Reklama

Przemyśl: Zwolnieni dyscyplinarnie ratownicy medyczni przywróceni do pracy

16 sierpnia 2021 r. trzech ratowników medycznych, działających w związkach zawodowych w przemyskiej stacji pogotowia ratunkowego, zostało dyscyplinarnie zwolnionych z pracy. Z decyzją się nie zgodzili i oddali sprawę do sądu. Do rozprawy nie doszło. Doszło za to do ugody, której finałem jest przywrócenie ich do pracy w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu.

W połowie zeszłego roku niemal przez całą Polskę przetoczyła się fala protestów ratowników medycznych, związana z podwyżką płac. Protest nie ominął także Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu.

Eskalacją konfliktu między stroną związkową a szefostwem pogotowia było zwolnienie dyscyplinarne trzech ratowników medycznych działających w związkach zawodowych.

Stało się tak – jak argumentowało wówczas szefostwo pogotowia – w wyniku ciężkiego, umyślnego[paywall] naruszenia obowiązków pracowniczych, stwarzających zagrożenie dla funkcjonowania zakładu oraz życia i zdrowia pacjentów, a nie – jak twierdziła strona związkowa – wskutek prowadzenia negocjacji płacowych.

Reklama

– Dyrekcja uznaje niezbywalne prawo związków zawodowych do prowadzenia legalnych form negocjacji i protestu, ale nie może jednocześnie być obojętna na sytuację świadomego łamania przepisów prawa i stwarzania zagrożenia dla życia i zdrowia pacjentów. Przepisy prawa w sposób bezwzględny nie chronią działaczy związkowych, którzy sami tego prawa nie przestrzegają – powiedział wówczas rzecznik prasowy WSPR w Przemyślu Marek Janowski.

Ciąg dalszy

Sprawa się jednak na tym nie zakończyła. Zwolnieni pracownicy, nie zgadzając się z tą decyzją, złożyli do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Przemyślu pozew przeciwko dyrekcji WSPR o przywrócenie do pracy.

Jednak do rozprawy nie doszło, bo w dniu jej inauguracji zdecydowali się zawrzeć ugodę z dyrektorem WSPR SP ZOZ w Przemyślu Rafałem Kijanką.

Reklama

W jej ramach przeprosili go za podjęte działania, będące podstawą zwolnienia dyscyplinarnego. Wyrazili ubolewanie z powodu negatywnego wpływu na funkcjonowanie zakładu pracy, jaki niewątpliwie miał kierowany przez nich protest.

– Zobowiązali się także do przestrzegania porządku i dyscypliny pracy w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu oraz zaniechania w przyszłości krytyki dyrektora w mediach społecznościowych oraz mediach. Dyrektor przeprosiny przyjął, podobnie jak warunki ugody. Zdecydował, że wszyscy zwolnieni dyscyplinarnie związkowcy zostaną przywróceni do pracy oraz otrzymali oni trzymiesięczną rekompensatę za pozostawanie bez wynagrodzenia – powiedział rzecznik prasowy WSPR Marek Janowski.


fot.ze zbiorów własnych
– Dyrektor przeprosiny przyjął, podobnie jak warunki ugody. Zdecydował, że wszyscy zwolnieni dyscyplinarnie związkowcy zostali przywróceni do pracy – powiedział rzecznik prasowy WSPR Marek Janowski.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama