Z udziałem m.in. przewodniczącej Rady Miejskiej w Przemyślu Lucyny Podhalicz i prezydenta miasta Roberta Chomy w sali plenarnej przemyskiego magistratu odbyło się spotkanie podsumowujące połowę kadencji obecnych władz. Przedstawiono, co już się udało zrobić, a co jest zaplanowane na kolejne dwa lata.
– Czas wielkich inwestycji w mieście na razie się skończył. Przyszedł czas na mniejsze. Chciałbym powiedzieć o obiecywanych cięciach w urzędzie miejskim, które wciąż wdrażamy. W dwóch ostatnich latach realizacja miejskiego budżetu przebiegała przy zachowaniu wskaźników wynikających z ustawy o finansach publicznych. To znaczy, że wydatki bieżące[paywall] nie przekraczały dochodów oraz zachowane były wskaźniki spłaty długu. W dwóch ostatnich latach nie zaciągaliśmy nowych kredytów i pożyczek. Cieszę się, że po raz pierwszy od wielu lat budżet oświaty zamknął się bez zobowiązań wymagalnych. Udało się pozyskać pieniądze na wypłatę dodatków motywacyjnych – wyliczał prezydent R. Choma.
O faktycznym „odchudzaniu” magistratu świadczą liczby. Na koniec 2014 r. etatów w urzędzie było 337, na koniec 2016 r. – 310. Jeśli chodzi o inwestycje na kolejne dwa lata, na czoło wybija się kilka kilkumilionowej wartości, m.in.: adaptacja zasobów mieszkaniowych z przeznaczeniem na lokale socjalne, termodernizacja obiektów oświatowych, kolejne etapy rewitalizacji Podziemnej Trasy Turystycznej wraz z przebudową północno-wschodniej pierzei Rynku, wzmocnienie autobusowej floty MZK czy remonty Zamku Kazimierzowskiego i budynku Czuwaju przy ul. 22 Stycznia. W planach jest także budowa sali gimnastycznej wraz z zapleczem przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego, rozbudowa ulicy Tatarskiej (od ul. Szykowskiego do ul. Przemysława) czy remont sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Markiana Szaszkewycza. Gdzieś na horyzoncie jawią się także inne przedsięwzięcia, m.in.: budowa kompleksu basenów przy ul. Sanockiej, rewitalizacja parku na Lipowicy czy budowa przystani wodnych w ramach projektu „Błękitny San”.
Przewodnicząca Rady Miejskiej w Przemyślu Lucyna Podhalicz, przedstawicielka partii rządzącej w mieście, czyli Prawa i Sprawiedliwości, stwierdziła, że z optymizmem można patrzeć w przyszłość. – Z perspektywy rady miejskiej 2016 rok był rokiem dobrej współpracy z władzami miasta. Prowadzimy wiele rozmów na wyższych szczeblach, aby Przemyśl cały czas rósł w siłę. W przyszłości chcemy postawić na turystykę. Nasze miasto ma ogromne możliwości, wciąż nieodkryte. Jego walory ma wzmocnić planowana uchwała o parku kulturowym. Jest szansa na wzmocnienie takich miast, jak Przemyśl środkami centralnymi. Zdecyduje o tym ustawa o decentralizacji. Podejmujemy także starania o rozszerzenie granic miasta – powiedziała.
L. Podhalicz nie chciała zdradzić nic więcej na ten temat, ale najprawdopodobniej chodzi o kilka miejscowości z terenu gminy wiejskiej Przemyśl.
O sytuacji z rządowym programem „Mieszkanie Plus”, złożonych wnioskach o unijne dofinansowanie i zagospodarowaniem strefy ekonomicznej przy ul. Słowackiego rozwodził się zastępca prezydenta miasta Janusz Hamryszczak. – W kwestii gospodarki mieszkaniowej są ogromne potrzeby. Jesteśmy w gronie 25 samorządów, które są już na etapie podpisanego listu intencyjnego w sprawie programu „Mieszkanie Plus”. Obecnie jesteśmy na etapie inwentaryzacji działek, które zaproponowaliśmy pod budowę mieszkań. Wiele razy słyszeliśmy słowa krytyki związane ze strefą ekonomiczną. W ciągu dwóch lat sprzedaliśmy czternaście hektarów z trzydziestu siedmiu. Czy to dużo czy mało? Porównywalnie z chwaloną wszędzie podstrefą ekonomiczną w Zadąbrowiu w gminie Orły – wyjaśnił.
O rozpoczętej reformie oświaty, związanej z likwidacją gimnazjów, opowiadał sekretarz miasta Dariusz Łapa. – Jesteśmy dobrze przygotowani do reformy. Już w 2015 roku wyprzedziliśmy te plany, likwidując Gimnazjum numer 2. To był bardzo dobry krok. 99 procent nauczycieli znalazło nową pracę. Jak będzie z innymi gimnazjami? Obecnie dyrektorzy przygotowują nam wstępne arkusze organizacyjne po wprowadzonych zmianach. Pan prezydent powołał komisję do przeprowadzenia reformy. Mamy już gotową nową sieć szkół, ale mimo to 2017 rok będzie trudnym rokiem. Będziemy się starać pomóc wszystkim, od nauczycieli po pracowników administracji, którym będzie grozić utrata miejsc pracy. Najprawdopodobniej będzie to dotyczyć kilkunastu osób – podsumował D. Łapa.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.A jakie to były te wielkie . Ile osiedli zbudowano , ile fabryk ,żłobków , przedszkoli itd . Na razie to pozamykano wszystko co się dało .
I po kiego wuja poszerzac miasto jak w tym od kilku lat nic się nie dzieje, dla tych 60 bocianow co są u fedaczynskiego?? Izbę celna przekutali więc nowy temat zastepczy'.............
NIEUDACZNIKI!Przynajmniej naprawcie ulice między innymi Tatarską.Wstydu nie macie!
Radni,Prezydenci,gdyby mieli troszkę ambicji winni złożyć mandaty i szukać pracy.Zero inwestorów,brak wizji,brak zachęt dla biznesu. Gdzie te Pisowskie firmy, deszcz pieniędzy na inwestycje? Kończcie i wstydu oszczędźcie.
Choma przestań mydlić oczy nam Mieszkańcom! Wiemy że kolejna kadencja się zbliża ale rozliczymy Cię przed końcem kadencji! Miasta już nie ma!
Poszerzają granice żeby Ukraincowi za porę gorszy po koleżeński nowe tereny pod sklepy pozostawiać . Tak się biznesy robi hehe frajerzy
do Celnik Mateusz - jak to po co ?wzrost dochodu z podatków od nieruchomości dla miasta.Kasa miejska pustką stoi a urzędasów trzeba na posadach utrzymać.
No co Ty człowieku za bzdury opowiadasz ?!? A co z największą i sztandarową inwestycją ostatnich lat jaką jest oczywiście wyciąg narciarski czy też np. teraz niedawno wspaniałe kąpielisko koło lodowiska, to co ?!?
A nie wystarczy Ci sam kopiec ''naprawiony'' ?!?
No nie kurde,może jeszcze trochę jest, gdyż, co nieco zostało do wycięcia tudzież zdemolowania i sprofanowania na ten przykład oprócz naszego pięknego niegdyś rynku starego miasta czy też Kopca Tatarskiego itp. A może by tak pójść za ciosem i przerobić i ''ulepszyć'' coś jeszcze np. Katedrę, Wieżę Zegarową albo Most Kamienny itp. itd. etc.
Rozumiem brak samokrytycyzmu ale to co opowiada ten Ch. przekracza wszelkie granice absurdu , śmiech. Posadził obok siebie jako przyzwoitkę Podhalicz z d. Hałasik i tego Hamryszczaka i nadal fantazjuje na zasadzie baju baju będziesz w przemyskim raju. No cóż można i tak , wobec tego w największym skrócie pytam : ilu przedsiębiorców zainwestowało od prawie 9 lat w tej niby ekonomicznej strefie ( za prawie 23 mln. zł ) , ilu zatrudniono bezrobotnych, ilu mieszkańców wyjechało za granicę za pracą , głównie Anglia , Irlandia , Niemcy ?. Pytam dalej , gdzie hala sportowa , gdzie choć jeden przyzwoity otwarty basen , Dalej , ile wyremontowano kamienic poza Rynkiem i centrum miasta ? Jeśli uważa się że te dwie drogi obwodowe załatwiają sprawę to gratuluję poczucia humoru. No cóż , można i tak , lać wodę , picować , fantazjować , budować dalej , otwierać , święcić i pomniczki : szwejka ,pieska , konika , huzara , ułana , sybiraków , w planie dalsze pomniki np. smoleński czytaj Kaczyńskiego ,tablice poświęcone kolejnym ba , puste nie tylko mieszkania ale cale kamienice np. dawna Tomaszewskie j przy pl. Konstytucji . No cóż jeśli się uważa że same szmateksy , kebaby , pizzerie , myjnie samochodowe czy apteki są dużymi inwestycjami i dzięki temu będzie miasto się rozwijać to gratuluję wyobraźni i dobrego samopoczucia . Gratulacje. Na resztę szkoda czasu i słów.
Jak człowiek lubi srać we własne gniazdo. Jestem pod wrażeniem Państwa komentarzy.
Od kiedy to prawda jest sraniem. Napisz o osiagnieciach faktycznych tej władzy , tego pana Ch. , a nie o duperelach , drobnicy,
Choma do radnych - ok Panie i Panowie pierwsza połowa za nami jakoś poszło, już od dziś zaczynamy obiecywać bo wybory niedługo!!! Zatem czas obiecanek i wmawiania ludziom że jest dobrze czas zacząć!!! Pamiętajcie obiecujcie wszystko czego wyborcy sobie zażyczą a Ja wam mówię że WYBIORĄ i tak do emerytury....
Choma kolejną kadencję nic nie zrobił. W mieście nie widać żadnych zmian, chodniki krzywe, brudne, latem brzeg Sanu zarośnięty, brak dobrego oświetlenia bo oszczędza i doświetla miast witrynami sklepów.
O to to to. Lepiej tego ująć nie można. Granice trzeba było robić 16 lat wstecz. Teraz to po ptokach.
w kwestii wielkich inwestycji Przemyskich stok:https://web.facebook.com/photo.php?fbid=10208292846142100&set=gm.1204450402937463&type=3&theater
kurwa banda zlodzieji niszcza tak piekne miasto tylko zamiast inwestowac w miejsca pracy by sciagnac mlodziez ktora ucieka z tej dzungli wesprzec klub by rozwijala sie mlodziez postawic na sport bo teraz mlodziez idzie w tym kierunku nowa hala sportowa a nie kurwa koscioly i poszezac granice nikomu z nas nie potrzebne tylko dla was zeby wiecej z podatkow do koryta wplywalo
jakby wybudowali jakieś nowe miejsca pracy, to rozumiem rozbudowę miasta, ale po co? zero jakichkolwiek inwestycji w rozwój miasta, społeczeństwo w Przemyślu i okolicach się starzeje, młodzi w tym ja tracą nadzieję, że cokolwiek ich tutaj czeka. Jadąc na studia uświadomiłam sobie, że nie mam po co tutaj wracać, na bezrobocie? Każdy kto może tylko ucieka z Przemyśla, bo co róż coś zamykają, słuchać tylko jak coś bankrutuje i jest zamykane, nie słychać jednak żeby ktoś chciał zainwestować. Tworzą się jedynie sieci sklepów, ale pytanie: skąd wziąć pieniądze żeby kupować cokolwiek w tych sklepach, a pracownicy zarabiają po 1300 zł i muszą utrzymać za to swoje rodziny. Ale najbiedniejsi są zawsze Ci, którzy najwięcej zarabiają.. to jest przykre. ;)
Tylko kto chce z własnej nieprzymuszonej woli iść do Przemyśla ... wystarczy popatrzeć co zrobili z Kruhelem. Obiecywali złote góry a wyszło jak zawsze. Nawet z Celnikami nie potrafią sobie poradzić Rzeszów i Towarzysz Ferenc pomimo, że nie z obozu rządzącego już sprawę zaklepał a nam sam Marszałek nie pomoże i dalej jesteśmy bici. A gdzie nasi posłowie ??? tylko jeden Bakun pozostał którego jeszcze coś obchodzi, pozostali maja to miasto za nic. Przyjadą na święta i poopowiadają nam wspaniałe historie pod pomnikami. Zero zainteresowania, ogony podkulone bo jak można się postawić. Żal mi tego wsanialego pięknego miasta bo tu się wychowałem, ale niestety patrze już na jego nieuchronny upadek. A to przyłączenie to respirator ale już chyba pacjent nie jest do uratowania .
GDZIE BASEN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Zastanówcie co chcecie. Po pierwsze dobrze dla miasta już było i był to okres komuny. Po drugie nie jest tak że Choma nic nie zrobił, mniej lub bardziej trafione inwestycje były. Jeśli był nadal wybierany to miał prawo przepuszczać że mieszkańcy popierają jego punkt widzenia. Po trzecie, Choma robi co może rozbudowując administrację , szeroko rozumianą. Cel jest dwojaki, zmniejsza bezrobocie i buduje system uzależnień pomagający mu w wyborach. Zadłużone miasto nie stać na żadne inwestycje, choć coś zrobi na pewno przed wyborami. Jeśli mieszkańcy będą mieli dość to go pogonią w wyborach. Tylko czy na pewno będą mieli go dość? Co zrobi nowy prezydent? Jeśli postawi na zmniejszenie zatrudnienia , likwidację jednostek zwłaszcza tych które miasto nie musi utrzymywać aby wygospodarować jakieś pieniądze to wzrośnie bezrobocie i niechęć tych co stracą pracę. Osobiście uważam że należy zmienić osobę na stanowisku Prezydenta. Tylko na kogo? Kontynuatora jego polityki? Czy mieszkańcy wybiorą kogoś kto powie że jedyna nadzieja dla miasta to oszczędność?Ponadto kto ma kasę to ucieka z miasta, jeśli nie wyjechali gdzieś dalej to mieszkają w wybudowanych domach na obrzeżach, czy oni się opowiedzą za rozszerzeniem miasta, po co im to jest potrzebne? Żeby płacić więcej podatku, więcej za wodę, za wywóz śmieci itd.?
AqaPark Chełm http://www.akwaparkchelm.pl Można ? można . W czym gorszy był Przemyśl .
Oczywiście, granice trzeba poszerzać! Wszystkie chodniki już zajęte zaparkowanymi samochodami, mało. Trzeba rozbudować ten wielki parking, może turyści wielbiciele zwiedzania parkingów, fani hałasu i wdychania spalin wreszcie gromadnie zjadą do Przemyśla.
nie, no studentka rozjechałaś mnie, o jakim "różu" piszesz, do policzków, czy na usta?, bo co "rusz" pisze się w ten sposób, pochodzi od ruszania, bądź poruszania. Jacy studenci taka władza, którą sobie sami uparcie wybieracie więc czego biadolicie. Taką samą porażką są wasze biadolenia jak i poczynania władz.
radca z jednym Ci się udało i to całkiem przez pomyłkę: "Jeśli był nadal wybierany to miał prawo przepuszczać", chodziło Ci o pieniądze podatników?
A jakie to były te wielkie . Ile osiedli zbudowano , ile fabryk ,żłobków , przedszkoli itd . Na razie to pozamykano wszystko co się dało .
I po kiego wuja poszerzac miasto jak w tym od kilku lat nic się nie dzieje, dla tych 60 bocianow co są u fedaczynskiego?? Izbę celna przekutali więc nowy temat zastepczy'.............
NIEUDACZNIKI!Przynajmniej naprawcie ulice między innymi Tatarską.Wstydu nie macie!