Kolektor sanitarny pod ulicą Mostową w Przemyślu i kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP Panny w Lutczy to reprezentanci Podkarpacia w konkursie „Zabytek Zadbany 2015”.
„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz generalnego konserwatora zabytków. Kilkanaście dni temu w siedzibie Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie odbyło się posiedzenie jury konkursu. W tym roku napłynęło 70 zgłoszeń. Wśród 20 nominowanych zabytków są 2 z województwa podkarpackiego. To kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP Panny w Lutczy, który otrzymał nominację w kategorii „architektura i konstrukcje drewniane” oraz kolektor sanitarny przy ul. Mostowej w Przemyślu nominowany w kategorii „architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki”.
– Ocenie jury konkursowego podlega jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych, a także wykonane rewitalizacje zabytków – informuje Wioletta Łabuda-Iwaniak, rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa. – Konkurs promuje właściwe użytkowanie zabytkowych obiektów, ochronę substancji zabytkowej podczas wykonywanych remontów, utrzymanie estetycznego wyglądu budowli oraz ich otoczenia, które nierzadko również wpisane jest do rejestru zabytków – wyjaśnia.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
wojewuda chce dlatego odwołać wkz