Reklama

Przebudowa byłej komendy policji na potrzeby sądu

30/04/2015 09:36

Była siedziba Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu jest przebudowywana. Modernizowane jest wnętrze, powstaje dobudówka i łącznik z budynkiem sądu rejonowego. Odnawiana jest także elewacja. Prace mają się zakończyć na początku 2017 r. Ich efektem będzie powstanie kompleksu składającego się z obecnego budynku sądu i dwóch innych, zajmowanych wcześniej przez policję.

Nowe pomieszczenia będą wykorzystane na potrzeby jarosławskiego sądu. – Po przebudowie siedziba Sądu Rejonowego w Jarosławiu będzie większa o blisko 2355 metrów kwadratowych. Sąd uzyska między innymi 8 sal rozpraw, 12 pokoi dla sędziów, 18 pokoi dla stron, w tym pomieszczenia dla pokrzywdzonych i świadków oraz zatrzymanych i pokój niebieski dla osób nieletnich. Będą też sanitariaty i 39 pomieszczeń technicznych służących celom magazynowym – wymienia dyrektor Sądu Okręgowego w Przemyślu Marek Blama.

Budynki po policji dostali za darmo 

Sąd Rejonowy w Jarosławiu zmaga się od dawna z problemami lokalowymi. Swoją siedzibę, liczącą około 2 tys. 660 m kw., dzieli z prokuraturą rejonową. Miejsca jest za mało zarówno dla pracowników sądu, jak i stron. Starania o powiększenie siedziby rozpoczęto w 2007 r.  – Przyjęto, że najlepszym rozwiązaniem będzie pozyskanie nieruchomości stanowiących poprzednio siedzibę Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu. Założono, że nieruchomości usytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie sądu mogłyby być doskonałym uzupełnieniem jego obecnej siedziby – wyjaśnia M. Blama. 

– Należy podkreślić, że nieruchomości pozyskane zostały nieodpłatnie, a realizacja inwestycji pozwoli na całkowitą likwidację niedoborów powierzchni w Sądzie Rejonowym w Jarosławiu – zauważa dyrektor SO w Przemyślu.

Projekt przebudowy był gotowy w 2013 r. W ubiegłym roku Ministerstwo Sprawiedliwości wpisało modernizację w plany inwestycyjne. W sierpniu rozstrzygnięto przetarg i wybrano wykonawcę. Zostało nim Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane Rembud sp. z o.o. z siedzibą w Strzyżowie. Umowa na wykonanie prac budowlanych opiewa na ponad 8,7 mln zł.

Co będzie w budynkach?

Była siedziba KPP w Jarosławiu składała się z trzech budynków. Głównego przy ulicy Czarnieckiego i połączonego z nim przewiązką obiektu w podwórzu oraz garaży. Po modernizacji parter głównego budynku zajmą pomieszczenia obsługi interesantów, szatnia, pokój „błękitny”, czytelnia, pomieszczenia sanitarne i techniczne. Pierwsze i drugie piętro zajmować będą wydziały sądowe. W obiekcie leżącym w podwórzu parter zajmie sala rozpraw, pomieszczenia do oczekiwania, a także pomieszczenia dla osób doprowadzonych na rozprawę i pomieszczenia dla służby konwojowej z zapleczem socjalnym. Na pierwszym i drugim piętrze będą sale rozpraw z zapleczem sanitarnym, a na trzecim pokoje dla sędziów. Za tym budynkiem (od strony zachodniej) powstaje czterokondygnacyjna dobudówka z klatką schodową i z dodatkowymi pomieszczeniami. Na poziomie pierwszego piętra powstanie łącznik z obecną siedzibą sądu. Wybudowane będą 3 windy oraz platforma dla osób niepełnosprawnych. Przebudowany będzie dziedziniec wewnętrzny z wydzielonymi miejscami do parkowania i przejściami. Garaże będą pełnić rolę pomieszczeń archiwalnych i magazynowych, podobnie jak piwnice pod budynkami. – Okres realizacji inwestycji to 36 miesięcy. Zakładamy, że zostanie ukończona w pierwszej połowie 2017 roku.  Obejmuje ona roboty budowlano-montażowe, zagospodarowanie terenu oraz umeblowanie i wyposażenie w sprzęt komputerowy, teletechniczny, a także przeniesienie wybranych komórek organizacyjnych sądu do zaadaptowanych budynków – podsumowuje M. Blama. 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości