We wrześniu działkowców czeka sporo pracy. Trwają zbiory owoców i warzyw, to dobry czas na rozmnażanie i przesadzanie wielu gatunków roślin. Warto rozpocząć przygotowania do zimy i przyłożyć się do porządkowania zagonów i rabatek. Od tego, ile czasu poświęcimy na prace porządkowe, zależy wygląd ogrodu w przyszłym sezonie.
» Wrześniowe dni, a zwłaszcza noce bywają zimne, dlatego wykopujemy wrażliwe na niską temperaturę rośliny cebulowe i bulwiaste. Na początku miesiąca lilie, w drugiej połowie mieczyki, a pod koniec: accidantery, eukomisy, galtonie, ismeny i tygrysówki. Nie zapominamy o zabezpieczeniu roślin wodnych (kalle, grzybienie) oraz tych uprawianych w pojemnikach (pelargonie, fuksje czy surfinie musimy przenieść w ciepłe miejsce przed pierwszymi przymrozkami).
» Jeśli marzy nam się pięknie ukwiecony wiosenny ogród, to właśnie teraz warto posadzić na miejsca stałe: przebiśniegi, krokusy, cebulice, narcyzy, szafirki, hiacynty, szachownice cesarskie, szachownice kostkowate, tulipany, bulwy lilii białej, kosaćców bródkowych czy pustynnika.
» Po zakończonym zbiorze przekopujemy ziemię w warzywniku – na zimę zostawiamy ją w ostrej skibie. Możemy wymieszać ją z obornikiem lub – jeśli pH jest za wysokie – przeprowadzić zabieg wapnowania (najlepiej pod koniec miesiąca). Resztki pozbiorowe (o ile nie są porażone przez choroby czy nie posiadają śladów żerowania szkodników) można składować na kompoście.
» Starannie zbieramy obumarłe części roślin i opadające liście. Składamy je na pryzmie kompostowej. Tych porażonych przez choroby grzybowe nie kompostujemy! Zbieramy również zgniłe owoce spod drzew – nie nadają się na kompost, więc zakopujemy je głęboko (około 50 cm).
» Posiadacze oczek wodnych nie powinni zapominać o oczyszczaniu zbiorników z opadających liści. Gnijące resztki zanieczyszczają wodę i zabierają rybom tlen, dlatego usuwamy je regularnie. Prewencyjnie nad lustrem wody możemy rozwinąć zabezpieczającą przed liśćmi siatkę (oczka powinny mieć średnicę 1 – 1,5 cm).

Starannie zbieramy obumarłe części roślin i opadające liście.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Prace w ogrodzie o tej porze roku są przyjemne i na pewno zdrowe. Jednak dłuższe przebywanie na świeżym powietrzu w chłodne już dni może być trudne dlatego warto się ogrzać przy np. kominku ogrodowym. Fajne kominki można znaleźć na https://www.tylkostylowe.pl/grille-i-kominki-ogrodowe. Łatwo rozpalić i dają dużo ciepła.
Prace w ogrodzie o tej porze roku są przyjemne i na pewno zdrowe. Jednak dłuższe przebywanie na świeżym powietrzu w chłodne już dni może być trudne dlatego warto się ogrzać przy np. kominku ogrodowym. Fajne kominki można znaleźć na https://www.tylkostylowe.pl/grille-i-kominki-ogrodowe. Łatwo rozpalić i dają dużo ciepła.