W czasach przełomu XVIII i XIX w. bale były jednym z najważniejszych wydarzeń towarzyskich w roku. Ówczesne rozrywki do dzisiaj pobudzają wyobraźnię, a już 15 lutego będzie okazja, by stać się częścią takiego właśnie wydarzenia. O godzinie 18 w Restauracji Perła Przemyśla na terenie Dworca Kolejowego wystartuje Pierwszy Przemyski Bal Epokowy, na który zapraszają członkowie Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Strojów Historycznych „Damy i Huzary”. Wydarzenie będzie miało wymiar charytatywny.
Pierwszy Przemyski Bal Epokowy potrwa do północy. Na uczestników balu czekać będzie wiele atrakcji, a także suto zastawione stoły w formie bufetu, a na finał słodka niespodzianka – tort od Cukierni Szanter. Warto tam być i dołożyć swoją cegiełkę do budowy Centrum Hospicyjno-Opiekuńczego Betania im. Rodziny Ulmów przy ulicy Słowackiego w Przemyślu (na ten cel przeznaczony będzie dochód z organizacji balu).
Razem z gośćmi bawić się będą członkowie Stowarzyszenia Damy i Huzary w strojach z epoki, ale dla uczestników nie jest to zobowiązanie do założenia identycznych.
– Jeśli ktoś będzie się chciał strojem wpasować w klimat, będzie nam bardzo miło, ale obowiązuje jedynie zwykły strój wieczorowy, wizytowy. Najważniejsza jest dobra atmosfera, szampańska zabawa i przepiękna muzyka, a także sceneria zaaranżowana w jedynych w swoim rodzaju wnętrzach Perły Przemyśla – mówi Katarzyna Stec ze Stowarzyszenia Damy i Huzary.
Goście bawić się będą przy muzyce klasycznej, którą zapewni Teatr Muzyczny Halka. Tańce i zabawy towarzyskie poprowadzi choreograf Zespołu Pieśni i Tańca w Przemyślu Piotr Jop, który wcieli się w rolę wodzireja. Dla uczestników wystąpi również sopranistka Renata Johnson Wojtowicz. W sali balowej tańczone będą tańce epokowe, takie jak: walc, kontredans, menuet, polonez.
– Przeniesiemy się w czasy Franciszka Józefa, cesarzowej Sisi czy Marii Antoniny. Chcemy zaczarować naszych gości, żeby poczuli tę niezwykłą atmosferę towarzyszącą tamtym balom. Planujemy wiernie odtworzyć ich organizację i klimat, bo – pamiętajmy – będzie to forma rekonstrukcji. Bawić się będziemy w trzech salach. Jedna – wzorem niegdysiejszych bali – przeznaczona będzie do tańczenia, druga do konsumpcji, a trzecia będzie miejscem odpoczynku. Zaplanowaliśmy garść atrakcji: zabawy epokowe, jak choćby kotylion, atelier fotograficzne, a także fanty dla gości – opowiada o szczegółach M. Stec.
Bal odbędzie się pod patronatem marszałka województwa podkarpackiego, starosty przemyskiego i prezydenta miasta Przemyśla. Bilety można rezerwować mailowo, pod adresem damyihuzary@interia.pl (bilety w cenie 300 zł od osoby). Więcej szczegółów na profilu facebookowym Stowarzyszenia Damy i Huzary.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze