Jak należy do pięknej przemyskiej tradycji, uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się przy historycznym obelisku, wzniesionym w 1891 r. na Wzgórzu Zamkowym.
Słynny kamień, nieopodal Zamku Kazimierzowskiego „widział” już wiele ceremonii, poświęconych pierwszej w Europie, drugiej na świecie, konstytucji państwa. Polskiego państwa. Ustawiony w 100. rocznicę jej uchwalenia. Nazwiska twórców umieszczono na betonowym cokole. Wśród wymienionych znajdziemy księdza Hugona Kołłątaja, rektora i reformatora Akademii Krakowskiej i działacza Komisji Edukacji Narodowej, Ignacego Potockiego – marszałka wielkiego litewskiego oraz Stanisława Małachowskiego, marszałka Sejmu Czteroletniego. Czwarte nazwisko to Jan Dekert, prezydent miasta Warszawy, walczący o prawa mieszczan, który 2 grudnia 1789 r. poprowadził tzw. czarną procesję, czyli demonstrację polityczną delegatów z 190 miast Rzeczpospolitej.
Przemyślanie chyba nie wyobrażają sobie innego miejsca do świętowania tej rocznicy. Przybyli tu i dzisiaj, 3 maja 2025 r., aby wspólnie m.in. z: kilkunastoma pocztami sztandarowymi, przedstawicielami służb mundurowych, kombatantów, harcerzy, władz lokalnych (obecna była starosta przemyski Bożena Ryczan, władze miasta reprezentował zastępca prezydenta Krzysztof Majcher) oddać hołd twórcom jednego z najważniejszych dokumentów w polskiej historii. Uroczystości rozpoczęła msza święta w Bazylice Archikatedralnej w intencji ojczyzny z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Na Wzgórzu Zamkowym natomiast nie zabrakło okolicznościowych przemówień, apelu poległych, salwy honorowej i złożenia kwiatów pod obeliskiem. Całość ceremonii uświetniła Salezjańska Orkiestra Dęta „Augustino”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze