Reklama

Przemyscy antyfaszyści pamiętali o bojownikach warszawskiego getta

19 kwietnia w kraju i za granicą obchodzono 78. rocznicę wybuchu Powstania w getcie warszawskim przeciwko nazistowskim Niemcom.


Przeczytaj też: Łączy nas pamięć


 
san
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ingo - niezalogowany 2021-04-24 07:24:11

    Poznałem Edelmana w 1981 r i opowiadał inna bajke,a potgem zmienił wersję zupełnie inna od tej pierwszej.Tych całych "powstaców "było ok 1000,a co robiła reszta??Nawet Macewa na Wapielnicy nie stoi w tym miejscu gdzie ich mordowano,ale  ten były radny robi sobie tam wycieczke zakrapiana

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ap - niezalogowany 2021-04-24 09:32:45

    Powstańców nawet tyłu nie było. I nie mogło byc, skąd mieli brać broń , amunicję, żywność? Otoczeni przez uzbrojonych po zęby Niemców a za murem getta obojętni albo nawet wrodzy warszawiacy.  Co ty byś w takiej sytuacji zrobił?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jan - niezalogowany 2021-04-24 14:10:42

    Przybycie Żydów do Polski w średniowiecznej legendzie Wszystkie opowieści o początkach osadnictwa Żydów na ziemiach polskich wiążą to wydarzenie ze średniowieczem. Polscy Żydzi, jak każda inna wspólnota, potrzebowali legendy objaśniającej, skąd pochodzą, kim są, dlaczego zamieszkali tu, a nie gdzie indziej. Takie legendy stanowiły zawsze ważny element kulturowego trwania społeczności, które je przez pokolenia przekazywały. Jeden z najstarszych przekazów, w najbardziej znanej wersji, o okolicznościach przybycia i osiedlenia się Izraelitów w przyjaznej krainie zapisał Samuel Josef Agnon. „Nie wiedzielibyśmy o tym, ale nasi ojcowie opowiedzieli nam, jak Izrael przybył z Frankonii do Polski i tam się osiedlił. Widział Izrael, jak cierpienia ciągle się ponawiały, ucisk rósł, prześladowania się mnożyły, niewola stawała się nie do wytrzymania, panowanie zła dodawało nieszczęście do nieszczęścia, wygnanie do wygnania, tak że nie mógł już opierać się swoim wrogom. Wyszedł tedy Izrael na rozstajne drogi i pytał o ścieżki świata, jaka jest właściwa droga, którą ma pójść, by odnaleźć dla siebie pokój. Wtedy z nieba spadła kartka: Idźcie do Polski! Poszli więc do Polski i ofiarowali królowi całą górę złota, a król przyjął ich z wszystkimi honorami. A Bóg był z nimi i sprawił, że znaleźli łaskę w oczach króla i książąt. I pozwolił im król zamieszkać we wszystkich prowincjach państwa, daleko i szeroko, pracować i według zasad swojej wiary służyć swemu Bogu, obierać rabinów i sędziów, którzy mieli według prawa Izraela sprawować sądy. Król zaś chronił ich przed wszystkimi wrogami i prześladowcami. I są tacy, którzy wierzą, że również nazwa państwa wywodzi się ze świętego źródła, języka Izraela. Ponieważ tak rzekł Izrael, gdy przybył na miejsce. Po-lin – to znaczy: Po-lin. Legenda o przybyciu Żydów do Polski. Źr. Podania o przybyciu Żydów do Polski..., s. 183 32 1000 lat historii żydów polskich Samuel Josef Agnon, właśc. Szmul Josef Czaczkes (1880–1970) – urodził się w Buczaczu na Podolu w rodzinie chasydzkiej. W 1907 r. wyemigrował do Palestyny. W latach 1913–1924 przebywał w Niemczech, gdzie wspólnie z Martinem Buberem zbierał i opracowywał opowieści chasydzkie. Po powrocie do Palestyny poświęcił się pisarstwu. W 1966 r. otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Ze zbiorów Central Zionist Archive, Jerozolima odpocznij tutaj. A rozumieli przez to: tutaj chcemy odpocząć, zanim Bóg zbierze ponownie rozproszony lud Izraela. Tak opowiadali nasi ojcowie. Skoro to jest tradycja, przyjmujemy ją jako taką”.Proponuje poczytać   trochę, o przywilejach nadanych przez książąt i królów polskich przybyłym Żydom.  Zastanowić  się dlaczego  Żydzi byli wyganiani przez władców  wszystkich krajów  Europy. Zastanowić się dlaczego w czasie zaborów  Rosja nakazała Żydom  opuszczenie  swoich   terenów   i  osiedlania  się   wyłącznie w "priwislinskim kraju"    .Przyjąć wiedzę o tym że ci którzy byli gośćmi w naszym kraju,   nie inaczej, bo tylko gośćmi którzy zapomnieli się  i na tyle zasiedzieli że  w ich głowach powstał  pomysł by na terenie  Polski powstało ich żydowskie państwo.Każdy wie jak męczący są goście którzy nie potrafią  w porę  opuścić zmęczonych gospodarzy.  Mają swoje państwo,niech tam mieszkają i życzmy im wszystkiego dobrego.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości