Niedawno pojawił się plotka, że prom przez San w Babicach w gminie Krzywcza został zlikwidowany. Było w niej ziarenko prawdy, bo gdyby kwota remontu i uzyskania homologacji pozostała bez zmian, jego funkcjonowanie stanęłoby pod wielkim znakiem zapytania. Na szczęście radnym z powiatu przemyskiego, a konkretnie Piotrowi Pękalskiemu, udało się znaleźć znacznie niższą ofertę. Dzięki temu jest pewne, że prom na pewno będzie przeprawiał przez San ludzi i pojazdy do 2023 roku.
Władze powiatu przemyskiego jeszcze w zeszłym roku rozważały likwidację przeprawy przez San. Starosta przemyski J. Pączek przyznał wówczas, że prom jest leciwy i nie spełnia nowych wymogów technicznych. I że konieczny byłby zakup nowego promu. Utrzymanie starego i jego remont lub zakup nowego to koszty. Do tej pory prom obsługiwał jeden pracownik na cały etat, pracując od poniedziałku do piątku od g 7 do g. 15[paywall]. Monitoring przeprawy za pomocą kamery prowadzony był od maja ub.r., bo w grę wchodziło również obłożenie. W owym maju średnio w ciągu doby korzystały z niego 4 pojazdy, w czerwcu – 5,33, a w lipcu – 5. Były to głównie ciągniki rolnicze, przede wszystkim trzech rolników. Zdarzyło się też kilka samochodów dostawczych. Do tej statystyki nie byli wliczani rowerzyści.
Radny powiatowy Piotr Pękalski stwierdził, że skutkiem ewentualnej likwidacji promu będzie odcięcie rolników od swoich włości po drugiej stronie Sanu, likwidacja drogi ewakuacyjnej dla mieszkańców Bachowa oraz rezygnacja jednej z ciekawszych atrakcji turystycznych.
Temat wrócił w br. Radny P. Pękalski na swoim facebookowym profilu napisał m.in.: „W ostatnich dniach doszły do mnie plotki, jakoby prom w Babicach został zlikwidowany. To nieprawda. Po długiej batalii spowodowanej bardzo wysokimi kosztami naprawy udało się ostatecznie doprowadzić do jego remontu. Faktycznie zarząd powiatu przemyskiego w momencie, kiedy uzyskał kosztorys opiewający na kwotę ponad 300 tysięcy złotych za remont przeprawy, wycofał się z chęci jej utrzymania Po uzyskaniu pełnej dokumentacji udało mi się znaleźć firmę, która zdecydowała się przeprowadzić remont za 120 tysięcy złotych, czyli sumę zbliżoną do tej pierwotnej, na którą zdecydował się wcześniej zarząd. Dzięki temu władze powiatu zdecydowały się ostatecznie przeznaczyć tę kwotę na jego remont. Umowa z wykonawcą jest już podpisana, rozpoczął się remont. Myślimy, że już w sierpniu znowu będziemy mogli z niego skorzystać”.
Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Przemyślu Janusz Hołyszko potwierdził, że remont promu trwa. – Aby prom pływał, musi mieć homologację. Dotychczasowa się skończyła. Gdyby doszło do remontu generalnego za owe 300 tysięcy złotych, dostałby pozwolenie na przeprawy na dziesięć lat. Udało się jednak znaleźć taką firmę spod Krakowa, która zgodziła się przeprowadzić remont za 120 tysięcy złotych. Zaproponowała wariant na zasadzie podtrzymywania trupa. Wyremontuje prom na tyle, aby mógł funkcjonować do 2023 roku – tłumaczy J. Hołyszko. – I do końce tegoż roku będzie pływać. Otwarcie mieszkańcom o tym mówimy. Koszty jego utrzymania są spore, a zainteresowanie, to znaczy obłożenie, mizerne. Średnio pięć pojazdów w ciągu doby. To zbyt mało. Gmina Krzywcza nie jest zainteresowana ani partycypowaniem w kosztach, ani przejęciem przeprawy. Nie dziwię się, bo prom znajduje się w ciągu drogi powiatowej. I nie dyskutuję z tym. Ostateczna decyzja należy do radnych powiatowych – dodał.
Wójt gminy Krzywcza Wacław Pawłowski nie ma wątpliwości, że prom na Sanie w Babicach jest wciąż potrzebny. – Dopóki nie zostanie wybudowana droga na trasie Bachów – Chyrzyna ten prom jest niezbędny. To sześć kilometrów. W tym roku powstanie prawie trzy kilometry. Dopóki nie zostanie zamknięta sprawa z kładką w Bachowie, jest sens utrzymywania tej przeprawy. Nie można pozbawiać rolników dojazdu do swoich pól. Dojeżdżanie przez Iskań, Dubiecko czy Nienadową jest bardzo złym pomysłem. Fatalnym rozwiązaniem – podsumował krótko.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Fashion is one that represents the civilization of mankind. driving directions
Byliśmy tutaj z ks. Trojnarem na rekolekcjach szliśmy z Helusza do takiej małej wsi. K. Dubiecka Sarzynsk oaza 130 osób.
Fashion is one that represents the civilization of mankind. driving directions
Byliśmy tutaj z ks. Trojnarem na rekolekcjach szliśmy z Helusza do takiej małej wsi. K. Dubiecka Sarzynsk oaza 130 osób.