Reklama

Przejście graniczne w Malhowicach oficjalnie otwarte! [ZDJĘCIA]

Z udziałem polskiego ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka i wiceministra rozwoju i wspólnot Ukrainy Serhija Derkacza dzisiaj (21 grudnia br.) doszło do oficjalnego otwarcia drogowego przejścia granicznego Malhowice – Niżankowice.

To znakomita wiadomość dla wszystkich, tak z jednej, jak i z drugiej strony granicy przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. To piąte na Podkarpaciu przejście graniczne z Ukrainą, a czwarte w naszym regionie (trzy inne to: Budomierz, Korczowa i Medyka).

Przejście graniczne Malhowice – Niżankowice przeznaczone jest dla międzynarodowego ruchu osobowego i towarowego samochodów osobowych i towarowych o dopuszczalnej maksymalnej masie do 3,5 tony oraz autobusów.

Po raz pierwszy o budowie tego przejścia wspomniano już… 27 lat temu, w 1997 r. Przypomnijmy, że odprawy graniczne i celne odbywać się będą po polskiej stronie granicy, wspólnie, przez służby polskie i ukraińskie.

Reklama

Jak poinformował rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej porucznik SG Piotr Zakielarz, w ciągu doby odprawionych może zostać nawet ponad 4 tysiące samochodów osobowych i 100 autobusów. W sumie około 7 tys. osób.

13 lutego 2023 r. na wówczas jeszcze tworzonym przejściu uruchomiona została całodobowa odprawa pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony, przemieszczających się bez ładunku, w obu kierunkach. Do odprawy wykorzystano tymczasową infrastrukturę zlokalizowaną po obu stronach granicy.

Reklama

W ceremonii, oprócz wspomnianych, udział wzięli także m.in.: wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, komendant główny Straży Granicznej generał dywizji SG Robert Bagan, szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda, starosta przemyski Bożena Ryczan, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, poseł Marek Rząsa (KO) czy przewodniczący Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Maksym Kozickyj.

Jednym w punktów uroczystości było wręczenie polskiego i ukraińskiego certyfikatu przez T. Siemoniaka i S. Derkacza pierwszemu kierowcy, który został odprawiony na przejściu w Malhowicach. Była nią młoda obywatelka Ukrainy.

Reklama

Więcej w papierowym wydaniu ŻP.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 26/12/2024 15:16
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama