Choć starszy wizytator w przemyskim oddziale Podkarpackiego Kuratorium Oświaty Renata Magnowska-Tumidajska – zdaniem prezesa podkarpackiego ZNP Stanisława Kłaka – była merytorycznie najlepszą z kandydatek, nowym kuratorem oświaty na Podkarpaciu została dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwierzycach (powiat ropczycko-sędziszowski) Małgorzata Rauch.
Na ogłoszony przez wojewodę podkarpackiego konkurs na stanowisko Podkarpackiego Kuratora Oświaty wpłynęło siedem ofert. Na przesłuchania zgłosiło się sześć osób: Renata Magnowska-Tumidajska, starszy wizytator Podkarpackiego Kuratorium Oświaty oddział w Przemyślu, Aneta Makarska, nauczycielka z Jarosławia, Piotr Pękalski, nauczyciel z Krzywczy, Zbigniew Pinkowski, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Rzeszowie i Małgorzata Rauch, dyrektorka Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwierzycach. Szósta osoba nie zgodziła się na upublicznienie swoich danych. Do konkursu nie przystąpiła – choć wcześniej o tym informowaliśmy – Bożena Ryczan, radna powiatu przemyskiego, dyrektor Zespołu Szkół w Orzechowcach (gmina Żurawica)[paywall].
Komisja złożona z trzech przedstawicieli ministra edukacji, dwóch przedstawicieli wojewody i nauczycielskich związków zawodowych (OPZZ, Forum Związków Zawodowych, NSZZ ,,Solidarność”) w pierwszym etapie konkursu odrzuciła dwie oferty ze względu na uchybienia formalne i brak wymaganych dokumentów. Do drugiego etapu dopuszczonych zostało pięciu kandydatów. Przewodniczącym był Witold Lechowski, wicewojewoda podkarpacki.
Jak poinformowała rzecznik prasowy Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Małgorzata Waksumndzka-Szarek, w wyniku tajnego głosowania kandydatem wyłonionym na stanowisko kuratora została Małgorzata Rauch, z wykształcenia magister filologii polskiej, nauczyciel dyplomowany, dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwierzycach (powiat ropczycko-sędziszowski). Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, popierana była przez PiS, a –jak wiadomo – kandydaci na kuratora powinni być apolityczni.
Czy zostanie pełnoprawnym podkarpackim kuratorem oświaty, zdecyduje minister edukacji, która, zgodnie z przepisami, powołuje go na wniosek wojewody. Szef podkarpackiego Związku Nauczycielstwa Polskiego Stanisław Kłak: – Pani Rauch zaprezentowała się ciekawie pod względem elokwencji, dykcji, sposobu przedstawienia prezentacji, natomiast moim zdaniem najlepiej merytorycznie wypadła starszy wizytator przemyskiego oddziału Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie pani Magnowska-Tumidajska, która zajęła w tym „rankingu” drugie miejsce.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze