Ukraińscy parlamentarzyści przyjęli ustawę gloryfikującą „bojowników o wolność i niezależność Ukrainy”, wśród nich m.in. członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnej za mordy na Polakach. Uczynili to w dniu, gdy w stolicy ich kraju przebywał Bronisław Komorowski, prezydent RP. Przeciwko takim praktykom zaprotestował dzisiaj Robert Choma, prezydent Przemyśla.
„Z satysfakcją przyjąłem wystąpienie Pana Prezydenta w ukraińskim parlamencie, w którym wspomniana została nasza wspólna historia i życzenia spokojnego oraz stabilnego rozwoju, pochwałę europejskich aspiracji Ukrainy” – napisał Robert Choma, prezydent Przemyśla, w liście skierowanym do głowy państwa.
„Na swoim lokalnym gruncie, poprzez kontakty z partnerami ukraińskimi, także przemyski samorząd niejednokrotnie wspierał te dążenia, utrzymując co najmniej serdeczne stosunki z przedstawicielami samorządu, władz regionalnych i dyplomatów reprezentujących Ukrainę” – stwierdził. W opinii Chomy, jego oraz wielu mieszkańców Przemyśla zaniepokojenie, a nawet protest, budzi jednak fakt, że na tym samym posiedzeniu parlament ukraiński przyjął ustawę uznającą członków Ukraińskiej Powstańczej Armii za „bojowników o wolność”, także tych odpowiedzialnych za zbrodnie m.in. na Wołyniu.
„W Przemyślu mieszka zbyt wielu ludzi, którzy jeśli nawet nie pamiętają okrucieństw dokonywanych przez członków UPA, to mogą wymienić osoby z rodziny, które zostały przez tych „bojowników o wolność” zamordowane” – podkreślił. „Żałuję, że taką decyzję podjęto w ukraińskim parlamencie w dniu wizyty Pana Prezydenta, ponieważ w moim odczuciu i wielu osób, które przekazały mi swoje uwagi, nie służy to dobrze polsko-ukraińskim stosunkom, a nawet jest odbierane jako milcząca zgoda polskich władz na decyzję podjętą przez ukraińskich deputowanych. Nasze relacje z sąsiadem zza wschodniej granicy powinny być one oparte na prawdzie historycznej, uwzględniającej także te tragiczne wydarzenia, a pomijanie ich w imię racji, których nie rozumiem, budzi mój sprzeciw” – zakończył.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.GDYBY KOMOROWSKI BYŁ PREZYDENTEM POLAKÓW A NIE MNIEJSZOŚCI UKRAINSKIEJ W POLSCE TO POWINIEN GŁOŚNO ZAPROTESTOWAĆ W ICH PARLAMENCIE.POWINIEN POWIEDZIEC CO ON JAKO POLAK I WSZYSCY POLACY MYŚLĄ O ZWYRODNIALCACH Z uon-upa I WSZYSTKICH UKRAINCACH GLORYFIKUJĄCYCH banderowców!!!!
>..a pomijanie ich w imię racji, których nie rozumiem, budzi mój sprzeciw...<No to należy udać się pokornie do kolegi arcybiskupa aby wyjaśnił na czym polega miłosierdzie chrześcijańskie.
kolega arcybiskup pewnie szykuje spotkanie pod nazwą ,,pojednanie narodów" przebaczcie bo my wam przebaczamy.
Robert Choma - na prezydenta RP! Zna się na historii POlski nie to co B. Komorowski,który broni UPA ,ale i WSI,niezły gagatek!
UPA a Banderowcy do dwie rożne sprawy. Prawdziwe UPA może i walczyło o Ukrainę ale banderowcy to zwykli bandyci.Nikogo nie bronię bo moja rodzina tez ucierpiala od banderowcow.A trochę historie znam i nie każdy wie co to UPA ,a co Banderowcy dla nich to jedno.A wielu Banderowców będzie się podszywać pod UPA jak kiedys.A byli to zwykli bandyci .
Dla Pan Chomy lepiej byłoby aby nie mieszał się w sprawy wewnętrzne innych państw tym bardziej Ukrainy to zupelny brak klasy.Przez takie zachowania w Polsce nazywaja Przemyśl Ciemnogrodem nad Sanem.Pana Prezydenta napewno gloryfikuje pełnienie urzedu Prezydenta w Ciemnigrodzie.Lepiej byłoby gdyby zajął się pan spełnianiem wyborczych OBIETNIC a nie szerzeniem ksenofobii.Gdyby odkrył Pan swoją prawdziwą twarz w życiu bym n Pana nie głosowala,co uczyniłam po raz ostatni.Dziekujemy Panu podsycanie nienawisci miedzy bratnimi narodami.
A JAK CHOMA JEZDZIŁ DO LWOWA TO NIE BYŁ Z CIEMNOGRODU ? DOPIERO TERAZ GDY ZAPROTESTOWAŁ PRZECIW BANDEROWCOM TO JUŻ WAM UKRY NIE PASUJE !!! JAK ODDAWAŁ WAM BUDYNEK NA DOM NARODOWY I ULICĘ NAZWAŁ WASZYM BISKUPEM(KTÓRY TO WITAŁ I CZCIŁ HITLEROWCÓW) TO BYŁ CACY I NIEWAŻNE JAKI MIAŁ PROGRAM I CO MOŻE JESZCZE WNIEŚĆ W ROZWÓJ MIASTA !!! "DZIĘKUJEMY PANU" PISZESZ W IMIENIU UKRAINCÓW PRZEZ KTÓRYCH TO WŁASNIE NIETYLKO PRZEMYŚL ALE I CAŁA POLSKA STAJE SIĘ CIEMNOGRODEM ,A BRACMI TO MY NIGDY NIE BĘDZIEMY MACIE POLSKĄ NIEWINNĄ KREW NA RĘKACH DZIECI ,KOBIET STARCÓW .NIENAWIŚĆ DO NARODU POLSKIEGO I ZIEM POLSKICH MIAŁ WASZ GURU BANDERA I JEGO PRZYDUPAS SZUCHEWYCZ A TERAZ TA CAŁA SWOŁOCZ Z KIJOWA I ZUWP!!!! ZERO TOLERANCJI DLA UKRAINCÓW!!!
Wołyń i Podole bagnetem pomścimy, Ukraińską bestię o głowę skrócimy
GDYBY KOMOROWSKI BYŁ PREZYDENTEM POLAKÓW A NIE MNIEJSZOŚCI UKRAINSKIEJ W POLSCE TO POWINIEN GŁOŚNO ZAPROTESTOWAĆ W ICH PARLAMENCIE.POWINIEN POWIEDZIEC CO ON JAKO POLAK I WSZYSCY POLACY MYŚLĄ O ZWYRODNIALCACH Z uon-upa I WSZYSTKICH UKRAINCACH GLORYFIKUJĄCYCH banderowców!!!!
>..a pomijanie ich w imię racji, których nie rozumiem, budzi mój sprzeciw...<No to należy udać się pokornie do kolegi arcybiskupa aby wyjaśnił na czym polega miłosierdzie chrześcijańskie.
kolega arcybiskup pewnie szykuje spotkanie pod nazwą ,,pojednanie narodów" przebaczcie bo my wam przebaczamy.