Reklama

Przemyska uczelnia dla środowisk polonijnych

21/06/2025 14:28

„Jesteście Polakami, a naszą misją jest umacniać polskość na Wschodzie, dbać o naszą kulturę, tradycję i język” – zapewniał prof. dr hab. Jan Draus w pierwszych słowach kierowanych do przedstawicieli środowisk polonijnych – uczestników „Forum Współpracy Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu z polskimi organizacjami działającymi za granicą”, które odbyło się w dniach 5 – 6 czerwca br. w murach przemyskiej uczelni.

PANS w Przemyślu odwiedziło kilkadziesiąt osób ze szkół polskich, towarzystw, stowarzyszeń działających na Ukrainie, w tym m.in. z Odessy, Kijowa, Lwowa, Stryja, Tarnopola.

 – Wznawiamy tradycję – nieco uśpioną okresem pandemii i jej skutkami – i podejmujemy się (po raz kolejny) zadania zacieśnienia współpracy z partnerami zagranicznymi

– zapewniał rektor PANS, prof. Marek Delong, wyjaśniając jednocześnie, że „położenie uczelni, blisko granicy z Ukrainą, obliguje niejako do takich działań”.

– Czujemy się w pewien sposób odpowiedzialni za rozwój kolejnych pokoleń polonijnych. Tutaj, w Przemyślu, również takie warunki do rozwoju im stwarzamy

Reklama

– mówił.

Ambitne zadanie zacieśnienia współpracy zostało zainaugurowane dyskusją o potrzebach środowisk polonijnych, doświadczeniach związanych z realizacją międzynarodowych projektów, wyzwaniach stojących przed Polonią i Polakami mieszkającymi na Wschodzie, szczególnie w tym trudnym, bo wojennym czasie.

Nie jest to pierwsza tego rodzaju inicjatywa uczelni. Dość wspomnieć o wielu edycjach „Międzynarodowej Szkoły Letniej Kultury i Języka Polskiego”, „Forum liderów polskich organizacji społecznych z zagranicy”, „Kongresie oświaty polskiej na Wschodzie”, „Kongresie oświaty polskiej na Ukrainie”, organizowanych lub współorganizowanych przez PANS.

Reklama

W forum udział wzięły władze uczelni, dziekani i dyrektorzy oraz przedstawiciele środowisk i instytucji, które angażują się w sprawy polskich mniejszości narodowych, w tym dr hab. Stanisław Stępień – dyrektor Południowo-Wschodniego Instytutu Naukowego, Zbigniew Hamielec – wicedyrektor przemyskiego oddziału Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli, głos zabrał również pełnomocnik prezydenta miasta ds. organizacji pozarządowych Robert Gawlik.

Część merytoryczną dwudniowych obrad uzupełniły wydarzenia kulturalne i turystyczno-krajoznawcze, bo uczestnicy forum mieli okazję obejrzeć sztukę teatralną w wykonaniu teatru „Fredreum” z okazji inauguracji „Przemyskich Juwenaliów 2025” oraz zwiedzić zakamarki Przemyśla.

Reklama

Ewelina Kasperska

 

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 21/06/2025 14:28
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama