Poruszające pieśni, wiersze i wspomnienia wypełniły Wieczór Pamięci ku czci ofiar ludobójstwa na Wołyniu. Wydarzenie zgromadziło sporą grupę przemyślan.
Wieczornica rozpoczęła się 11 lipca o 21.00 na Schodach Rycerskich znajdujących się przy przemyskim Rynku. – Poprzez słowo i muzykę oddajmy hołd wszystkim ofiarom tych tragicznycvh wydarzeń – powiedział na początku spotkania Janusz Łukasiewicz, naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Przemyślu.
Na widowisko złożyły się[paywall] fragmenty wspomnień dotyczące Wołynia, wiersze oraz pieśni – w tym Litania Wołyńska skomponowana przez Krzesimira Dębskiego do słów Krzysztofa Kołtuna.
Wśród wykonawców znaleźli się: Przemyski Chór Kameralny pod dyrekcją Andrzeja Gurana, sopranistka Jadwiga Kot-Ochał, Magdalena Betleja (skrzypce), Marcin Kasprzyk (fortepian), Teresa Paryna, Tadeusz Szczerbaty, Małgorzata Świetlicka (gitara, śpiew) oraz Paweł Grabas.
Tego samego dnia w południe na Rondzie Ofiar Wołynia członkowie Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu oraz przedstawiciele władz miasta zapalili znicze ku pamięci zamordowanych. Następnie odbył się Rowerowy Rajd Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu.
O 16.00 w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej dr Andrzej Zapałowski wygłosił prelekcję „Działalność UPA na terenach Podkarpacia”.
Organizatorami wieczornicy byli: Urząd Miejski w Przemyślu, Towarzystwo Muzyczne oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek”.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Popieram w całości taką formę upamiętnienia tragedii wołyńskiej i nie tylko wołyńskiej , tak powinno się obchodzić rocznice , czcić pamięć okrutnie zamordowanych Polaków , naszych rodaków. Wykluczam zdecydowanie chuligańskie wybryki , uliczne bijatyki , czy słowne obrażanie niewinnych ludzi na procesjach jak w ub. roku na ul. Słowackiego , co przynosi jedynie wstyd naszemu gospodarczo zdołowanemu miasteczku. Brawo organizatorzy tej uroczystości , to godne zachowanie , niemal wzorcowe.
Ale pomnika nie ma i nie będzie a na Szwejka miejsce się znalazło w centrum miasta .
Pomników smoleńskich jest w Przemyślu masa, won z rynku!
Aleksander Baczyk Konsul Honorowy Ukrainy w Przemyślu , właściciel hurtowni spożywczej jak i sieci sklepów pod ta sama nazwą "PIOTRUS PAN" powinien publicznie potępić zbrodnie ludobójstwa dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej.Mam taka nadzieję ze tajny współpracownik służby bezpieczeństwa Aleksander Baczyk o pseudonimie "szary" według ostatnich doniesień IPN powinien przeprosić polskie społeczeństwo ze tak długi czas ukrywał swoje powiazania z SB co mogło się przyczynić do rozkwitu jego rodzinnego przedsiębiorstwa.
W dniu dzisiejszym prezydent polski zdradził ruch prawicowy w Polsce wetując dwie ustawy o SN co niewątpliwie przyczyni się do umocnienia lewackich rządów w Polsce oraz zapewni nietykalność przestępcom w togach. A oto link adekwatny do sytuacji;https://www.youtube.com/watch?v=Pa5TRMipukY
Popieram w całości taką formę upamiętnienia tragedii wołyńskiej i nie tylko wołyńskiej , tak powinno się obchodzić rocznice , czcić pamięć okrutnie zamordowanych Polaków , naszych rodaków. Wykluczam zdecydowanie chuligańskie wybryki , uliczne bijatyki , czy słowne obrażanie niewinnych ludzi na procesjach jak w ub. roku na ul. Słowackiego , co przynosi jedynie wstyd naszemu gospodarczo zdołowanemu miasteczku. Brawo organizatorzy tej uroczystości , to godne zachowanie , niemal wzorcowe.
Ale pomnika nie ma i nie będzie a na Szwejka miejsce się znalazło w centrum miasta .
Pomników smoleńskich jest w Przemyślu masa, won z rynku!