Reklama

Projekt „Podkarpackim Seniorom – Wsparcie i Szacunek” na ten rok zakończony

Poniedziałek, 19 grudnia, stał się dniem uroczyście podsumowującym projekt „Podkarpackim Seniorom – Wsparcie i Szacunek”. Cykl spotkań, które zostały przygotowane przez: Fundację Galicja Semper Fidelis oraz przewodniczącego zarządu osiedla Parkowe w Kańczudze Mirosława Hajnosza przybliżył seniorom problematykę zdrowia, prawa i ochrony osób imienia.


fot.materiały organizatora
Spotkanie uczestników projektu z organizatorami w restauracji 4U w Kańczudze było okazją do podsumowania, ale też miłego zakończenia cyklu spotkań. O odświętny klimat zadbała Gabriela Wolska, która uświetniła je koncertem kolęd.

W trakcie trwania projektu st. asp. Łukasz Rogal, strażak Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku, przeprowadził szkolenie z pierwszej pomocy, omówił zagrożenia związane z użytkowaniem urządzeń grzewczych i elektrycznych używanych w gospodarstwach domowych i rolnych, a także zaznaczył, jak istotna jest kwestia posiadania czujników dymu i czadu.

Adwokat Kamila Korab z[paywall]  rzeszowskiej kancelarii przypomniała seniorom, jakie prawa posiadają, a adwokat Magdalena Walczyk omówiła kwestie spadków, testamentu, dziedziczenia, prawa do zachowku czy umowy dożywocia.

Reklama

Uczestnicy projektu spotkali się również z Kamilą Pyś – fizjoterapeutką i dietetykiem ds. planowania żywienia, która nie tylko przybliżyła seniorom potrzebę zdrowego żywienia, ale również zapoznała z przebiegiem prawidłowej rehabilitacji i przedstawiła korzyści wynikające z fizjoterapii osób starszych.

O bezpieczeństwie i profilaktyce zdrowotnej mówił z kolei specjalista medycyny rodzinnej i pediatra z NZOZ „Almus” w Białobokach. Seniorzy wzięli również udział w wycieczce do Krakowa i Tarnowa.

W liście okolicznościowym, wystosowanym do nich i organizatorów z okazji zakończenia projektu wiceminister Anna Schmidt, zaznaczyła, iż „osoby starsze są źródłem życiowej mądrości, którą zdobywa się z upływem lat, dlatego też powinniśmy doceniać i podkreślać potencjał ich doświadczenia i wiedzy”. Życzyła też, „aby podjęte przedsięwzięcie przyniosło nie tylko oczekiwane owoce, ale także było wyraźnym znakiem solidarności międzypokoleniowej, wrażliwości i wzajemnej pomocy”.

Reklama

Projekt został dofinansowany ze środków rządowego Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021 – 2025, a honorowym patronatem objęła go Anna Schmidt – wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki.


fot.materiały organizatora
MR

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama