Reklama

Przemyślanie na morzu

Pod koniec lipca br. Stowarzyszenie Turystyczno-Sportowe „Róża Wiatrów” z Przemyśla zorganizowało dwa rejsy po Bałtyku dla dzieci i młodzieży z przemyskich i podprzemyskich gimnazjów i liceów.

Wczesną wiosną br. reprezentujący stowarzyszenie wolontariusze odwiedzili kilka szkół z terenu powiatu przemyskiego i przeprowadzili w nich zajęcia z edukacji żeglarskiej, obejmujące również zasady bezpieczeństwa nad wodą oraz przypomnienie zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W maju i czerwcu br. uczestnicy tych zajęć, czyli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów wraz z nauczycielami uczestniczyli w drugiej edycji autorskiego projektu stowarzyszenia pod hasłem „Niebieska Szkoła pod Żaglami na Zalewie Solińskim”...

W sumie wzięło w nim udział ponad dwustu uczestników. Dzieci i młodzież miały możliwość uczyć się żeglarstwa na nowoczesnych i komfortowych jachtach kabinowych typu Maxus 24 i 26 czy Tango. – Wszystko to odbyło się bez żadnego finansowego wsparcia z zewnątrz. Jako stowarzyszenie nie otrzymaliśmy w tym roku żadnych pieniędzy ani z Urzędu Miasta w Przemyślu, ani z Ministerstwa Sportu, mimo złożenia kilku ciekawych projektów. Zaplanowane na ten rok działania udało się zrealizować dzięki zorganizowaniu kursu na patent żeglarza jachtowego i szkoleń, z których dochód w całości został przeznaczony na zakup sprzętu i dofinansowanie wyjazdów i szkoleń naszej młodzieży – podkreśliła członkini „Róży Wiatrów” Agnieszka Kowaliw.

Z Gdańska do Szwecji
Kolejnym krokiem przed podróżą życia był kurs na patent żeglarza jachtowego i egzamin zgodny z wymaganiami Polskiego Związku Żeglarskiego. Finałem były dwa rejsy bałtyckie, w które wypłynęły pod koniec lipca br. Trasa pierwszego prowadziła z Gdańska do Szwecji i na Borholm, drugi zaprowadził uczestników na Gotlandię. Oczywiście wśród członków załóg nie zabrakło młodzieży z przemyskich gimnazjów i liceum.
Pod koniec sierpnia br. stowarzyszenie przeprowadzi ostatni już w tym roku kurs na patent żeglarza jachtowego, na który zaprasza wszystkich marzących o samodzielnym poprowadzeniu jachtów, a przy okazji chcących wesprzeć edukację żeglarską dzieci i młodzieży z naszego terenu.

Nie tylko sport
– Morskie wyprawy to była fascynująca przygoda dla tych młodych ludzi. Byli wspaniali. Nasze stowarzyszenie to grupa pasjonatów żeglarstwa wywodzących się z przemyskich harcerskich drużyn wodnych, która postanowiła promować czyste, białe żeglarstwo szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Swoją działalnością obejmujemy szczególnie osoby mieszkające na terenach wiejskich, dzieci i młodzież niepełnosprawną oraz pochodzącą z rodzin ubogich i zagrożoną niedostosowaniem społecznym. Żeglarstwo dla nas to nie tylko piękny sport i zdrowy, aktywny sposób spędzania wolnego czasu, ale i metoda wychowawcza, która promuje takie wartości, jak umiejętność radzenia sobie w nowych sytuacjach, współpraca w zespole, odpowiedzialność za siebie i innych, szacunek, sumienność i dokładność w wykonywaniu powierzonych obowiązków – podsumował jeden z założycieli „Róży Wiatrów” Jacek Podwyszyński.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości