Reklama

Pożegnanie lata. O czym pamiętać porządkując ogród?

01/09/2018 07:54

We wrześniu działkowców czeka sporo pracy. Trwają zbiory owoców i warzyw, to dobry czas na rozmnażanie i przesadzanie wielu gatunków roślin. Warto rozpocząć przygotowania do zimy i przyłożyć się do porządkowania zagonów i rabatek. Od tego, ile czasu poświęcimy na prace porządkowe, zależy wygląd ogrodu w przyszłym sezonie.

» Wrześniowe dni, a zwłaszcza noce bywają zimne, dlatego wykopujemy wrażliwe na niską temperaturę rośliny cebulowe i bulwiaste. Na początku miesiąca lilie, w drugiej połowie mieczyki, a pod koniec: accidantery, eukomisy, galtonie, ismeny i tygrysówki. Nie zapominamy o zabezpieczeniu roślin wodnych (kalle, grzybienie) oraz tych uprawianych w pojemnikach (pelargonie, fuksje czy surfinie musimy przenieść w ciepłe miejsce przed pierwszymi przymrozkami).

» Jeśli marzy nam się pięknie ukwiecony wiosenny ogród, to właśnie teraz warto posadzić na miejsca stałe: przebiśniegi, krokusy, cebulice, narcyzy, szafirki, hiacynty, szachownice cesarskie, szachownice kostkowate, tulipany, bulwy lilii białej, kosaćców bródkowych czy pustynnika.

Reklama

» Po zakończonym zbiorze przekopujemy ziemię w warzywniku – na zimę zostawiamy ją w ostrej skibie. Możemy wymieszać ją z obornikiem lub – jeśli pH jest za wysokie – przeprowadzić zabieg wapnowania (najlepiej pod koniec miesiąca). Resztki pozbiorowe (o ile nie są porażone przez choroby czy nie posiadają śladów żerowania szkodników) można składować na kompoście.

» Starannie zbieramy obumarłe części roślin i opadające liście. Składamy je na pryzmie kompostowej. Tych porażonych przez choroby grzybowe nie kompostujemy! Zbieramy również zgniłe owoce spod drzew – nie nadają się na kompost, więc zakopujemy je głęboko (około 50 cm).

Reklama

» Posiadacze oczek wodnych nie powinni zapominać o oczyszczaniu zbiorników z opadających liści. Gnijące resztki zanieczyszczają wodę i zabierają rybom tlen, dlatego usuwamy je regularnie. Prewencyjnie nad lustrem wody możemy rozwinąć zabezpieczającą przed liśćmi siatkę (oczka powinny mieć średnicę 1 – 1,5 cm).


Starannie zbieramy obumarłe części roślin i opadające liście.


AM
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    toso11_666 2018-10-17 17:05:05

    Prace w ogrodzie o tej porze roku są przyjemne i na pewno zdrowe. Jednak dłuższe przebywanie na świeżym powietrzu w chłodne już dni może być trudne dlatego warto się ogrzać przy np. kominku ogrodowym. Fajne kominki można znaleźć na https://www.tylkostylowe.pl/grille-i-kominki-ogrodowe. Łatwo rozpalić i dają dużo ciepła.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama