Przed wielu, wielu laty wszystkie kamienice na przemyskim Rynku posiadały podcienia. Za nimi znajdowała się obszerna sień, sąsiadująca ze sklepem i magazynem. I jakoś ówczesnym mieszkańcom udawało się w nich utrzymywać ład i porządek. Obecnie pozostały z nich szczątki i mimo że – jako zabytkowe unikaty – powinny lśnić, przedstawiają obraz nędzy i rozpaczy. Ani poprzednim, ani obecnym władzom miasta nie udało się znaleźć na tyle optymalnego rozwiązania problemu, aby podcienia przestały być pisuarem, śmietniskiem i meliną w jednym.
Wielu przemyślan zwraca uwagę, że to, co powinno być jedną z chlub Rynku, jest jego przekleństwem. P
odcienia w północnej pierzei Rynku wyglądają od lat tak samo – śmierdzące moczem, alkoholem, z pustymi puszkami po piwie, butelkami po tanim winie, papierosowymi petami, odrapanymi, wybrudzonymi i zaplutymi ścianami.
Mimo że wynajmujący od miasta lokale dzierżawcy swoimi środkami co jakiś czas odnawiają elewację wewnątrz, sprzątają, to syzyfowa praca. Po kilku, kilkunastu dniach wszystko wraca do bulwersującej normy.
Kolejną instytucją, która chce[paywall] powalczyć o przyzwoitość tego miejsca, o doprowadzenie go do takiego stanu, aby nie trzeba było się go wstydzić przed turystami, jest Zarząd Osiedla nr 1 „Stare Miasto”. 24 maja br. przewodnicząca Anna Grad-Mizgała wystosowała pismo w tej sprawie do prezydenta miasta Wojciecha Bakuna.
Problem w tym, że bez kompleksowego rozwiązania, na nic się to zda. Niebawem wszystko będzie jak dawniej. Niestety. Nie pomogą: odmalowywanie ścian, wizyty policji czy strażników miejskich.
Z całą pewnością pierwszym krokiem powinno być umieszczenie tam monitoringu. I to nie atrap, tylko prawdziwych kamer. Tak, aby wandali czy chuliganów bez problemu wyłuskać i surowo ukarać.
– Nie może być tak, że właściciel czy najemcy wszystko, a miasto ze swojej strony nic. Jednemu z wspomnianych mocz przedostał się do piwnicy. Wcale nie żartuję. Tak było. Jak o tym powiedziałam, to jeden z radnych, pan Kowalski, napisał mi publicznie na portalu społecznościowym, że jestem złą gospodynią osiedla, bo powinnam wystąpić o ustawienie tam tojtojki. To kpina. Nie wiem, czy to moje pismo cokolwiek da. Uważam jednak, że sprawę trzeba potraktować poważnie, bo przed nami kolejny sezon turystyczny i wstyd, aby podcienia dalej straszyły takim wyglądem – podsumowała A. Grad-Mizgała.
Zapytaliśmy w przemyskim magistracie, czy w ogóle i jakie są plany na uratowanie zabytkowych podcieni. Odpowiedzi, na razie, nie otrzymaliśmy. Najwidoczniej są ważniejsze sprawy...
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Do tego dochodzi Rynek zdemolowany, zdewastowany i sprofanowany przez chuliganów z przemyskiego magistratu !!!WYCIĘLI ZDROWE DRZEWA W RYNKU W PRZEMYŚLU - NOWINY24.PL
Pani Kot jest lekko ślepawa tak, ze nie powinno to dziwić.Prowadzą ją w dotacjach usłużni pod rękę.
Tadeuszu - nie pisz bzdur .Uwazaj zeby ci pies tylka nie obgryzl..Wstyd !! rn - masz racje. Tak niestety jest.My nie mozemy nic. Mozemy tylko sobie popisac. Dzis absolutnie wszystko uzaleznione jest od polityki. Co jesz i czym srasz takze. Niestety mamy to co chcielismy. Sami wybralismy. A mialo byc inaczej. Mialy byc baseny i hala sportowa. Ale Pan Prezydent dzis jest bardzo zajety. Nie ma na to czasu. Kto ma sie zajac podcieniami jak nie gospodarz miasta. ??Dzis kazde drzewo w centrum miasta jest bezcenne. To nasze pluca. Plakac sie chce. Przemysl nie mial dobrego gospodarza i nie ma.Pozostaje mi tylko miec nadzieje, ktora umiera ostatnia,ze moze mial bedzie. Moze ?
Koniecznie pana Kamińskiego na prezydenta miasta, zrobi wszystkie baseny hale sportowe i wykończy bunkier przy wyciągu. osobiście zrobi porządek w podcieniach. Własnymi rękoma zagrodzi dostęp pijakom żeby nie sikali tam.
Pamiętam, jak naklejałeś w różnych miejscach takie fajne wklejone fotki tych chuliganów z wydartymi oczyma. Masz je jeszcze gdzieś?
Wizytówka naszego wspaniałego grodu z 1000 letnią historią . Jak turysta przejdzie się raz tymi podcieniami to będzie już zawsze do nas wracał takie będzie miał wrażenia estetyczne .
I co na to najlepszy prezydent w historii Przemyśla
Przecież nie Pan Prezydent zanieczyszcza podcienia. Co można zrobić? Jakis stały patrol , kiboli którzy tam urzędują nie powystrzalasz.
Założyć monitoring i będzie po sprawie. Straż Miejska także powinna baczniej zwracać uwagę na to miejsce.
tu się nic nie zmieni za 100 lat a wiecie dlaczego bo tu jest PODKARPACIE taki świat z serialu Plebania... więc zacznijcie sami od siebie...
Tak, tak Podkarpacie ble,ble...pojedź sobie w Zachodniopomorskie, takiego poniemieckiego dziadostwa jak tam u nas nigdzie nie zobaczysz. A wracając do sprawy, to nie jest kwestia mentalności tutejszy,ego społeczeństwa ale skuteczności walki z huliganstwem. Więcej policji, konsekwencji w karaniu..może się uda.
Do Ap policja ma wywalone na takie sprawy .
Meliska na uspokojenie. Coś wiem, ale sami zobaczycie.PS. Kup sobie jej DUŻO, bo będzie grubo w tym roku HAHAHA
Tak jak w artykule. Monitoring prawdziwy nie jakieś atrapy. I DOBRZE BY BYŁO gdyby kamerki były systematycznie czyszczone XD
ta to szcza te cwele z rynku i okolic,same konfitury.....wielcy kibolki
Skoro policja ma to gdzieś to sprawa beznadziejna. No chyba, że powołać coś w rodzaju lokalnej milicji i dokonać linczu na obszczymurach ..innego wyjścia nie widzę.
problemem są nie kibole rynkowi a przyjezdna hołota z okolicznych wsi ,która przyjeżdża do miasta na imprezki piątek sobota i niedziele.w pobliskim monopolu dwie ćwiary kupić na podcieniach wypić a później do Rutyny ,,a w niej mało miejsca na kibel i szczanie po kościele i jego zaułkach oraz podcieniach ....dla nas zamknięte lokale były spokojem przez te kilka miesięcy od meneli wiejskich i małolatów
Czy tak trudno podpiąć kilka kamer ????????? Czy tak trudno aby SM ruszyła zady z aut i wyruszyła na piesze patrole .
A czy problem leży w kamerach? Bo moim zdaniem leży w systemie, utworzono SM na mocy przepisów nie dając tym ludziom instrumentów w postaci środków przymusu czy broni choćby gładkolufowej z pociskami niepenetrującymi. Co taki strażnik może? Jak ma wymusić na bandycie stosowne zachowanie a właściwie podporządkowanie się poleceniom ? W chwili powoływania SM to oni nic nie mogli teraz przepisy zmieniono i coś tam mogą. Z tym że ludzie pozostali ci sami, czyli ci co nic nie mogli i nie byli przygotowani do tego aby stosownie działać. Czy z takich ludzi można zrobić ,ukształtować, strażników zdolnych do działania.? Raczej nie i to nie ich wina bo na początku nikt od nich takich rzeczy nie wymagał. W dodatku przyjmowano do pracy wg wiadomych kluczy, układy rodzinne ,polityczne ,koleżeńskie, zadziałał proboszcz itd. . Czyli jak zwykle. A do takich służb należy przyjmować ludzi twardych i nie bojących się zdecydowanego działania, bez żadnych powiązań bo jak się nie sprawdzi to trzeba się z nim szybko pożegnać. Przemyska straż miejska etatowo i budżetowo jest porównywalna ze strażą rzeszowską. Przy czym Rzeszów ma blisko 200 tys mieszkańców, czy ktoś się nad tym zastanawiał, czy ktoś wyciągnie wnioski? Raczej nie, wszystko zostanie po staremu a podcienia nadal będą straszyć. Żeby miasto dobrze działało to na jego czele musi stać człowiek o pewnych cechach i nie mam na myśli umiejętności pływania politycznego . To musi być zdolny organizator, z doświadczeniami i odpowiednią wiedzą. Musi mieć cechy które kiedyś charakteryzowały ludzi -przywódców. I taki gość lecąc w dół dobiera sobie ludzi o pożądanych cechach. A jak jest ? Właśnie tak że nic nie można zrobić .............. i wszystko upada.
uyt - daruj sobie. Co SM moze a czego nie moze,to my mieszkancy najlepiej wiemy.Wiec nie pisz hymnow pochwalnych. Smiechu warte.
Niby tak, ale ten monitoring będzie niszczony regularnie i co wtedy. To jest naprawdę bardzo trudna sprawa. Jedynie stały całonocny patrol najlepiej policyjny może tu pomoc. No i karać, bezwzględnie. Żadnych pouczeń , od razu mandat , izba wytrzeźwień ...innej drogi nie ma.
aby było czysto na chodnikach to musimy się tego nauczyć sami ...dzisiejszy przykład ..sobota kościół oo franciszkanów ,np kościoła stoi grupa ludzi są uczestnikami ślubu ...a wśród nich stoi elegancki w szarej marynarce ,okularkach ,młody men ..pali papierosa ..no i jak myślicie gdzie rzucił peta ..oczywiscie na chodnik ...na zwróconą uwagę odpowiedział ,że w domu tez tak się zachowuje ....ilu z palaczy wyrzuca pety na ulice jadąc autem ..i jeden przemyski bohater w deszczu w słońcu zbiera na łopatę i oczyszcza to miasto z tego syfu jest pracownikiem PGK ale czy ktoś mu za te prace podziękuje ..nie my jesteśmy przyzwyczajeni ze ktoś po nas posprząta że nasra mój pies a ja idę dalej ,tylko na władze miasta narzekać potrafimy ,a na syf co sami zostawiamy ....nie nie ..ktoś przecież po nas posprząta...ot taka przemyska hipokryzja
Jak głupim trzeba być aby analizę w dodatku bardzo krytyczną nazwać hymnem pochwalnym? Pisanie tutaj jest działaniem beznadziejnym, szkoda czasu.
Arek masz rację.Wszystko co tu napisało o SM jest zbyt pozytywne.To prawie jak hymn pochwalny.SM powinni rozwiązać, bo żaden z nich pożytek.Brak słów.Miasto za chwilke będzie wyglądać jak slamsy.Strach jak przyjdzie śnieżna zima.Na Prezydenta już nie ma co liczyć.Więc żeby autem gdzieś dojechac albo dojść w zimie, to już dziś kupujmy łopaty.Zaczynam się naprawdę bać.Ten kto ma blisko do sklepu albo do pracy to jest szczęściarzem.
A pisanie gdziekolwiek indziej ma sens? Ot taka zabawa...
A czy gazeta napisze że podcienia są wyremontowane?
A moze kolejny mural i reklama jedynej slusznej firmy? Konserwator na pewno sie zgodzi, na wszystko im sie zagdza... dla dobra miasta...
Do tego dochodzi Rynek zdemolowany, zdewastowany i sprofanowany przez chuliganów z przemyskiego magistratu !!!WYCIĘLI ZDROWE DRZEWA W RYNKU W PRZEMYŚLU - NOWINY24.PL
Pani Kot jest lekko ślepawa tak, ze nie powinno to dziwić.Prowadzą ją w dotacjach usłużni pod rękę.
Tadeuszu - nie pisz bzdur .Uwazaj zeby ci pies tylka nie obgryzl..Wstyd !! rn - masz racje. Tak niestety jest.My nie mozemy nic. Mozemy tylko sobie popisac. Dzis absolutnie wszystko uzaleznione jest od polityki. Co jesz i czym srasz takze. Niestety mamy to co chcielismy. Sami wybralismy. A mialo byc inaczej. Mialy byc baseny i hala sportowa. Ale Pan Prezydent dzis jest bardzo zajety. Nie ma na to czasu. Kto ma sie zajac podcieniami jak nie gospodarz miasta. ??Dzis kazde drzewo w centrum miasta jest bezcenne. To nasze pluca. Plakac sie chce. Przemysl nie mial dobrego gospodarza i nie ma.Pozostaje mi tylko miec nadzieje, ktora umiera ostatnia,ze moze mial bedzie. Moze ?