Reklama

Przemyśl chce rozszerzenia granic

Z udziałem m.in. przewodniczącej Rady Miejskiej w Przemyślu Lucyny Podhalicz i prezydenta miasta Roberta Chomy w sali plenarnej przemyskiego magistratu odbyło się spotkanie podsumowujące połowę kadencji obecnych władz. Przedstawiono, co już się udało zrobić, a co jest zaplanowane na kolejne dwa lata.

– Czas wielkich inwestycji w mieście na razie się skończył. Przyszedł czas na mniejsze.  Chciałbym powiedzieć o obiecywanych cięciach w urzędzie miejskim, które wciąż wdrażamy. W dwóch ostatnich latach realizacja miejskiego budżetu przebiegała przy zachowaniu wskaźników wynikających z ustawy o finansach publicznych. To znaczy, że wydatki bieżące[paywall] nie przekraczały dochodów oraz zachowane były wskaźniki spłaty długu. W dwóch ostatnich latach nie zaciągaliśmy nowych kredytów i pożyczek. Cieszę się, że po raz pierwszy od wielu lat budżet oświaty zamknął się bez zobowiązań wymagalnych. Udało się pozyskać pieniądze na wypłatę dodatków motywacyjnych – wyliczał prezydent R. Choma.

O faktycznym „odchudzaniu” magistratu świadczą liczby. Na koniec 2014 r. etatów w urzędzie było 337, na koniec 2016 r. – 310. Jeśli chodzi o inwestycje na kolejne dwa lata, na czoło wybija się kilka kilkumilionowej wartości, m.in.: adaptacja zasobów mieszkaniowych z przeznaczeniem na lokale socjalne, termodernizacja obiektów oświatowych, kolejne etapy rewitalizacji Podziemnej Trasy Turystycznej wraz z przebudową północno-wschodniej pierzei Rynku, wzmocnienie autobusowej floty MZK czy remonty Zamku Kazimierzowskiego i budynku Czuwaju przy ul. 22 Stycznia. W planach jest także budowa sali gimnastycznej wraz z zapleczem przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego, rozbudowa ulicy Tatarskiej (od ul. Szykowskiego do ul. Przemysława) czy remont sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Markiana Szaszkewycza. Gdzieś na horyzoncie jawią się także inne przedsięwzięcia, m.in.: budowa kompleksu basenów przy ul. Sanockiej, rewitalizacja parku na Lipowicy czy budowa przystani wodnych w ramach projektu „Błękitny San”.

Reklama

Chcemy postawić na turystykę

Przewodnicząca Rady Miejskiej w Przemyślu Lucyna Podhalicz, przedstawicielka partii rządzącej w mieście, czyli Prawa i Sprawiedliwości, stwierdziła, że z optymizmem można patrzeć w przyszłość. – Z perspektywy rady miejskiej 2016 rok był rokiem dobrej współpracy z władzami miasta. Prowadzimy wiele rozmów na wyższych szczeblach, aby Przemyśl cały czas rósł w siłę. W przyszłości chcemy postawić na turystykę. Nasze miasto ma ogromne możliwości, wciąż nieodkryte. Jego walory ma wzmocnić planowana uchwała o parku kulturowym. Jest szansa na wzmocnienie takich miast, jak Przemyśl środkami centralnymi. Zdecyduje o tym ustawa o decentralizacji. Podejmujemy także starania o rozszerzenie granic miasta – powiedziała.

L. Podhalicz nie chciała zdradzić nic więcej na ten temat, ale najprawdopodobniej chodzi o kilka miejscowości z terenu gminy wiejskiej Przemyśl.

Reklama

„Mieszkanie Plus” i strefa

O sytuacji z rządowym programem „Mieszkanie Plus”, złożonych wnioskach o unijne dofinansowanie i zagospodarowaniem strefy ekonomicznej przy ul. Słowackiego rozwodził się zastępca prezydenta miasta Janusz Hamryszczak. – W kwestii gospodarki mieszkaniowej są ogromne potrzeby. Jesteśmy w gronie 25 samorządów, które są już na etapie podpisanego listu intencyjnego w sprawie programu „Mieszkanie Plus”. Obecnie jesteśmy na etapie inwentaryzacji działek, które zaproponowaliśmy pod budowę mieszkań. Wiele razy słyszeliśmy słowa krytyki związane ze strefą ekonomiczną. W ciągu dwóch lat sprzedaliśmy czternaście hektarów z trzydziestu siedmiu. Czy to dużo czy mało? Porównywalnie z chwaloną wszędzie podstrefą ekonomiczną w Zadąbrowiu w gminie Orły – wyjaśnił.

Przygotowani na reformę oświaty

O rozpoczętej reformie oświaty, związanej z likwidacją gimnazjów, opowiadał sekretarz miasta Dariusz Łapa. – Jesteśmy dobrze przygotowani do reformy. Już w 2015 roku wyprzedziliśmy te plany, likwidując Gimnazjum numer 2. To był bardzo dobry krok. 99 procent nauczycieli znalazło nową pracę. Jak będzie z innymi gimnazjami? Obecnie dyrektorzy przygotowują nam wstępne arkusze organizacyjne po wprowadzonych zmianach. Pan prezydent powołał komisję do przeprowadzenia reformy. Mamy już gotową nową sieć szkół, ale mimo to 2017 rok będzie trudnym rokiem. Będziemy się starać pomóc wszystkim, od nauczycieli po pracowników administracji, którym będzie grozić utrata miejsc pracy. Najprawdopodobniej będzie to dotyczyć kilkunastu osób – podsumował D. Łapa.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    rtyu - niezalogowany 2017-01-03 18:32:54

     A jakie to były te wielkie . Ile osiedli zbudowano , ile fabryk ,żłobków , przedszkoli itd . Na razie to pozamykano wszystko co się dało .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Celnik Mateusz - niezalogowany 2017-01-03 18:40:13

    I po kiego wuja poszerzac miasto jak w tym od kilku lat nic się nie dzieje, dla tych 60 bocianow co są u fedaczynskiego?? Izbę celna przekutali więc nowy temat zastepczy'.............

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mieszkaniec - niezalogowany 2017-01-03 18:56:19

    NIEUDACZNIKI!Przynajmniej naprawcie ulice między innymi Tatarską.Wstydu nie macie!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama