Unikalna przestrzeń, jaką stanowi przylegający do budynku Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich liczący przeszło 4 ary dziedziniec zyska nowe oblicze. Aktualnie jest niedostępny dla zwiedzających, ale jest już pewne, że za jakiś czas zamieni się w park kieszonkowy otwarty dla mieszkańców miasta i turystów.
Pozytywne zmiany w otoczeniu Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich będą możliwe dzięki podpisanej niedawno umowie na odnowienie ogrodu. Dwuletnia inwestycja ma być zrealizowana dzięki Fundacji Leroy Merlin Polska. Strony reprezentowali prezes fundacji Agnieszka Bolek oraz starosta powiatu jarosławskiego Kamil Dziukiewicz. W spotkaniu uczestniczyli ponadto dyrektor jarosławskiego muzeum Konrad Sawiński, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jarosławiu Andrzej Makar oraz inspektor nadzoru budowlanego Marcin Rymarz z Center-Projekt.
Stworzenie parku kieszonkowego przy siedzibie placówki kultury od dawna było marzeniem jarosławskich muzealników. Teraz będzie miało szansę się ziścić dzięki trwającej od 2023 roku współpracy muzeum ze wspomnianą fundacją. Wcześniej wsparła ona remont sali wystaw czasowych. Robotnicy wejdą do zabytkowego ogrodu kamienicy Orsettich jeszcze w tym miesiącu. Rewitalizacja dziedzińca ma być podzielona na dwa etapy. Najpierw ogród zostanie uporządkowany, następnie na działce wykonane zostaną nasadzenia. Całość prac prowadzić ma Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jarosławiu.
Wizualizację rewitalizacji zabytkowego patio w Kamienicy w Jarosławiu udostępniła firma Olkis Anna Pak Dobra Przestrzeń. Wykonany projekt zakłada renowację przestrzeni, z zachowaniem jej historycznego[paywall] charakteru i walorów estetycznych.
Renowację przejdzie nawierzchnia – przywrócona zostanie jej dawna świetność. Istniejący stary drzewostan, w tym cisy, zostaną poddane pielęgnacji, by dalej pełnić rolę integralnej części tego miejsca. Na patio wydzielona zostanie też specjalna strefa będąca miejscem prezentacji artefaktów i rzeźb. Projekt ogrodowej zieleni nawiązuje do stylistyki ogrodów renesansowych z charakterystycznymi parterami haftowymi. „Regularne, geometryczne formy roślinne i kwietniki zostaną skomponowane z tradycyjnych gatunków roślin, tak aby odzwierciedlić ducha epoki i harmonijnie współgrać z architekturą patio” – czytamy w opisie.
W efekcie powstanie estetyczna przestrzeń służąca wypoczynkowi, ale też sprzyjająca organizacji wydarzeń kulturalnych, plenerowych seansów filmowych czy zajęć dla dzieci, będąca żywym świadkiem historii, kultury i sztuki.
Uroczyste otwarcie ogrodu dla zwiedzających planowane jest w przyszłym roku i będzie stanowić istotny element programu, związanego z jubileuszem 100-lecia jarosławskiego muzeum.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze