Reklama

Przebudowa Rynku w Przemyślu: Czy to fundamenty starego ratusza? [ZDJĘCIA]

Pod koniec października ub.r. rozpoczęła się przebudowa północno-wschodniej części przemyskiego Rynku. Minęły trzy miesiące. Czy podczas prac archeologicznych ekipy natrafiły już na fundamenty starego miejskiego ratusza?

Przebudowa tej części Rynku to element większej inwestycji pod nazwą „Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu”, która została dofinansowana kwotą 1,6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020.

Wkładem własnym miasta jest ok. 700 tys. zł. Prace prowadzi[paywall] firma Zakład Drogowy Tadeusza Popka.

Przebudowa obejmuje rozbiórkę istniejącej nawierzchni jezdni i chodników oraz elementów istniejącej infrastruktury drogowej. Wykonany zostanie chodnik dla pieszych, będący łącznikiem ul. Grodzkiej z ul. Kazimierzowską z płyt granitowych płomieniowanych oraz kostki kamiennej granitowej na powierzchni 505 m kw.

Ta część płyty Rynku zostanie przebudowana z wykorzystaniem obecnie znajdujących się tutaj kamieni. Prace zostaną wykonane na powierzchni około 2 tys. 355 m kw.

Jednym z celów przedsięwzięcia jest najpierw odnalezienie, a potem wykonanie zarysu fundamentu murów budynku starego miejskiego ratusza z cegły klinkierowej pełnej. Budynku, który został rozebrany jeszcze przez zaborcę austriackiego.

Reklama

Archeologia porządzi jeszcze dwa miesiące

Od trzech miesięcy trwają prace archeologiczne.

– Prace realizowane są na tyle, na ile pozwala pogoda. Rzeczywiście, odkryte zostały fragmenty jakiegoś muru. Nie mnie oceniać i informować o tym, czy to zarys starego ratusza. Podobnie jak o innych odkryciach. Na razie wszystko odbywa się zgodnie z planem, zobaczymy, jak łaskawa będzie aura – powiedział dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Przemyślu Jacek Cielecki.

Te prace – zgodnie z założeniami – mają potrwać do wiosny, czyli najpewniej jeszcze ponad dwa miesiące. Potem przyjdzie czas na właściwe prace remontowo-budowlane.

– Na płycie Rynku ułożymy ten sam kamień, który był. Na pewno będą nowe nasadzenia, kosztem tych, które musiały zostać usunięte. Jesteśmy na etapie uzgodnień planu nasadzeń z konserwator zabytków. Powstanie estetyczne tarasowe zejście od ulicy Grodzkiej do Kazimierzowskiej. Koniec robót to wrzesień tego roku – dodał J. Cielecki.

Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot powiedziała, że na razie nie chce udzielać szczątkowych informacji odnośnie archeologicznych odkryć na przemyskim Rynku. A że takowe są, nie ma żadnych wątpliwości.

– Kiedy będziemy mieli już kompleksowe opracowanie, z ogromną przyjemnością o tym poinformujemy – podsumowała krótko.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2022-02-11 17:31:43

    Ale narobili bigosu. Ciekawe co z tym dalej będzie ?!?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama