Reklama

Przemyślanie licznie wzięli udział w Wieczornicy Wołyńskiej [ZDJĘCIA]

12/07/2017 17:00

Poruszające pieśni, wiersze i wspomnienia wypełniły Wieczór Pamięci ku czci ofiar ludobójstwa na Wołyniu. Wydarzenie zgromadziło sporą grupę przemyślan.

Wieczornica rozpoczęła się 11 lipca o 21.00 na Schodach Rycerskich znajdujących się przy przemyskim Rynku. – Poprzez słowo i muzykę oddajmy hołd wszystkim ofiarom tych tragicznycvh wydarzeń – powiedział na początku spotkania Janusz Łukasiewicz, naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

Na widowisko złożyły się[paywall] fragmenty wspomnień dotyczące Wołynia, wiersze oraz pieśni – w tym Litania Wołyńska skomponowana przez Krzesimira Dębskiego do słów Krzysztofa Kołtuna.

Wśród wykonawców znaleźli się: Przemyski Chór Kameralny pod dyrekcją Andrzeja Gurana, sopranistka Jadwiga Kot-Ochał, Magdalena Betleja (skrzypce), Marcin Kasprzyk (fortepian), Teresa Paryna, Tadeusz Szczerbaty, Małgorzata Świetlicka (gitara, śpiew) oraz Paweł Grabas.

Reklama

Tego samego dnia w południe na Rondzie Ofiar Wołynia członkowie Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu oraz przedstawiciele władz miasta zapalili znicze ku pamięci zamordowanych. Następnie odbył się Rowerowy Rajd Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu.

O 16.00 w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej dr Andrzej Zapałowski wygłosił prelekcję „Działalność UPA na terenach Podkarpacia”.

Organizatorami wieczornicy byli: Urząd Miejski w Przemyślu, Towarzystwo Muzyczne oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek”.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    prprzemyski obserwator - niezalogowany 2017-07-12 17:55:36

      Popieram w całości  taką formę upamiętnienia tragedii wołyńskiej i nie tylko wołyńskiej , tak powinno się obchodzić rocznice , czcić pamięć okrutnie zamordowanych Polaków , naszych rodaków.  Wykluczam  zdecydowanie chuligańskie wybryki , uliczne bijatyki , czy słowne obrażanie  niewinnych  ludzi  na procesjach jak w ub. roku na ul. Słowackiego , co  przynosi jedynie wstyd naszemu gospodarczo zdołowanemu miasteczku.  Brawo organizatorzy tej uroczystości , to godne zachowanie , niemal wzorcowe.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2017-07-13 22:38:50

    Ale pomnika nie ma i nie będzie a na Szwejka miejsce się znalazło w centrum miasta .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Nick - niezalogowany 2017-07-15 07:49:19

    Pomników smoleńskich jest w Przemyślu masa, won z rynku!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama