Na wniosek prezydenta miasta Wojciecha Bakuna Rada Nadzorcza Zakładu Usług Komunalnych sp. z o.o. odwołała z funkcji prezesa Zbigniewa Storka. Przestanie pełnić tę funkcję z dniem 30 kwietnia br. Bezpośredni wpływ na taką decyzję miała... zima. Zdaniem władz miasta ta miejska spółka nie wywiązała się należycie z zimowego utrzymania miasta, odśnieżania dróg i chodników w mieście.
Zakład Usług Komunalnych to spółka wyodrębniona z innej miejskiej spółki Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Przemyślu. Gmina miejska ma w niej 73,81 procent udziałów, PGK sp. z o.o. – 26,19 procent. Prezesem zarządu jest Zbigniew Storek, zaś radę nadzorczą tworzą: były prezes PWiK sp. z o.o. w Przemyślu Mirosław Nodżak (przewodniczący), Marcin Szetela (zastępca) i Mateusz Strojny (sekretarz)[paywall].
Do głównych zadań ZUK sp. z o.o. należy: utrzymanie czystości terenów miejskich, w tym konserwacja zieleni niskiej i wysokiej w mieście, administrowanie i utrzymywanie porządku i czystości na przemyskich cmentarzach, wykonywanie bieżących napraw i remontów urządzeń małej architektury (ławek czy urządzeń na miejskich placach zabaw), utrzymywanie gminnych, powiatowych, wojewódzkich i krajowych dróg w czystości. Jedną ze świadczonych usług jest także zimowe utrzymanie wymienionych dróg, ulic, mostów, chodników, placów, terenów i działek drogowych (a także pozimowe oczyszczanie oraz utrzymanie czystości i porządku na terenach będących własnością i pozostających we władaniu gminy miejskiej).
Przed sezonem zimowym 2020 – 2021 władze miasta zleciły spółce to ostatnie zadanie. Zwyczajowo ogłaszany był przetarg na świadczenie tego typu usług, a zlecenie otrzymywała firma, która miała wystarczającą liczbę odpowiedniej jakości sprzętu, załogę i spore doświadczenie. Tym razem najwidoczniej uznano, że prawdziwej zimy – jak w kilku ostatnich latach – nie będzie. Przeliczono się. Kilka tygodni intensywnych opadów śniegu, siarczystego mrozu sprawiło, że Przemyśl (choć nie tylko, bo tego typu problemy były w wielu polskich miastach) był zasypany. Odpowiedzialne służby kompletnie nie radziły sobie z odśnieżaniem. Mieszkańcy psioczyli na każdym kroku.
Śnieg znikł i przyszedł czas na rozliczenie. Konsekwencje poniósł prezes ZUK sp. z o.o. Zbigniew Storek. Na wniosek prezydenta miasta W. Bakuna rada nadzorcza tej spółki odwołała go z funkcji. Od razu trzeba dodać, że jego umowa o pracę (zgodnie z jej zapisami) mogła zostać rozwiązana przez każdą ze stron z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Prezesem przestanie być od 30 kwietnia br.
– To prawda, jako rada nadzorcza przychyliliśmy się, podejmując oczywiście odpowiednią uchwałę, do wniosku prezydenta miasta Przemyśla o odwołanie prezesa Storka z funkcji prezesa ZUK-u z dniem 30 kwietnia tego roku. O uzasadnienie proszę się zwrócić bezpośrednio do prezydenta miasta – powiedział lapidarnie przewodniczący RN ZUK sp. z o.o. Mirosław Nodżak.
Tak zrobiliśmy. Zadaliśmy prezydentowi W. Bakunowi trzy pytania. Przede wszystkim: jakie były powody odwołania ze stanowiska Z. Storka? Ale także – domniemując, że o odśnieżanie miasta poszło – czy zleceniodawcy tego zadania dla ZUK sp. z o.o. mieli świadomość, jakim sprzętem dysponowała (dysponuje) ta miejska spółka, aby poprawnie wywiązać się z powierzonego jej zadania oraz – jeśli liczba i jakość sprzętu potrzebnego do poprawnego zimowego utrzymania dróg i chodników w mieście nie była zadowalająca, a zleceniodawcy o tym wiedzieli – dlaczego nie został ogłoszony przetarg na te usługi i nie oddano ich w ręce firmy, która dysponuje liczbowo i jakościowo odpowiednim sprzętem.
– Tak, stało się na mój wniosek. Narastające niezadowolenie społeczne, wynikające z nieakceptowalnej formy wypełniania zadań, które należały do Zakładu Usług Komunalnych, między innymi akcji zimowego utrzymania dróg, mostów, płatnych parkingów i ciągów pieszych, ale także z wciąż powracających w sezonie letnim problemów z należytym utrzymaniem terenów zielonych w mieście, były dostatecznym sygnałem do tego, aby w spółce zaszły poważne zmiany – wytłumaczył prezydent W. Bakun. – Bez względu na sezon i zadania, z jakimi mierzyć się miał ZUK, prezes spółki zapewniał władze miasta o posiadaniu dostatecznej liczby sprzętu oraz kadry pracowniczej, które miały być gwarancją należytego wykonania obowiązków wynikających z podpisanej umowy. Jak powszechnie wiadomo, wywiązanie się z tych zadań pozostawiało wiele do życzenia. Wymagane na podstawie umowy standardy znacznie odbiegały od faktycznego stanu ich realizacji. Nie nam było oceniać, czy firma dysponuje odpowiednią liczbą sprzętu potrzebnego do poprawnego zimowego utrzymania dróg i chodników. Rozliczenie z wykonanych lub niewykonanych zadań następowało po zakończeniu sezonu letniego albo – jak teraz – po zakończeniu akcji zima. Niestety, podsumowanie jest bardziej smutne niż zadowalające. W związku z powyższym uznałem, że należy wprowadzić zmiany – nie tylko w samej spółce, ale i w sposobie oraz zasadach dotyczących zadań, które do tej pory realizował ZUK. Jedną, a właściwie pierwszą z nich, jest zmiana na stanowisku szefa spółki – zakończył W. Bakun.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Miasto praktycznie nie było odśnieżane .
Jak już to Przemyska Gospodarka Komunalna posmaku :) pozdro
A może miasto nie położyło odpowiednich pieniędzy na to żeby odśnieżyć miasto przecież świetny Prezydent i reszta bandy na wszystkim oszczędza a sobie wzajemnie dają nagrody i prezenty :) dziwne ze tyle lat pracowali bez zastrzeżeń i nagle stały się takie cuda. A może obsadzanie swoimi?
Polecam zasięgnąć wiedzy kto jest za te usługi odpowiedzialny zanim się wypowiesz :)
Ostatnie dwa lata zimy nie było, to nie mieli kiedy się wykazać.
Co racja to racja, odśnieżanie to była porażka. A za trawę jak będzie dalej Przemyśl w pseudo łąki obrastał też ktoś poleci ? Ciekawe dla kogo się stołek zwolnił, tylko patrzeć kto z grona "swoich" z "doświadczeniem" wygra "konkurs".
Czy etatowy Prezes Techniczny z Przeworska już w boksie startowym czeka?
A w lecie też za koszenie pan prezes był odpowiedzialny?
Widzisz debilki, jednak nie PGK. Pozdrow starego,geniusza zrobił.
*debilku. Sory geniuszu ale starego i tak pozdrow
Za koszenie odpowiedzialny był ten sam prezes.
Wojtek znalazł sobie kozła ofiarnego i tym samym zyska aplauz swojego "elektoratu"
Czyzby Pan Prezydent robil czystki?Ojejku jejku??
Ale jak to? Pozwolę sobie zacytować fragment wpisu pewnego Radnego Rady Miejskiej w sprawie odśnieżania: "służby przygotowane są wzorcowo". Ponoć całe 5 godzin z Prezydentem, w towarzystwie kierownika ZUK, spędził w służbowym samochodzie aby wyrobić sobie wyżej wspomnianą opinie. Śnieg stopniał i co? Jedak nie było wzorcowo? Może byłoby warto przyjrzeć się czym dysponuje ZUK? Jaki sprzęt, środki finansowe? Myślę że winnym nie był prezes ZUK, ale dla zasady czyjaś głowa musiała polecieć.
Do Przemyslanki.Jestem tego samego zdania co Ty.Masz racje.Tak bylo.Smutne i przykro.
Czy mowa o Radnym Kowalskim ?
Powiat też był nie lepszy porażka totalna firmy odśnieżającej zima ich zaskoczyła jazda od picu może czas wyciągnąć wnioski
JAK TO ? na Facebooku radny piał z zachwytu jak to nie jest miasto odśnieżane, patrolował wraz z Prezydentem miasto i oceniali wykonywane prace bardzo dobrze. Jakie to nie zamieszczali fotki jak to jest dobrze z tym śniegiem, a teraz zwalniają człowieka? kto następcą ,?
Panie Godos - od kiedy spadł śnieg, to tylko artykuły o tym jak to Przemyśl jest nie odśnieżony, lód wszędzie. Jak wyciągnięto (nareszcie) konsekwencje wobec winnego, to podnosicie larum, że nie było tak źle, żeby gościa zwalniać.Jak tyle lat było dobrze, to co takiego się stało tej zimy, że było tak źle? Sabotaż ?! A może zwyczajnie nieróbstwo prezesa i myślenie, że jak tak długo siedzi na stołku to jest nietykalny ?Jedno jest pewne, za zieleń latem (2 lata pod rząd) oraz za pierwszą zimę za kadencji Bakuna - została podjęta jedyna słuszna decyzja, szkoda, że tak późno
A kto powiedział, że bez zastrzeżeń ? Koszenie latem było ok ?!Jakie nagrody, jakie prezenty ? Jak masz dowody na jakieś przekręty, to zgłoś na policję, a jak nie masz to nie siej fermentu trolu
To co Bakun jakiego tym razem specjalistę wyszukasz? Bo tak: przegranego ze Stalowej Woli już mamy, przegranego i Archeologa z Rzeszowa w MZK również, to teraz skąd fachowiec?
MJ nie bądź śmieszny już głośno o biznesikach obecnej władzy na mieście, ale cóż głupota i brak doświadczenia zapewne niedługo znajdą swój koniec. Poprzednikowi wyjeli po wielkim AUDYCIE który przeprowadzili ze kupił sobie iphona za 100 zł, teraz będzie weselej jak ktoś się przyjrzy obecnym miłościwie Panującym.
zaczyna sie Przemyśl walic, porzadki ale kadrowe są robione, ktoś bez odpowiedniego wykształcenia tak doradza . rzeczy należy po imieniu nazywać.
MJ czyli za niekoszenie trawy, kwietne łąki na pasie drogowym, śmieci walające się po ulicach, brak odśnieżania, zaniedbane aleje cmentarne odpowiadał Prezes.... Uff dobrze że go nie ma bo pora na odmalowanie poziomego oznakowania, naprawę drog po ziemię no i znów ta wredna trawa, gałęzie zasłaniające znaki drogowe... Mam nadzieję że wystarczy Prezesów do wywalania
Fachura, Grzesiu znaczy - majteczki nie szły, że szyld zmieniony ? Za tatusia kadencji to było cacy, a teraz jest bee ?! I jeszcze ten artykuł sponsorowany na portalu ???? boki zrywać !
Kamień, za wszystko odpowiada prezes, bo jaki prezes taka firma
Jeszcze mamy przegranego Grzesia z Januszem ...
No w tym roku byla tragedia z tym odśnieżaniem dzwoniłam kilkanaście razy z prośbą o odśnieżenie ulicy to przyjechali po ponad dwóch dniach o 5rano traktorkiem który tylko tyle ze byl i trzeba było samemu brac lopate i odśnieżać drogę gdzie jest to droga główna z nachyleniem 10%
Ofiarą jest, ale własnego nieróbstwa
Ja jednak czekam na mojego ulubieńca z mpecu.Może któryś radny zapyta prezesa,czy salkę na posiedzenia Regii to wynajął czy za friko ? Tylko pytam ... Dobrze, że zbyt długo nie byłem u nich, bo to tumany do kwadratu i tylko kasa ma się zgadzać
Ok 3 milionów chyba.W końcu Bakun zaczyna uczyć się od Ferenca
W Rzeszowie Prezydent Ferenc to takich zwalniał za 5 cm trawę na ulicy. Słuszna decyzja
Była to firma pełna uznania do odśnieżania ERDOL odśnieżamy na ODP......
Monika ty nerwy na wodzy trzymaj bo ponoć znowu przy nadziei jestes a to nie służy.
Nie chodzi mi o to że był odpowiedzialny ten sam prezes bo to jasne. Tylko czy jeśli NADAL tak to będzie wyglądało i nadadzą nowego prezesa to też go od razu wywalą czy będzie prezydent mówił że walczy z globalnym ociepleniem
vvv może właśnie ten radny? A może ktoś inny? Kodżjak wie co robi w końcu jest specjalistą w tym zakresie? Zresztą myślę że on decyduje?
A KTO podjał decyzje o składowaniu wywiezionego sniegu na parkingu stacji kolejki???Cały parking bedzie do wymiany bo snieg kiedys sie roztopi,ale pozostanie cały bród wraz z sola ,która na bruk działa bardzo zraco.O tym cisza.
Bedzie jeszcze gorzej.Kupmy sobie kosy i kosiarki.Najlepiej jak kazdy z nas po kawalku bedzie kosil.Damy rade.I smiecie tez sobie sami.Do workow i na wysypisko.Czy ktos nad tym jeszcze panuje?!!I co teraz?
MJ.Zostaw Pana Godosa w spokoju.Roznie z ta gazeta jest.Ale teraz chlop widzi ze juz tego nikt nie ogarnia i to jest onowiazkiem dziennikarza.Taka jest prawda.A ty co?Uspokoj sie Maarrcciinneecczzkkuu!Bo zlosc pieknosci szkodzi.
Zaczyna się wciskanie swoich ludzi przyjdzie pewnie fachura po filozofii albo po po szkole zasadniczej zawodowej???????????????? Przemyśl niestety dał władze ludziom mającym różna przeszłość niekoniecznie dobrą.
Myślę że prezydent Bakun przedstawi swoje stanowisko w tej sprawie i przyczyny zwolnienia prezesa.
Oszczędź waść wstydu sobie i mieszkańcom, znalazłeś kozła ofiarnego aby się wybielić bo większość miasta pokaże ci środkowy palec w wyborach .Kto finansuje ZUK? prezes Zuk czy Dyzma z Ratusza, Kto nie dawno wychwalał służby utrzymaniowe za pracę i przygotowanie?. Zobaczymy co Dyzma w tym roku pokaże na łąkach kwietnych.
Jeszcze ludzie pamietaja i szybko chyba miasto nie zapomni dlaczego tak sie wybory potoczyły - za poprzedniej ekipy byle stołeczek to musiałeś być ze słusznej ekipy jednej lub drugiej.
Pan Godos pisze, za to co mu płacą ,a jego "artykuły" naszpikowane są domysłami i źle się po prostu czyta. Nie przedstawi obu stron, tylko atak i atak, bez faktów, bez sensu. Ale niestety Obajtek tylko czeka na takich kacyków, gazeta pójdzie pod młotek, przejmie Orlen i dopiero wtedy będzie kwik oderwanych od koryta !Ciekawe są te wielkopowierzchniowe reklamy Spółek Skarbu Państwa w gazecie od pewnego czasu. Pewnie przypadek...
A czytaliście w tym artykule to : Zakład Usług Komunalnych to spółka wyodrębniona z innej miejskiej spółki Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Przemyślu. Gmina miejska ma w niej 73,81 procent udziałów, PGK sp. z o.o. – 26,19 procent. Prezesem zarządu jest Zbigniew Storek, zaś radę nadzorczą tworzą: były prezes PWiK sp. z o.o. w Przemyślu Mirosław Nodżak (przewodniczący), Marcin Szetela (zastępca) i Mateusz Strojny (sekretarz) (...)I nikt nie widzi idiotyzmu w postaci tego że w miejskiej spółce jest miejska spółka z kolejnym prezesem i radą nadzorcza?Nie atakuje tu odwołanego prezesa lecz chory system. Ten prezes aby sprostać zadaniu musiałby mieć batalion ludzi,setki wywrotek i koparek. I w dodatku niczym nie ograniczony dostęp do gotówki. Byłem m.in. tak tu przywoływanym Rzeszowie, sytuacja ze śniegiem niczym się nie różniła od tej w Przemyślu. Ale po co to pisać ?
MARCIN przestan !!! Nie czepiaj sie redaktora. Zobacz co sie tu na forum dzieje. Przeciez ludzie widza i slysza.Nikt ci juz nie uwierzy. To koniec !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bo cel jest prosty. To wcale nie jest taka glupota. Czy potem maja byc sprywatyzowane za tzw,zlotowke.?? Dowod to MZK. Reszte sobie dodaj sam. Kumasz ale nie do konca. Mysl !!!!!. Jestes dobry.wiec mysl.!!! Panie redaktorze,czy Pan nas tu naprowadza????
Niepojęte, a jak sroga zima była to p. Bakun się chwalił jak to pięknie miasto jest odśnieżone i jak wiele udaje się zrobić, mimo że wcale tak pięknie odśnieżone jak na zdjęciach p. prezydenta nigdzie nie było.
Przecież po to jest prezes odpowiedzialny za utrzymanie czystości aby to ogarniał ???Jak czytam takie komentarze to nasuwa się pytanie skoro wszystko w mieście to wina prezydenta to po co prezesi spółek i innych ?
Kolejna wojenka pokonanego pisu z kukizem na forach.Jak ktoś przeanalizuje adresy to gołym okiem widać, że komentarze pisane są z 6-7 tych samych kont.Panowie odstawcie zabawki i wyjdźcie z tej piaskownicy.
ten "artykuł" jest ofiarą tego dziennikarza, (M)arne (G)adanie jak zawsze żeby zrobić zamieszanie, proszę pisać tak dalej, czyli jak od ponad 2 lat ..... stronniczo, nieobiektywnie i tendencyjnie.... a ta "gazetka" z braku czytających rozpadnie się jak wasze logo na budynku gdzie jest siedziba ... powodzenia w pisaniu
Wojtuś morsował ,sweamingował a ludzie brodzili po mieście w zwałach brudnego śnuegu nie sprzątanego przez miesiąc.
do "po co kupować ŻP? "- czytam komentarze, ten i poprzednie i zastanawiam się skąd w Was tyle jadu i nienawiści - do odwołanego Prezesa ZUK , do dziennikarza MG- skąd i po co.?Człowiek stracił stanowisko , może i pracę , odpowiedział za brak pieniędzy, nieudolność organizacyjną, nie tylko swoją pewnie.Dla niego jest to z pewnością przykre i niesprawiedliwe. To był pogodowy armagedon- w zasadzie w całej Polsce , nie tylko w Przemyślu.Tu RN odwołała Prezesa - a ja pytam a jak RN go wspierała w tym trudnym czasie. ?Czepianie się dziennikarza, że komentuje bieżące wydarzenia z miasta , na łamach tygodnika w którym od lat pracuje - jest po prostu śmieszne.
Piszemy tutaj o utrzymaniu porządku w mieście. I czy to się komuś podoba czy nie za Chomy było po prostu czyściej i trawa była koszona, chyba nawet za często.
Każdy się promuje jak potrafi. Co Wojciech może jak on nic nie może.
odwołany na własną prośbę czyż nie widział ulic i chodników gdzie tor saneczkowy lub kulig można było zrobić chyba czasy średniowiecza się skończyły ale w Przemyślu nie i tak ze wszystkim włącznie pozdrawiam Rzeszów...
A całkiem niedawno radny wszystkich mieszkańców miasta pan Kowalski chwalił służby miejskie za odśnieżanie. Nawet z panem Prezydentem w samochodzie po 5 godzin siedzieli żeby to zweryfikować. Wszystko było cacy a winna była pogoda. Teraz już prezes jest zły? Ciekaw jestem kto z bakunowej sfory czai się na to stanowisko.
..."Zdaniem władz miasta ta miejska spółka nie wywiązała się należycie z zimowego utrzymania miasta, odśnieżania dróg i chodników w mieście"... Kim jest ten GENIUSZ o inicjałach MJ? Między wierszami wyczytałem, że to jakiś Marcinek. Więc Marcinku bujaj się z twymi idiotycznymi komentarzami. Jesteś zwykłym fiksatem!!! "Lepiej być niezadowolonym Sokratesem niż ...... " John Mill. Dokończ sobie GENIUSZU!
Grzesiu to ty ? Tatusia już z pierdla wypuścili ?
Miasto praktycznie nie było odśnieżane .
Dlatego, że pługi jeździły podniesione?
Jak już to Przemyska Gospodarka Komunalna posmaku :) pozdro