Materiał przygotowany dla prasy
W cyklicznej prezentacji aktywności Caritas Archidiecezji Przemyskiej warto przypomnieć szczegóły dotyczące wieloletniej działalności Niepublicznego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Wysokiej, koło Łańcuta. Placówka ta od 18 lat niesie olbrzymie wsparcie dla dzieci i młodzieży doświadczonych niepełnosprawnością oraz ich rodzin.
Niepubliczny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy Caritas w Wysokiej, utworzony został w 2007 roku, znajdując swoje miejsce w budynku dawnego Technikum Rachunkowości Rolnej. Placówka jest miejscem dziennego pobytu dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim(w wieku od 3 do 25 lat) oraz umiarkowanym i znacznym, ze sprzężonymi niepełnosprawnościami (w wieku od 6 lat do ukończenia obowiązku szkolnego). Ośrodek umożliwia także realizację obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego. Oferta NORW w Wysokiej adresowana jest do dzieci i młodzieży, m.in.: z mózgowym porażeniem dziecięcym, zaburzeniami neurologicznymi, autyzmem, Zespołem Downa, Zespołem Retta, niedosłuchem, niedowidzeniem czy wadami genetycznymi. Podstawową misją tej palcówki jest zapewnienie wychowankom jak najlepszych warunków sprzyjających ich rozwojowi, kształceniu, wychowaniu oraz przygotowaniu do samodzielności w podstawowych sferach życia na miarę ich indywidualnych możliwości.
Placówka czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00. W tym czasie wychowankowie uczestniczą, m.in. w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych,zajęciach edukacyjno-terapeutyczne wynikających z podstawy programowej oraz w terapii specjalistycznej, z przerwą na śniadanie i obiad. Zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi objęte są dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, posiadające stosowne orzeczenie. Wychowankowie uczestniczą w zajęciach grupowych prowadzonych przez wychowawcę - oligofrenopedagoga a terapia przebiega w oparciu o tzw.indywidualny program zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Każdy wychowanek w zależności od potrzeb objęty jest terapią, m.in. logopedyczną, psychologiczną, rehabilitacyjną czy dogoterapią. Zajęcia edukacyjno-terapeutyczne zaś prowadzone są dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym ze sprzężeniami (niepełnosprawność ruchowa, autyzm, niedosłuch, niedowidzenie, afazja), którzy posiadają orzeczenie o potrzebie takiego kształcenia specjalnego. Nauka w placówce odbywa się w oparciu o podstawę programową kształcenia uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz tzw. indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny.
W czasie pracy z podopiecznymi wykorzystywane są różne metody terapeutyczne, jak np.: zajęcia w sali doświadczania świata, metoda stymulacji polisensorycznej, program aktywności M. i Ch. Knillów, metoda ruchu rozwijającego W. Sherborne, komunikacja alternatywna, zajęcia z wykorzystaniem różnych technik plastycznych, zajęcia muzyczno-rytmiczne, stymulujące zmysły, zajęcia w ogródku sensorycznym, trening umiejętności społecznych, logorytmika, kinezjologia edukacyjna, arteterapia, pedagogika zabawy czy wychowanie fizyczne. W zależności od potrzeb wychowankowie uczestniczą w zajęciach z logopedą, psychologiem, rehabilitantem, tyflopedagogiem, terapeutą pedagogicznym, kynoterapeutą, surdopedagogiem i terapeutą ASD.Warto wspomnieć, że podopieczni regularnie uczestniczą także w katechezach, mszach świętych, nabożeństwach okolicznościowych, przygotowując się do przyjęcia sakramentów świętych.
Celem wszystkich oddziaływań pracowników ośrodka jest umożliwienie i wsparcie wszechstronnego rozwoju każdemu dziecku na miarę jego możliwości. Właściwie dobrana terapia zwiększa szansę na korygowanie niedostatków rozwojowych i stymulację wszystkich sfer rozwojowych podopiecznych. Uczestniczenie w zajęciach kształtuje kompetencje społeczne i umiejętności współdziałania z rówieśnikami. Wychowankowie doskonalą i nabywają umiejętności komunikacyjne, umiejętności szkolne, odkrywają swoje zainteresowania i własne mocne strony, wchodzą w interakcje z rówieśnikami i budują poczucie własnej wartości poprzez możliwość samorealizacji i wyrażania siebie.
Wychowawcy i opiekunowie towarzyszą wychowankom w każdej codziennej czynności. Wspierają rozwój motoryczny, umiejętności komunikacyjne i rozwój poznawczy. Wspólnie spędzają czas podczas terapii, w czasie wykonywania czynności samoobsługowych oraz w chwilach odpoczynku i relaksu. Zatrudnieni w ośrodku specjaliści współpracują także z rodzicami i opiekunami podopiecznych niosąc im szerokie wsparcie i fachową pomoc. Placówka, dzięki przygotowanym do tego busom zapewnia także bezpieczny transport uczniów do placówki jak i do domu.
W bieżącym roku szkolnym do ośrodka uczęszcza 31podopiecznych, z którymi pracuje wysoce wyspecjalizowana kadra specjalistów (oligofrenopedagodzy, rehabilitanci, logopedzi, psycholodzy, tyflopedagog, surdopedagog, terapeuta osób z ASD, terapeuta pedagogiczny, opiekunowie, oraz pielęgniarki). Działanie placówki finansowane jest z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki, przemyskiej Caritas oraz dzięki wsparciu dobroczyńców.
W systematycznej optymalizacji funkcjonowania podopiecznych oraz ich rodzin nieocenioną rolę pełnią wpisane w całoroczny kalendarz różnego rodzaju wydarzenia oraz spotkania. Od kilku lat wspólnie z lokalnym samorządem oraz miejscowymi placówkami, ośrodek Caritas w Wysokiej organizuje i bierze udział, m.in. w: spartakiadach, przeglądach twórczości osób niepełnosprawnych, różnego rodzaju piknikach, konkursach plastycznych, wernisażach, warsztatach, wycieczkach, itp. Z placówką aktywnie współpracują wolontariusze z okolicznych szkół, studenci z Uniwersytetu Rzeszowskiego, policjanci, strażacy, a także członkowie różnych stowarzyszeń i fundacji. W budynku ośrodka mieści się także biuro prowadzonej przez Caritas wypożyczalni sprzętu pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego i wspomagającego.
Wszystkich zainteresowanych wsparciem dzieł przemyskiej Caritas, zapraszamy do kontaktu i prosimy o pomoc ( PEKAO S. A. I O. Przemyśl 33 1240 2568 1111 0000 3629 7045).
Ks. dr Paweł Konieczny – Zastępca Dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze