„Jesteście Polakami, a naszą misją jest umacniać polskość na Wschodzie, dbać o naszą kulturę, tradycję i język” – zapewniał prof. dr hab. Jan Draus w pierwszych słowach kierowanych do przedstawicieli środowisk polonijnych – uczestników „Forum Współpracy Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu z polskimi organizacjami działającymi za granicą”, które odbyło się w dniach 5 – 6 czerwca br. w murach przemyskiej uczelni.
PANS w Przemyślu odwiedziło kilkadziesiąt osób ze szkół polskich, towarzystw, stowarzyszeń działających na Ukrainie, w tym m.in. z Odessy, Kijowa, Lwowa, Stryja, Tarnopola.
– Wznawiamy tradycję – nieco uśpioną okresem pandemii i jej skutkami – i podejmujemy się (po raz kolejny) zadania zacieśnienia współpracy z partnerami zagranicznymi
– zapewniał rektor PANS, prof. Marek Delong, wyjaśniając jednocześnie, że „położenie uczelni, blisko granicy z Ukrainą, obliguje niejako do takich działań”.
– Czujemy się w pewien sposób odpowiedzialni za rozwój kolejnych pokoleń polonijnych. Tutaj, w Przemyślu, również takie warunki do rozwoju im stwarzamy
Reklama
– mówił.
Ambitne zadanie zacieśnienia współpracy zostało zainaugurowane dyskusją o potrzebach środowisk polonijnych, doświadczeniach związanych z realizacją międzynarodowych projektów, wyzwaniach stojących przed Polonią i Polakami mieszkającymi na Wschodzie, szczególnie w tym trudnym, bo wojennym czasie.
Nie jest to pierwsza tego rodzaju inicjatywa uczelni. Dość wspomnieć o wielu edycjach „Międzynarodowej Szkoły Letniej Kultury i Języka Polskiego”, „Forum liderów polskich organizacji społecznych z zagranicy”, „Kongresie oświaty polskiej na Wschodzie”, „Kongresie oświaty polskiej na Ukrainie”, organizowanych lub współorganizowanych przez PANS.
W forum udział wzięły władze uczelni, dziekani i dyrektorzy oraz przedstawiciele środowisk i instytucji, które angażują się w sprawy polskich mniejszości narodowych, w tym dr hab. Stanisław Stępień – dyrektor Południowo-Wschodniego Instytutu Naukowego, Zbigniew Hamielec – wicedyrektor przemyskiego oddziału Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli, głos zabrał również pełnomocnik prezydenta miasta ds. organizacji pozarządowych Robert Gawlik.
Część merytoryczną dwudniowych obrad uzupełniły wydarzenia kulturalne i turystyczno-krajoznawcze, bo uczestnicy forum mieli okazję obejrzeć sztukę teatralną w wykonaniu teatru „Fredreum” z okazji inauguracji „Przemyskich Juwenaliów 2025” oraz zwiedzić zakamarki Przemyśla.
Ewelina Kasperska
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze