W grudniu w sali audiowizualnej Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej odbyła się gala kończąca tegoroczną edycję Międzynarodowej Kampanii „Biała Wstążka”, która jest największą na świecie kampanią mającą na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet.
Akcja, w której uczestniczy już 55 krajów, rozpoczęła się w 1991 roku. Jej symbolem jest biała wstążka noszona przez mężczyzn, którzy w ten sposób wyrażają swój sprzeciw wobec wszelkich form przemocy: fizycznej, psychicznej i seksualnej stosowanej wobec kobiet. Podczas gali[paywall] podsumowano roczną działalność Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Korytnikach (organizatora wydarzenia) oraz zwrócono uwagę na wiele aspektów pracy z osobami, które padły ofiarą przemocy.
Podkreślono ponadto, że z roku na rok skala problemu wzrasta. Okazało się, że przemocy doświadczają nie tylko kobiety, czterdzieści procent ofiar działań przemocowych to mężczyźni. Podkreślano znaczenie pracy profilaktycznej ze sprawcami przemocy w zakładach karnych, a także konieczność nagłaśniania tego zjawiska, aby uświadomić społeczeństwu potrzebę reagowania na wszelkie przejawy przemocy występującej najczęściej w „czterech ścianach”. Na zakończenie najbardziej zasłużonych uhonorowano statuetkami „SOW-ika”, które corocznie przyznaje kapituła tego wyróżnienia.

fot.Jacek Szwic
Laureatki statuetki „SOW-ik”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Tzw.'?przemoc " ma niejedno imię . Wiele kobie to urodzone prowokatorki . Tylko / nie wszystkie/ czekają ,żeby potraktować po ' męsku " prowokując , a póżniej wielki wrzask ,że' maltretowana , na każdym poziomie .
Tzw.'?przemoc " ma niejedno imię . Wiele kobie to urodzone prowokatorki . Tylko / nie wszystkie/ czekają ,żeby potraktować po ' męsku " prowokując , a póżniej wielki wrzask ,że' maltretowana , na każdym poziomie .