Reklama

Przemyskie podcienia – obraz nędzy i rozpaczy [ZDJĘCIA]

Przed wielu, wielu laty wszystkie kamienice na przemyskim Rynku posiadały podcienia. Za nimi znajdowała się obszerna sień, sąsiadująca ze sklepem i magazynem. I jakoś ówczesnym mieszkańcom udawało się w nich utrzymywać ład i porządek. Obecnie pozostały z nich szczątki i mimo że – jako zabytkowe unikaty – powinny lśnić, przedstawiają obraz nędzy i rozpaczy. Ani poprzednim, ani obecnym władzom miasta nie udało się znaleźć na tyle optymalnego rozwiązania problemu, aby podcienia przestały być pisuarem, śmietniskiem i meliną w jednym.

Wielu przemyślan zwraca uwagę, że to, co powinno być jedną z chlub Rynku, jest jego przekleństwem. P

odcienia w północnej pierzei Rynku wyglądają od lat tak samo – śmierdzące moczem, alkoholem, z pustymi puszkami po piwie, butelkami po tanim winie, papierosowymi petami, odrapanymi, wybrudzonymi i zaplutymi ścianami.

Mimo że wynajmujący od miasta lokale dzierżawcy swoimi środkami co jakiś czas odnawiają elewację wewnątrz, sprzątają, to syzyfowa praca. Po kilku, kilkunastu dniach wszystko wraca do bulwersującej normy.

Kolejną instytucją, która chce[paywall] powalczyć o przyzwoitość tego miejsca, o doprowadzenie go do takiego stanu, aby nie trzeba było się go wstydzić przed turystami, jest Zarząd Osiedla nr 1 „Stare Miasto”. 24 maja br. przewodnicząca Anna Grad-Mizgała wystosowała pismo w tej sprawie do prezydenta miasta Wojciecha Bakuna.

Reklama
– Wielokrotnie zwracałam uwagę na opłakany stan podcieni. Stanowią one wręcz antywizytówkę miasta, które reklamuje się jako zabytkowa perełka Podkarpacia. Zdewastowane przez wandali ściany, zaułki służące za toalety spożywającym tam alkohol. Zanieczyszczone przez odchody gołębi, zaśmiecone, spalone drewniane skrzynie na kwiaty – wyliczyła przewodnicząca zarządu osiedla A. Grad-Mizgała.

– Omijane są szerokim łukiem przez mieszkańców i przewodników turystycznych oprowadzających wycieczki po naszym mieście. To wielka szkoda, bo w ciągu wejść do kamienic znajduje się zachowany oryginalny, zabytkowy portal, który aż się prosi o to, by go pokazać zwiedzającym. Ponieważ właściciele nieruchomości mają ograniczone władztwo nad tymi fragmentami nieruchomości, jakie stanowią podcienia, nie można tylko na nich zrzucać kosztów odświeżania i malowania – dodała A. Grad-Mizgała.

Problem w tym, że bez kompleksowego rozwiązania, na nic się to zda. Niebawem wszystko będzie jak dawniej. Niestety. Nie pomogą: odmalowywanie ścian, wizyty policji czy strażników miejskich.

Z całą pewnością pierwszym krokiem powinno być umieszczenie tam monitoringu. I to nie atrap, tylko prawdziwych kamer. Tak, aby wandali czy chuliganów bez problemu wyłuskać i surowo ukarać.

– Nie może być tak, że właściciel czy najemcy wszystko, a miasto ze swojej strony nic. Jednemu z wspomnianych mocz przedostał się do piwnicy. Wcale nie żartuję. Tak było. Jak o tym powiedziałam, to jeden z radnych, pan Kowalski, napisał mi publicznie na portalu społecznościowym, że jestem złą gospodynią osiedla, bo powinnam wystąpić o ustawienie tam tojtojki. To kpina. Nie wiem, czy to moje pismo cokolwiek da. Uważam jednak, że sprawę trzeba potraktować poważnie, bo przed nami kolejny sezon turystyczny i wstyd, aby podcienia dalej straszyły takim wyglądem – podsumowała A. Grad-Mizgała.

Reklama

Zapytaliśmy w przemyskim magistracie, czy w ogóle i jakie są plany na uratowanie zabytkowych podcieni. Odpowiedzi, na razie, nie otrzymaliśmy. Najwidoczniej są ważniejsze sprawy...


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    r n - niezalogowany 2021-06-03 18:31:03

    Do tego dochodzi Rynek zdemolowany, zdewastowany i sprofanowany przez chuliganów z przemyskiego magistratu !!!WYCIĘLI ZDROWE DRZEWA W RYNKU W PRZEMYŚLU - NOWINY24.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2021-06-03 18:34:47

    Pani Kot jest lekko ślepawa tak, ze nie powinno to dziwić.Prowadzą ją w dotacjach usłużni pod rękę.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Arek - niezalogowany 2021-06-03 20:16:26

    Tadeuszu  -   nie pisz bzdur .Uwazaj zeby ci pies tylka nie obgryzl..Wstyd !!   rn  -  masz racje. Tak niestety jest.My nie mozemy nic. Mozemy  tylko sobie popisac. Dzis  absolutnie wszystko uzaleznione jest od polityki. Co jesz i czym srasz takze. Niestety mamy to co chcielismy. Sami wybralismy. A mialo byc inaczej.  Mialy byc baseny i hala sportowa. Ale Pan Prezydent dzis jest bardzo zajety. Nie ma na to czasu. Kto ma sie zajac podcieniami jak nie gospodarz miasta. ??Dzis kazde drzewo w centrum miasta jest bezcenne. To nasze pluca. Plakac sie chce. Przemysl nie mial dobrego gospodarza  i nie ma.Pozostaje mi tylko miec nadzieje, ktora umiera ostatnia,ze moze mial bedzie. Moze ?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama