Pozyskane z kredytu 5,5 mln zł mają zasypać dziurę w budżecie po tym, jak miastu spadły dochody z podatków. A te zmalały ze względu na pandemię. Kredyt byłby zaciągany w transzach i może okazać się mniejszy.
– Podobnie jak budżety domowe i budżety przedsiębiorstw, również i budżet miasta odczuł skutki pandemii. Zaczynając od marca tego roku, zauważalny był spadek wpływów do miejskiej kasy zarówno z tytułu udziału w podatku PIT i CIT, jak również w związku z umorzeniami podatków i opłat lokalnych przedsiębiorcom, którzy o taką pomoc się zwracali – wyjaśnia prezydent Wojciech Bakun.
– Mimo wprowadzonych oszczędności praktycznie we wszystkich obszarach[paywall] funkcjonowania miasta, nie było możliwości pokrycia wszystkich niezbędnych wydatków, również inwestycyjnych, zmniejszonymi wpływami. Deficyt może wynieść maksymalnie 5,5 miliona, ale kredyt uruchamiany będzie w transzach, tylko w razie konieczności. Należy zaznaczyć, że miasto w tym roku spłaciło ponad 15 milionów zobowiązań, a więc nawet pomimo potrzeby zaciągnięcia kredytu zadłużenie miasta na koniec roku będzie o około 10 milionów niższe – dodaje.
Z przygotowanego przez miasto zestawienia wynika, że najwięcej, bo o 4,9 mln zł spadną wpływy z podatku dochodowego. 400 tys. zł to ubytek na podatku od nieruchomości. Zaciągnięty kredyt byłby spłacany w latach 2022 – 2025. Plusem dla miasta jest fakt, że kredyt ten – zgodnie z przepisami – nie będzie wpływał na wskaźnik zadłużenia samorządu.
Sprawa była omawiana na piątkowej sesji rady miasta (13 listopada). Robert Bal (Regia Civitas) dopytywał prezydenta, czy podjął jakieś kroki o rządowe rekompensaty dla samorządów. – Śledzimy to na bieżąco i takiego celowanego wsparcia na pokrycie tych strat nie było. Faktycznie pojawił się Fundusz Inwestycji Samorządowych, z którego otrzymaliśmy jako miasto około 2 miliony 100 tysięcy złotych. On może być przeznaczony tylko na działania inwestycyjne. To nie jest fundusz, z którego możemy pokryć te straty – odpowiedział W. Bakun.
Janusz Zapotocki (SLD) zgłosił wniosek formalny o przerwę w obradach do 23 listopada. – Musimy dać czas merytorycznym komisjom do przeanalizowania tych wszystkich przedłożonych nam wyliczeń, jak również możliwości proponowanego nam terminu spłaty tego kredytu, który sięga daleko poza naszą kadencję. Zobowiązanie to obciąży budżet miasta do 2025 roku – argumentował.
Jego wniosek poprało 12 radnych SLD, PiS, Regia Civitas i radnej niezależnej. Przeciw było 9 osób z KO i Wspólnie dla Przemyśla. Dwóch radnych było nieobecnych na sesji.
Decyzję w sprawie kredytu radni podejmą najprawdopodobniej w najbliższy poniedziałek.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Nic nie robicie w urzędzie aby było lepiej, jest co raz gorzej. Dwa lata rządzicie i co i nic. W podległym mopsie totalny bajzel,nic na czas nie jest wydawane, trzeba po kilka razy chodzić bo wiecznie czegoś brakuje , trzeba stać w kolejce po kilka razy bo nikt kompetentny tam nie pracuje. Jaki Prezydent takie podległe mu urzędy.
Wszedzie pretensje do Pana Prezydenta. Dajcie spokoj,ma jeszcze 3 lata.
W 2 lata nic nie zrobil, to w 3 tez nie zrobi. Bicie piany i obiecanki cacanki
za chwilę tym miastem nikt zarządzać nie będzie chciał upadłym... chyba że dla swojej i rodzinki prywaty
Cos sie tobie Misiu pomieszalo. Ty palasz nienawiscia chyba juz do wszystkich.Emocje to zly doradca. I nie uzywaj tu takich slow. Wszyscy doskonale rozumiemy w jezyku polskim. Pisory to ,a Prezydent tamto. Nie da sie juz tego czytac.
Robi to samo co poprzednik, a miało być inaczej, odejdź, gościu
Pokłosie wieloletnich rządów Chomy i pisu.
Rzeszów się śmieje ma kasę na wszystko a Przemyśl zbiera resztki ze stołu
Outlines of your eyes and visions of you Girl, I think I need a minute To figure out what is, what isn't These choices and voices, they're all in my head .Sometimes you make me feel crazy. 1v1 lol slope unblocked
Jesli miasto splacilo 15 mln Maro i mozna soboe pozwolic na luskusy,to dlaczeggo czce podwyzszyc czynsz na Z Rynku. ? Nie zapominaj ,ze mowimy o biednych ludziach. Czcesz plywac w basenie kosztem innych ? Chcesz budowac swoje szczescie na nieszczesciu innych. Bo ja nie . Obejde sie. Tamten tez obiecywal i co? I nic ?
Nie trzeba było zadzierać z Unią i rezygnować z pieniędzy przez głupotę. W naszym małym pięknym mieście walka z LGBT to jakaś fikcja. Komu było potrzebne to wyimaginowane podlizywanie się. Miastu potrzebne są pieniądze.
Nigdy w maszyn królewskim mieście nie pozwolimy na zboczone zboczenia
Nie wiesz nawet co się kiedyś w naszym królewskim mieście wyrabiało - wiek i wieki temu. Kler w tym przodował.
w du**e mam jego facebooka! już czytałem jak obiecywał w trakcie kampanii - psy pilnowac do schroniska czy im tam dzieci do pogryzienia nie brakuje niech jedzie
Zamiast chodzić do MOPSu, to weź się do pracy.
Tak Janie bylo. Ludzie uwierzyli i mieli ta nadzieje. Czy dzis nasz Prezydent nie zaplanowal sobie ,ze rzutem na tasme tymi basenami uda mu sie przeskoczyc na nastepna kadencje? W ten sposob spelni marzenia mieszkancow. Tylko,ze poprzednik tez obiecywal. I jak myslisz. Ludzie go nie wybiora? Nawet nikt sie nie spyta jakim kosztem?
Ludzie przestańcie pie.....ć i skakać sobie do gardeł wypominająć sobie na wzajem, tylko usiądźcie przy jednym stole zacznijcie rozmawiać ze sobą . Przemyśl to małe miasteczko ale za to z ogromnym potencjałem tylko trzeba go wykorzystać. Jeśli tylko 5% tego zaangażowania skakania sobie na wzajem do gardeł poświęcicie dla dobra publicznego to będziemy mieć tu Dubaj.
"miś: , wpisujesz się w ideologię suczek chcących się miętolić , a za nasze , Polaków ciężko zarobione pieniądze i ulokowane w Funduszu Zdrowotnym , chcą być skrobane . Niech jadą za granicę tak , jak to robią dotychczas , czyli do Czech , Germanii , One będą rozkładając swe szłapy , a Fundusz Zdrowotny , podkreślam Zdr owotny ma im płacić , Zapomnijcie i ty razem z nimi . One mają prawo do miętolenia się , to maja takie same prawo do płacenia za te usługi z własnych pieniędzy . ZASADA , NASZ PROBLEM , PŁAC Z WŁASNYCH PENIĘDZY.
Ale jaja ale jaja
PiS - Przeprosić i Spierdalać
Nic nie robicie w urzędzie aby było lepiej, jest co raz gorzej. Dwa lata rządzicie i co i nic. W podległym mopsie totalny bajzel,nic na czas nie jest wydawane, trzeba po kilka razy chodzić bo wiecznie czegoś brakuje , trzeba stać w kolejce po kilka razy bo nikt kompetentny tam nie pracuje. Jaki Prezydent takie podległe mu urzędy.