Reklama

Przemyski kolektor z szansą na tytuł "Zabytek Zadbany 2015"

09/04/2015 09:45

Kolektor sanitarny pod ulicą Mostową w Przemyślu i kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP Panny w Lutczy to reprezentanci Podkarpacia w konkursie „Zabytek Zadbany 2015”.

„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz generalnego konserwatora zabytków. Kilkanaście dni temu w siedzibie Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie odbyło się posiedzenie jury konkursu. W tym roku napłynęło 70 zgłoszeń. Wśród 20 nominowanych zabytków są 2 z województwa podkarpackiego. To kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP Panny w Lutczy, który otrzymał nominację w kategorii „architektura i konstrukcje drewniane” oraz kolektor sanitarny przy ul. Mostowej w Przemyślu nominowany w kategorii „architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki”.

– Ocenie jury konkursowego podlega jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych, a także wykonane rewitalizacje zabytków – informuje Wioletta Łabuda-Iwaniak, rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa. – Konkurs promuje właściwe użytkowanie zabytkowych obiektów, ochronę substancji zabytkowej podczas wykonywanych remontów, utrzymanie estetycznego wyglądu budowli oraz ich otoczenia, które nierzadko również wpisane jest do rejestru zabytków – wyjaśnia.

Laureatów konkursu poznamy na uroczystej gali z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która 21 bm. odbędzie  się w Białymstoku. 
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    pin - niezalogowany 2016-02-19 21:10:24

    wojewuda chce dlatego odwołać  wkz

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości