Poniedziałek, 19 grudnia, stał się dniem uroczyście podsumowującym projekt „Podkarpackim Seniorom – Wsparcie i Szacunek”. Cykl spotkań, które zostały przygotowane przez: Fundację Galicja Semper Fidelis oraz przewodniczącego zarządu osiedla Parkowe w Kańczudze Mirosława Hajnosza przybliżył seniorom problematykę zdrowia, prawa i ochrony osób imienia.

fot.materiały organizatora
Spotkanie uczestników projektu z organizatorami w restauracji 4U w Kańczudze było okazją do podsumowania, ale też miłego zakończenia cyklu spotkań. O odświętny klimat zadbała Gabriela Wolska, która uświetniła je koncertem kolęd.
W trakcie trwania projektu st. asp. Łukasz Rogal, strażak Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku, przeprowadził szkolenie z pierwszej pomocy, omówił zagrożenia związane z użytkowaniem urządzeń grzewczych i elektrycznych używanych w gospodarstwach domowych i rolnych, a także zaznaczył, jak istotna jest kwestia posiadania czujników dymu i czadu.
Adwokat Kamila Korab z[paywall] rzeszowskiej kancelarii przypomniała seniorom, jakie prawa posiadają, a adwokat Magdalena Walczyk omówiła kwestie spadków, testamentu, dziedziczenia, prawa do zachowku czy umowy dożywocia.
Uczestnicy projektu spotkali się również z Kamilą Pyś – fizjoterapeutką i dietetykiem ds. planowania żywienia, która nie tylko przybliżyła seniorom potrzebę zdrowego żywienia, ale również zapoznała z przebiegiem prawidłowej rehabilitacji i przedstawiła korzyści wynikające z fizjoterapii osób starszych.
O bezpieczeństwie i profilaktyce zdrowotnej mówił z kolei specjalista medycyny rodzinnej i pediatra z NZOZ „Almus” w Białobokach. Seniorzy wzięli również udział w wycieczce do Krakowa i Tarnowa.
W liście okolicznościowym, wystosowanym do nich i organizatorów z okazji zakończenia projektu wiceminister Anna Schmidt, zaznaczyła, iż „osoby starsze są źródłem życiowej mądrości, którą zdobywa się z upływem lat, dlatego też powinniśmy doceniać i podkreślać potencjał ich doświadczenia i wiedzy”. Życzyła też, „aby podjęte przedsięwzięcie przyniosło nie tylko oczekiwane owoce, ale także było wyraźnym znakiem solidarności międzypokoleniowej, wrażliwości i wzajemnej pomocy”.
Projekt został dofinansowany ze środków rządowego Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021 – 2025, a honorowym patronatem objęła go Anna Schmidt – wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki.

fot.materiały organizatora
MR
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze