Reklama

Procesja Bożego Ciała wyrazem jedności [ZDJĘCIA]

22/06/2019 14:06

W Boże Ciało ulicami Przemyśla i oraz wszystkich miast i wsi przeszły procesje eucharystyczne. Abp Adam Szal stwierdził w kazaniu, że powinny być one wyrazem jedności między chrześcijanami i Polakami.

Abp Szal uznał, że przykładem drogi do jedności jest uczestnictwo w procesji „braci grekokatolików”. Od wielu lat jeden z ołtarzy jest ustawiany przy wschodniej [paywall]archikatedrze. W tym roku była to pierwsza stacja procesji. W całym nabożeństwie wziął udział arcybiskup tego obrządku Eugeniusz Popowicz i duchowni, a przy katedrze obecny był także arcybiskup senior Jan Martyniak. Modlitwy i czytania przy tej stacji zostały odśpiewane w języku polskim i ukraińskim, pieśni wykonywał chór parafii greckokatolickiej, a kwiaty sypały dzieci narodowości ukraińskiej. – Taką drogę do jedności trzeba ciągle podejmować. Bądźmy blisko Eucharystii, idąc z nią przez całe życie. Na tym polega wychodzenie z rozproszenia i budowanie jedności, która jest wolą samego Chrystusa – podkreślił abp Szal w kazaniu wygłoszonym w Rynku.

Zdaniem metropolity przemyskiego to właśnie eucharystia jest lekarstwem na chorobę braku jedności, która w występuje w naszym społeczeństwie. – Jakże bolesny jest brak dialogu społecznego, jakże przykro słuchać dyskusji, w których rozmówcy przekrzykują się, udowadniając swoją rację. Jakże niestety jesteśmy chorzy na brak jedności, a tym co nas dzieli jest egoizm, pogoń za znaczeniem, za władzą, pieniędzmi, stanowiskami. Zbyt wiele jest podziałów w naszej ojczyźnie – mówił.

Reklama

– Realizację wezwania do jedności trzeba zacząć od uporządkowania naszych relacji z Panem Bogiem, potem z drugim człowiekiem i sobą samym. Jeśli idziemy w zgodzie z Bogiem, to pójdziemy w zgodzie z drugim człowiekiem – powiedział.

Trzeci ołtarz znajdował się przy kościele Świętej Trójcy, a czwarty – księży salezjanów. Przed rozpoczęciem procesji została odprawiona msza św. na placu przed archikatedrą łacińską, a po jej zakończeniu – w kościele salezjanów.


pab
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-06-22 17:24:22

    Tak w procesji brali udział wszyscy.Widziałem nawet przedstawiciela nie tylko lokalnej  pedofilii kościelnej godnie kroczącego w szatach duchownego..Szkoda,ze nasz kościół jeszcze się nim szczyci.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kasander - niezalogowany 2019-06-22 17:50:49

    "...Wypraszam sobie jedność z wyborcami PiS i zwolennikami Kościoła rzymskokatolickiego! Nie tylko jej nie chcę, lecz uważam dążenie do „pojednania” za niemoralne i obłudne...Wezwania do jedności to obrzydliwy szantaż moralny..." - https://hartman.blog.polityka.pl/2019/06/21/glupi-mit-narodowej-jednosci/?fbclid=IwAR3Qmmce0h2NtlqkuYD-BuojN0XGclnwC51WTdlO8bRywykXvAO6oJgYD2Q

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama