Reklama

Przemyskie RSTK obchodziło 30-lecie [ZDJĘCIA]

25/02/2016 10:28

W połowie lutego br. przemyskie Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury świętowało 30-lecie powstania. Jubileusz stał się przyczynkiem dla wspomnień, okazją do wręczenia nagród, podziękowań, upominków. Artyści zagościli na jubileuszowej scenie, prezentując dorobek z najnowszych tomików poetyckich.

Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w naszym mieście działa od 30 października 1985 r. Grupa założycielska – Zofia Besz-Jary, Stanisław Łuszczki, Rita Legumina-Tompalska (obecnie Dwernicka), Andrzej Winiarski, Ryszard Hop, Mieczysław Szabaga i inni, wzorując się na warszawskim RSTK, powołała do życia stowarzyszenie w Przemyślu.

W pierwszym spotkaniu uczestniczyło 5 osób, w drugim już trzydzieści. W kraju istniało wówczas ponad 40 podobnych organizacji, prawie we wszystkich miastach wojewódzkich. Ruch o charakterze społeczno-kulturalnym narodził się po wydarzeniach sierpniowych 1980 r. Przed wybuchem stanu wojennego[paywall] zarejestrowano 6 stowarzyszeń. Obecnie w ramach federacji działa 20 samodzielnych ogniw RSTK, w stosunku do których rolę scalającą pełni pismo Własnym Głosem.

Nowo powstałe przemyskie RSTK otrzymało lokal przy Rynek 4 – piwnicę, która stała się siedzibą klubu aż do 1993 r. Przełom lat 1992/1993 to czas przenosin do nowego lokum (Rynek 5), dzielonego długo z Towarzystwem Muzycznym.

Reklama

Pierwsze sukcesy

Najprężniej działającą sekcją od samego początku byli plastycy, w tym prezes Zofia Besz-Jary (pracująca w służbie zdrowia nieprofesjonalna malarka o dużym dorobku i wielu wystawach). Szefem sekcji plastycznej, działającej pod nazwą Klub Plastyka „Pół”, został Antoni Mazurkiewicz, który skupił wokół sobie wielu uzdolnionych plastyków młodego i starszego pokolenia. Zaowocowało to wyjazdami na plenery, za granicę. Wkrótce zorganizowano I Międzynarodowy Plener Malarstwa i Rzeźby, a w odstępie roku następny. Każda z tych imprez odniosła duży sukces.

Równolegle rozwijała się sekcja literacka, której szefowała Rita Tompalska, organizując wieczorki poetyckie. Ważnym wydarzeniem było wydanie almanachu Bieszczadzkie Echa, zawierającego wiersze skupionych w klubie twórców. Z kolei Mieczysław Szabaga przyszedł do RSTK z zamiarem stworzenia teatru, co też wkrótce zrealizował. Teatr „Kameleon” przygotowywał małe formy poetyckie i miniatury teatralne, odnosząc sukcesy na przeglądach w Iławie, a także na rokrocznie organizowanych w czasie wakacji konkursach teatralnych nad morzem.

Motywacją do dalszej pracy był wyjazd na warsztaty z reprezentacją teatru „Fredreum”. Znaczący dorobek stał się zachętą do zorganizowania warsztatowego forum teatrów i kabaretów „ARKADY 1990”, na którym miniatura w wykonaniu teatru „Kameleon” zdobyła wyróżnienie. Kolejne lata obfitowały w liczne wydarzenia, przyniosły ważne jubileusze, w tym jubileusz 10- i 20-lecia. Grupa organizowała biesiady literackie, wydawała foldery i okolicznościowe almanachy.

Reklama

Jubileusz 30-lecia

Uczestnictwo w jubileuszu 30-lecia powstania RSTK w Przemyślu było dla przybyłych gości przyjemnością, a jeśli obowiązkiem, to z pewnością miłym. Ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz Urząd Wojewódzki w Rzeszowie (dr Ewę Leniart) reprezentował poseł Marek Rząsa, starostę przemyskiego Jana Pączka – naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Edukacji, Kultury i Promocji Piotr Worosz, prezydenta miasta Przemyśla – naczelnik Wydziału Kultury Barbara Łapka, Centrum Kulturalne w Przemyślu – Jolanta Nowak. Wymienieni wręczali przemyskim działaczom RSTK odznaczenia, dyplomy, listy gratulacyjne. Złoty medal RSTK z rąk prof. Pawła Soroki, przewodniczącego Krajowej Rady RSTK odebrała Rita Dwernicka, srebrne – Maria Gibała i Mieczysław Szabaga. W uroczystościach wzięli udział również: Kazimierz Fil, redaktor naczelny miesięcznika Nasz Przemyśl, przedstawiciele redakcji Własnym Głosem. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Z ust przybyłych padło wiele ciepłych słów pod adresem przemyskich twórców. –Skoro stowarzyszenie trwa to znaczy, że jest potrzebne, że ludzie z nim związani mają w nim wsparcie, mogą się realizować – zauważyła Barbara Łapka. W liście gratulacyjnym od marszałka Władysława Ortyla znalazły się m.in. następujące stwierdzenia: „Na przestrzeni trzech dekad funkcjonowania stowarzyszenie odegrało znaczącą rolę kulturotwórczą, wychowawczą, edukacyjną i poznawczą. (…) Bogaty, interesujący dorobek znakomitego jubilata jest zapowiedzią dalszej owocnej, kreatywnej i ważnej obecności w życiu kulturalnym regionu”.

Reklama

Oprawa artystyczna

Na oprawę artystyczną jubileuszu złożyły się: „poezja cyrku”, inaczej „poezja ciała”, czyli popis duetu akrobatycznego (metafory uczestników spotkania) oraz spotkanie ze słowem poetyckim wyreżyserowane przez Mateusza Pieniążka. Wiersze prezentowali: Tadeusz Tłuścik, Stanisław Paluch, Ewelina Pilawa, Krzysztof Kwasiżur, Maria Żemełko, Mieczysław Szabaga, Rita Dwernicka, Maria Gibała, Władysław Zych, Anna Tchórzewska-Roch, Alicja Chruścicka, Beata Kulaga. Na zakończenie na scenie pojawili się Jerzy Markowicz z gitarą oaz Aleksander Kłapa z akordeonem. 


AB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama