Pod koniec lipca br. Stowarzyszenie Turystyczno-Sportowe „Róża Wiatrów” z Przemyśla zorganizowało dwa rejsy po Bałtyku dla dzieci i młodzieży z przemyskich i podprzemyskich gimnazjów i liceów.
Wczesną wiosną br. reprezentujący stowarzyszenie wolontariusze odwiedzili kilka szkół z terenu powiatu przemyskiego i przeprowadzili w nich zajęcia z edukacji żeglarskiej, obejmujące również zasady bezpieczeństwa nad wodą oraz przypomnienie zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W maju i czerwcu br. uczestnicy tych zajęć, czyli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów wraz z nauczycielami uczestniczyli w drugiej edycji autorskiego projektu stowarzyszenia pod hasłem „Niebieska Szkoła pod Żaglami na Zalewie Solińskim”...W sumie wzięło w nim udział ponad dwustu uczestników. Dzieci i młodzież miały możliwość uczyć się żeglarstwa na nowoczesnych i komfortowych jachtach kabinowych typu Maxus 24 i 26 czy Tango. – Wszystko to odbyło się bez żadnego finansowego wsparcia z zewnątrz. Jako stowarzyszenie nie otrzymaliśmy w tym roku żadnych pieniędzy ani z Urzędu Miasta w Przemyślu, ani z Ministerstwa Sportu, mimo złożenia kilku ciekawych projektów. Zaplanowane na ten rok działania udało się zrealizować dzięki zorganizowaniu kursu na patent żeglarza jachtowego i szkoleń, z których dochód w całości został przeznaczony na zakup sprzętu i dofinansowanie wyjazdów i szkoleń naszej młodzieży – podkreśliła członkini „Róży Wiatrów” Agnieszka Kowaliw.
Z Gdańska do Szwecji
Kolejnym krokiem przed podróżą życia był kurs na patent żeglarza jachtowego i egzamin zgodny z wymaganiami Polskiego Związku Żeglarskiego. Finałem były dwa rejsy bałtyckie, w które wypłynęły pod koniec lipca br. Trasa pierwszego prowadziła z Gdańska do Szwecji i na Borholm, drugi zaprowadził uczestników na Gotlandię. Oczywiście wśród członków załóg nie zabrakło młodzieży z przemyskich gimnazjów i liceum.
Pod koniec sierpnia br. stowarzyszenie przeprowadzi ostatni już w tym roku kurs na patent żeglarza jachtowego, na który zaprasza wszystkich marzących o samodzielnym poprowadzeniu jachtów, a przy okazji chcących wesprzeć edukację żeglarską dzieci i młodzieży z naszego terenu.
Nie tylko sport
– Morskie wyprawy to była fascynująca przygoda dla tych młodych ludzi. Byli wspaniali. Nasze stowarzyszenie to grupa pasjonatów żeglarstwa wywodzących się z przemyskich harcerskich drużyn wodnych, która postanowiła promować czyste, białe żeglarstwo szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Swoją działalnością obejmujemy szczególnie osoby mieszkające na terenach wiejskich, dzieci i młodzież niepełnosprawną oraz pochodzącą z rodzin ubogich i zagrożoną niedostosowaniem społecznym. Żeglarstwo dla nas to nie tylko piękny sport i zdrowy, aktywny sposób spędzania wolnego czasu, ale i metoda wychowawcza, która promuje takie wartości, jak umiejętność radzenia sobie w nowych sytuacjach, współpraca w zespole, odpowiedzialność za siebie i innych, szacunek, sumienność i dokładność w wykonywaniu powierzonych obowiązków – podsumował jeden z założycieli „Róży Wiatrów” Jacek Podwyszyński.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze