Reklama

Przed nami I Przemyski Bal Epokowy. Poczuj klimat minionych epok

W czasach przełomu XVIII i XIX w. bale były jednym z najważniejszych wydarzeń towarzyskich w roku. Ówczesne rozrywki do dzisiaj pobudzają wyobraźnię, a już 15 lutego będzie okazja, by stać się częścią takiego właśnie wydarzenia. O godzinie 18 w Restauracji Perła Przemyśla na terenie Dworca Kolejowego wystartuje Pierwszy Przemyski Bal Epokowy, na który zapraszają członkowie Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Strojów Historycznych „Damy i Huzary”. Wydarzenie będzie miało wymiar charytatywny.

Pierwszy Przemyski Bal Epokowy potrwa do północy. Na uczestników balu czekać będzie wiele atrakcji, a także suto zastawione stoły w formie bufetu, a na finał słodka niespodzianka – tort od Cukierni Szanter. Warto tam być i dołożyć swoją cegiełkę do budowy Centrum Hospicyjno-Opiekuńczego Betania im. Rodziny Ulmów przy ulicy Słowackiego w Przemyślu (na ten cel przeznaczony będzie dochód z organizacji balu).

Razem z gośćmi bawić się będą członkowie Stowarzyszenia Damy i Huzary w strojach z epoki, ale dla uczestników nie jest to zobowiązanie do założenia identycznych.

Reklama

– Jeśli ktoś będzie się chciał strojem wpasować w klimat, będzie nam bardzo miło, ale obowiązuje jedynie zwykły strój wieczorowy, wizytowy. Najważniejsza jest dobra atmosfera, szampańska zabawa i przepiękna muzyka, a także sceneria zaaranżowana w jedynych w swoim rodzaju  wnętrzach Perły Przemyśla – mówi Katarzyna Stec ze Stowarzyszenia Damy i Huzary.

Goście bawić się będą przy muzyce klasycznej, którą zapewni Teatr Muzyczny Halka. Tańce i zabawy towarzyskie poprowadzi choreograf Zespołu Pieśni i Tańca w Przemyślu Piotr Jop, który wcieli się w rolę wodzireja. Dla uczestników wystąpi również sopranistka Renata Johnson Wojtowicz. W sali balowej tańczone będą tańce epokowe, takie jak: walc, kontredans, menuet, polonez.

Reklama

– Przeniesiemy się w czasy Franciszka Józefa, cesarzowej Sisi czy Marii Antoniny. Chcemy zaczarować naszych gości, żeby poczuli tę niezwykłą atmosferę towarzyszącą tamtym balom. Planujemy wiernie odtworzyć ich organizację i klimat, bo – pamiętajmy – będzie to forma rekonstrukcji. Bawić się będziemy w trzech salach. Jedna – wzorem niegdysiejszych bali – przeznaczona będzie do tańczenia, druga do konsumpcji, a trzecia będzie miejscem odpoczynku. Zaplanowaliśmy garść atrakcji: zabawy epokowe, jak choćby kotylion, atelier fotograficzne, a także fanty dla gości – opowiada o szczegółach M. Stec.

Bal odbędzie się pod patronatem marszałka województwa podkarpackiego, starosty przemyskiego i prezydenta miasta Przemyśla. Bilety można rezerwować mailowo, pod adresem damyihuzary@interia.pl (bilety w cenie 300 zł od osoby). Więcej szczegółów na profilu facebookowym Stowarzyszenia Damy i Huzary.

Reklama

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 05/02/2025 16:21
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama