Reklama

Profilaktyka to podstawa. Warto się badać!

Co robić, by nie zachorować na nowotwór i jak poradzić sobie z diagnozą, kiedy podstępny wróg zapuka do naszych drzwi? – na te i wiele innych pytań związanych z profilaktyką antynowotworową starali się odpowiedzieć organizatorzy i goście spotkania w Galerii Sanowej pod hasłem „Masz haka na raka?”. W sobotę, 24 lutego, głośno przekonywano uczestników akcji, że warto zadbać o swoje zdrowie, bo to najlepsze, co możemy dla siebie zrobić.

Była to już kolejna odsłona Dni Profilaktyki Onkologicznej, organizowanych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Przemyślu we współpracy z Medyczno-Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu oraz Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Przemyślu. Nie zabrakło ważkich tematów oraz ciekawych gości, a także możliwości skorzystania z bezpłatnych porad i konsultacji specjalistów.

Do skutecznej w walce ze schorzeniami nowotworowymi profilaktyki przekonywali w rozmowie z prowadzącą spotkanie Eweliną Kasperską: prof. dr hab. n. med. Grzegorz Raba – kierownik Klinicznego Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu, a także koordynator Oddziału Onkologicznego z Pod. Dziennej Chemioterapii przemyskiego szpitala lek. med. Oleg Socha i specjalista urologii lek. med. Jan Kulig, na co dzień pracujący na Oddziale Urologicznym przemyskiej lecznicy.

Reklama

– Wykonujmy badania profilaktyczne, kiedy czujemy się dobrze, a nie dopiero, gdy coś nam dolega – mówił o istocie profilaktyki pierwszy z wymienionych, podkreślając, że każdy nowotwór jest uleczalny, jeśli odpowiednio wcześnie rozpoczniemy terapię.

Dlaczego chorujemy?

O tym, dlaczego chorujemy na nowotwory i dlaczego są one w obecnych czasach coraz powszechniejsze, mówił z kolei lek. med. Oleg Socha.

– Wiele przyczyn chorób nowotworowych możemy wskazać, część wciąż pozostaje nieznanych. Do tych pierwszych możemy z pewnością zaliczyć: wirusy, niewłaściwą dietę i styl życia oraz wszechobecny stres; ponadto sprzyjają im otyłość, choroby przewlekłe i stany zapalne toczące się w organizmie. W Polsce najczęstsze choroby nowotworowe to: rak piersi, rak jelita grubego, przełyku i żołądka, a także rak płuc. Chorują coraz młodsze osoby. Statystyki są niestety rosnące – alarmował.

Reklama

Przybliżył też możliwości leczenia, jakie oferuje się...

Płatny dostęp do treści

Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się

Pozostało 46% tekstu do przeczytania.

Wykup dostęp
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 08/03/2024 13:06
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama