dojazdowe i chodniki.

Przystanek Przeworsk

We wtorek dokumenty inicjujące przedsięwzięcie podpisali przedstawiciele 15 samorządów. Do projektu z naszego regionu „załapał” się Przeworsk. Dworzec przy Lubomirskich będzie najdalej na wschód wysuniętym przystankiem kolejki i to właśnie na trasie Rzeszów Główny – Przeworsk ma pojechać jeden z 10 zakupionych w ramach inwestycji nowych szynobusów „Impulsów”, które dostarczy nowosądecki Newag. – Bardzo się cieszę, że miasto Przeworsk jest objęte tym projektem, ułatwi to komunikację kolejową za stolicą województwa, a także z lotniskiem w Jasionce. W ramach projektu miasto zaprojektuje i wybuduje parking przy ul. Lubomirskich, który będzie służył zarówno podróżnym PKP, jak i na tzw. wąskotorówce – mówił o znaczeniu PKA burmistrz Przeworska Leszek Kisiel.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    orzelprzeworsk.com - niezalogowany 2019-10-04 18:29:18

    Wystarczy odpowiednio skomunikować Przemyśl z Przeworskiem i sprawa rozwiązana. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-10-04 19:02:37

    Nas o wiele bardziej  interesuje kolej aglomeracyjna ze Lwowem.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Nikiii - niezalogowany 2019-10-05 00:17:51

    Do Rzeszowa z przesiadką???? Co ty nasze głowie???

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama