Pierwsza kadencja rady seniorów w gminie Bircza rozpoczęła się w 2018 roku. Kiedy minął okres czteroletniej współpracy,11 lutego wójt gminy Grzegorz Gągola powołał radnych na kolejną kadencję.
W sprawach, na które warto będzie w najbliższych latach zwrócić uwagę w kwestii seniorów, samorządowi gminnemu będą doradzać: Andrzej Atamańczuk (przewodniczący RS), Wojciech Bobowski, Elżbieta Chrobak, Krzysztofa Chrobak (zastępczyni przewodniczącego RS), Jerzy Góralewicz, Regina Komonicka, Janusz Komonicki (skarbnik), Jan Lichota oraz Łucja Wróbel (sekretarz RS).
„W trakcie dyskusji i wymiany podglądów zwrócono uwagę, iż praca Rady ma być ukierunkowana na szeroko rozumianą integrację seniorów, zwiększenie ich aktywności w życiu całej wspólnoty gminnej oraz podejmowanie szeregu inicjatyw, które przyczynią się do polepszenia warunków życia seniorów oraz współpracy międzypokoleniowej” – przekazuje birczański urząd.
Rada seniorów to organ[paywall] składający się z osób starszych i przedstawicieli podmiotów działających na ich rzecz. Główną jej rolą jest doradzanie i konsultowanie z samorządami w sprawach osób starszych oraz komunikowanie ich potrzeb. Do najbardziej znanych projektów, które ziściły się we współpracy rad seniorów z władzami, należą m.in.: koperta życia (karta, w której zawarte są informacje o stanie zdrowia i przyjmowanych lekach, co pomaga w szybkim i bezproblemowym podjęciu akcji ratunkowej), złota rączka (drobne usługi naprawcze na rzecz osób starszych, które samodzielnie nie są w stanie ich wykonać; a finansuje je budżet gminy), przystanki przyjazne seniorom (wymiana rozkładów jazdy na takie z powiększoną czcionką), mobilna biblioteka dla seniorów (objazdowe wypożyczanie książek po wcześniejszym kontakcie z biblioteką).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze