Rowerzyści to osoby narażone na urazy głowy. Nie musi do nich dochodzić, jeśli miłośnik jednośladów podczas wyprawy rowerowej ma na głowie kask. Do ich zakładania namawiali dzieci i młodzież organizatorzy akcji „Z kaskiem na rowerze bezpieczniej”. Inicjatywie towarzyszył konkurs na spot promujący bezpieczną jazdę na rowerze.
– Chroniąc głowę, po prostu chronimy nasze życie, bo to właśnie na jej urazy jesteśmy najbardziej narażeni, przemieszczając się rowerem – podkreśla Teresa Łuczyk, prezes Stowarzyszenia na rzecz Edukacji, Wypoczynku i Sportu w Gminie Kańczuga – EWiS.
To właśnie ono – wespół z Urzędem Miasta i Gminy Kańczuga, Ośrodkiem Kultury Miasta i Gminy Kańczuga, Kańczuckim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Kańczudze i Komisariatem Policji w Kańczudze – było organizatorem przedsięwzięcia. Dyplomy i nagrody (m.in. lampki rowerowe, bidony, czapeczki, odblaski) za udział w rozstrzygniętym w ramach akcji „Z kaskiem na rowerze bezpieczniej” konkursie pod hasłem „Bezpieczna droga do szkoły” wręczono uczniom szkół podstawowych z terenu gminy Kańczuga w pierwszy dzień astronomicznej jesieni, podczas II Kańczuckiego Rajdu Rowerowego na zakończenie lata. Zadaniem uczestników rywalizacji było[paywall] zebranie jak największej liczby znaczków, stanowiących codzienną nagrodę za przyjazd do budynku placówki na dwóch kółkach w kasku na głowie. Nagrodzono nie tylko uczniów z największym trofeum, ale też klasy, które zebrały najwięcej znaczków w określonym przez organizatorów terminie. Najbardziej aktywną w konkursie okazała się klasa VI ze Szkoły Podstawowej w Łopuszce Wielkiej. Społeczność tej szkoły była też najmocniej zaangażowana w akcję. W sumie placówka zebrała najwięcej, bo aż 44 punkty. Na drugim miejscu uplasowała się SP w Krzeczowicach. Tu zebrano łącznie 28 punktów. O dwa mniej udało się zgromadzić uczniom SP w Pantalowicach. Następne w rywalizacji były SP w Siedleczce (21 punktów) i SP w Kańczudze (18 punktów). Patronat honorowy nad akcją objął burmistrz miasta i gminy Kańczuga Andrzej Żygadło.
– Zależało nam na promocji bezpiecznej jazdy na rowerze i cieszymy się, że nasz pomysł spotkał się z tak pozytywnym odzewem, a kask stał się modny – usłyszeliśmy w jednej ze szkół. Może uda się namówić placówki do kontynuacji rozpoczętych przez nas działań i prowadzenia szkolnych rankingów – podsumowuje akcję Teresa Łuczyk.
Towarzyszącą pożytecznej akcji inicjatywą był konkurs na spot promujący zakładanie kasku podczas wypraw rowerowych. Jego laureatem został Tomasz Rak z Kańczugi, który nagrał spot razem z kolegami ze stowarzyszenia CBC Qlarze Kańczuga. Nagrodą dla zwycięzcy była kwota 400 zł.
Laureaci konkursu „Bezpieczna droga do szkoły”:
Klaudia Balawejder, Wiktoria Kurkowiak – SP w Łopuszce Wielkiej,
Michał Pikuła, Zofia Wójtowicz, Dawid Pikuła – SP w Krzeczowicach,
Emilia Zięba, Zuzanna Marszałek, Michał Suchodolski, Szymon Szczepański – SP w Pantalowicach,
Jakub Drążek – SP w Siedleczce,
Konrad Wojdyła – SP w Kańczudze.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze