Reklama

Przemyskie spółki marzą o szwajcarskich pieniądzach [ZDJĘCIA]

34 pomysły mają przemyskie spółki miejskie na sięgnięcie po pieniądze ze Szwajcarskiego Programu Współpracy. Problem w tym, że żadna z nich nie posiada ani wymaganej dokumentacji, ani decyzji czy pozwoleń.

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy to ten, w ramach którego dzielone są fundusze, które Szwajcaria przeznaczyła na rozwój naszego kraju. Umowa, na podstawie której powstał, została zawarta 5 grudnia 2022 r. w Warszawie. Głównym celem jest zmniejszanie różnic społeczno-gospodarczych w Unii Europejskiej i w Polsce. Szwajcaria przyznała Polsce 320,1 mln franków szwajcarskich, a gdy do tej puli doliczy się wkład krajowy, daje to w sumie kwotę 375,5 mln franków szwajcarskich.

Z programu mogą korzystać średnie miasta. Aby miasto mogło się ubiegać o dofinansowanie, musi być zakwalifikowane przez Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego do grona 139 miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Miasta zostaną objęte zarówno wsparciem finansowym, jak i doradczym. Doradztwem zajmie się Związek Miast Polskich.

Reklama

Na jakie projekty?

Wsparcie z programu można przeznaczyć na projekty w wielu obszarach. Wymieńmy kilka: kształcenie oraz szkolenie zawodowe i specjalistyczne, finansowanie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, efektywność energetyczna i energia odnawialna, transport publiczny, gospodarka wodno-ściekowa, zarządzanie odpadami, ochrona przyrody i bioróżnorodność, zdrowie i pomoc społeczna czy poprawa bezpieczeństwa publicznego.

Nabór wniosków w programie został uruchomiony 7 marca br.

W gronie wspomnianych 139 polskich miast jest Przemyśl (a także Jarosław i Lubaczów z naszego regionu). Wspomniane obszary, na które można się ubiegać o dofinansowanie, otwierają szeroko furtkę choćby dla przemyskich spółek miejskich. Pięć z nich ma pomysły, na co pieniądze można by, ale… nic więcej[paywall].

Reklama

Kto marzy najbardziej?

Łącznie to 34 projekty. Najwięcej marzeń ma Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Przemyślu. To montaż instalacji fotowoltaicznych na kilku obiektach doń należących, to przebudowa magistrali wodociągowej oraz sieci kanalizacyjnej przy ul. Kapitulnej, przebudowa sieci wodociągowej przy ul. Przekopanej czy Grochowskiej. Budowa sieci wodociągowej w ulicach: Kasztanowej, Pikulickiej, Cegielnianej i Fabrycznej oraz Piastowskiej czy Sybiraków, budowa kanalizacji sanitarnej na Lipowicy.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej sp. z o.o. w Przemyślu marzy tylko o wykonaniu instalacji fotowoltaicznych na swoich budynkach przy ulicach Kopernika, Siemiradzkiego i Słowackiego. Przemyska Gospodarka Komunalna sp. z o.o. w Przemyślu chciałaby m.in. zakupić nowe pojazdy ciężarowe do odbioru odpadów komunalnych. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Przemyślu myśli m.in. o budowie przepompowni sieciowej w budynku Dworca Głównego PKP czy na osiedlu Sikorskiego, ale także choćby o rozbudowie sieci przy kościele oo. Salezjanów, budowie przyłączy i sieci w kierunku budynków Wojsk Obrony Terytorialnej czy projektowanych budynków SIM u zbiegu ul. Bakończyckiej i I Armii Wojska Polskiego.

Reklama

Jeszcze ponad dwa miesiące

Trzeba się spieszyć. Co prawda pierwotny termin graniczny na składanie wniosków (16 grudnia br.) został wydłużony do 16 stycznia 2025 r., ale i tak czasu za wiele nie zostało. Czy uda się jakiś wniosek złożyć tak, aby został zatwierdzony do realizacji? Zobaczymy.

Póki co prezydent miasta Przemyśla Wojciech Bakun wyjaśnił, że większość proponowanych zadań nie posiada dokumentacji oraz wymaganych decyzji i pozwoleń, a tym samym nie jest gotowa do realizacji.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 18/11/2024 19:33
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama