Przedstawiciele władz ukraińskiego Użgorodu nie ukrywają, że sytuacja w kraju powoduje utrudnienia w realizacji projektu „Jarosław – Użgorod. Wspólna inicjatywa na rzecz podniesienia atrakcyjności turystycznej historycznych miast partnerskich”.
Jarosławska część projektu, czyli budowa Podziemnego Przejścia Turystycznego, jest już na etapie wyposażania pomieszczeń. Po stronie ukraińskiej prace remontowo-konserwatorskie i adaptacja nieużywanego zamku z XVIII w. mają być dopiero wykonane.
Współpracy przy realizowanym zamierzeniu oraz możliwościom jej rozszerzenia było poświęcone spotkanie w warszawskim Centrum Projektów Unijnych. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz Jarosławia z burmistrzem Waldemarem Paluchem i Użgorodu z merem Wiktorem Pogoriełowem. Rozmawiano głównie o prawidłowej realizacji wspólnego zamierzenia, powstającego dzięki dofinansowaniu z Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina.
Udział w projekcie nakłada zobowiązania na obie strony, a spełnienie ich jest warunkiem rozliczenia dotacji. W Jarosławiu zakończono już prace budowlane i przystąpiono do aranżacji i wyposażania piwnic. W Użgorodzie prace mają być dopiero wykonane. Spowodowane jest to, jak zaznaczył mer miasta, zmianami politycznymi i gospodarczymi na Ukrainie oraz niestabilną sytuacją w części kraju. Według założeń projektu w Jarosławiu powstanie podziemne przejście pod trzema kamienicami w Rynku. W Użgorodzie ma zostać wyremontowany i zmodernizowany zamek, w którym znajdzie się punkt informacji turystycznej i powstaną tzw. winne piwnice.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze