Reklama

Pożegnaliśmy wyjątkową przemyślankę – doktor Grażynę Szybiak

20/01/2023 08:03

Urodziła się w Przemyślu 25.12.1954 r i już w wieku szkolnym wyróżniała się na tle rówieśników, między innymi reprezentując swoje liceum (II Liceum im. Juliusza Morawskiego) w wielu konkursach i zawodach sportowych.

Po ukończeniu szkoły średniej w 1973 r. naukę kontynuowała na wydziale lekarskim ówczesnej Akademii Medycznej w Lublinie, gdzie w roku 1979 uzyskała dyplom z wyróżnieniem i tytuł lekarza medycyny.

Po ukończeniu studiów powróciła do Przemyśla, gdzie rozpoczęła specjalizację z otolaryngologii, podejmując pracę w szpitalu wojewódzkim, na oddziale laryngologii. Po pierwszym stopniu specjalizacji, ukończonym w 1988 r., swoje umiejętności lekarskie doskonaliła w klinikach we Francji i w Belgii, gdzie miała możliwość dalszego rozwoju kariery i otrzymywała wiele propozycji pracy.

Nigdy jednak z nich nie skorzystała i pomimo wysokich kwalifikacji wróciła do swojego ukochanego miasta Przemyśla.

W 1998 roku, w Warszawie ukończyła drugi stopień specjalizacji otolaryngologicznej. G. Szybiak przez ponad 40 lat niosła pomoc pacjentom z całego regionu, pracując na oddziale laryngologicznym Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu, w Poradni Specjalistyczno-Otolaryngologicznej przy ul. Sportowej w Przemyślu, w Polskim Związku Głuchych, w Hospicjum Domowym dla Najciężej Chorych, w Zakładzie Karnym, a także jako biegły sądowy w przemyskim sądzie rejonowym i okręgowym.

W pracy zawodowej dała się poznać jako lekarz troskliwy i serdeczny, wykazujący duże zrozumienie w stosunku do chorych, była zawsze koleżeńska i uczynna. Przez wiele lat zapewniała zabezpieczenie medyczne na wycieczkach i pielgrzymkach, między innymi do Kalwarii Pacławskiej, należała też do Stowarzyszenia Wojskowego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy.

Czynna zawodowo pozostała do końca swoich dni, dyżurując w Miejskim Ośrodku Zapobiegania Uzależnieniom w Przemyślu.

Poza wielkim zaangażowaniem i oddaniem swojej pracy, lek. med. G. Szybiak była wielką miłośniczką gór i pieszych wędrówek. Aktywnie działała w przemyskim Klubie Górskim PTTK Karpaty i przez wiele lat przemierzała setki kilometrów, uczestnicząc w niezliczonych rajdach pieszych i wycieczkach w kraju i za granicą. Wielokrotnie brała też udział w Ekstremalnych Drogach Krzyżowych, organizowanych na terenie całej Polski.

Była także wielką pasjonatką literatury, muzyki i sztuki, z tego względu regularnie można było ją spotkać na koncertach i na większości wydarzeń kulturalnych organizowanych w Przemyślu.

W pamięci przemyślan zapisała się jednak przede wszystkim jako osoba nietuzinkowa, zawsze uśmiechnięta i o wielkim sercu.


Katarzyna Owsianko
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama