W lutym rada miasta podjęła uchwałę o zwolnieniu z opłat za sprzedaż alkoholu firm z branży gastronomicznej i hotelarskiej. Teraz pojawia się wątpliwość, czy uchwała ta jest ważna. Radni PiS zauważyli bowiem, że w głosowaniu wzięła udział Magdalena Cisek-Skiba. Ich zdaniem nie powinna tego robić, bo jej mąż działa w branży i na zwolnieniu, jak wielu innych właścicieli barów i hoteli w mieście, skorzysta.
Dyskusja dotycząca standardów uchwalania prawa w mieście, która rozgorzała na ostatniej sesji rady miasta 23 marca, była ciekawa z wielu względów.
Przede wszystkim podniesiono interesujący problem natury prawnej, przy którego rozstrzygnięciu nic nie wydaje się być oczywiste – nawet jeśli strony pewne są swego stanowiska.
Po drugie podczas obrad online doszło w istocie do dyskusji światopoglądowej. Jedna ze stron sporu oczekuje drobiazgowego przestrzegania litery prawa. Druga ma podejście bardziej pragmatyczne. Dla niej od proceduralnych niuansów ważniejszy jest[paywall] skutek – w tym wypadku pomoc branży dotkniętej przez pandemię.
Dyskusję zainicjowała jedna z liderek PiS w jarosławskiej radzie Wanda Czerwiec.
– Czy uchwała w sprawie zwolnienia z opłaty za sprzedaż napojów alkoholowych nie została podjęta z rażącym naruszeniem prawa? – pytała.
– W głosowaniu brała udział radna, która pozostaje w związku małżeńskim i we wspólnocie ustawowej z przedsiębiorcą, którego to zwolnienie z opłat dotyczyło i który o to zwolnienie wnioskował pisemnie – uzupełniała radna, podkreślając, że nie o skalę korzyści chodzi, lecz o standardy w stanowieniu prawa.
Argumenty innej natury przywołał radny Piotr Kozak. Powołał się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2013 r., który rozstrzygał podobną sytuację.
– Przyjmuje się, że interes prawny w danej sprawie zachodzi wtedy, gdy sposób jej załatwienia ma skutek dla sfery stosunków prawnych danej osoby, choćby nie była ona bezpośrednim uczestnikiem tej sprawy – odczytywał fragment uzasadnienia wspomnianego wyroku P. Kozak.
– Głosujecie za podatkami, za wysokością opłat za odpady, za wysokością ceny za bilety, za kosztami pochówków i wieloma innymi rzeczami… Można by powiedzieć, że te sprawy dotyczą waszego interesu prawnego, więc powinniście się wyłączyć, kto podejmowałby wówczas te uchwały? – odpowiedział na te zarzuty radca prawny urzędu Mariusz Prychocin.
– „Za zbyt daleko idące i nietrafne uznać należy wywody zawarte w skardze kasacyjnej w materii wyłączenia wszystkich radnych od udziału w głosowaniach nad wszystkimi sprawami dotyczącymi danej społeczności” – ripostował fragmentem uzasadnienia wyroku NSA radny Kozak.
–Są uchwały systemowe i są uchwały indywidualne i w przypadku tych drugich, gdyby one dotyczyły interesu prawnego radnego, wypadłoby się wyłączyć – odpowiadał M. Prychocin.
Ostatecznie burzliwa dyskusja spełzła na niczym, a obu stronom było przy jej finale wstyd. Oczywiście za adwersarzy. – Wstyd mi za niektórych z państwa – podsumował przewodniczący rady po jednej z tyrad Mariusza Waltera.
– Mnie jest wstyd, że pan w ten sposób podsumowuje dyskusje nad prawem – odcinała się Wanda Czerwiec.
Na końcu pozostają jednak właściciele lokali gastronomicznych i hoteli. Mogą bowiem się zastanawiać, czy mają ulgę, czy jej nie mają. Służby wojewody, weryfikujące akty prawa lokalnego, nie sprawdzają raczej powiązań wszystkich radnych w regionie, więc „nieruszana” uchwała pewnie nie zostałaby zakwestionowana.
Teraz podstawa do takiego działania jest. Ewentualne jej zablokowanie zapewne znów podzieli miasto – dla jednych winna będzie frakcja rządząca, bo prawo uchwala bez należytej staranności, dla drugich opozycyjny PiS, bo szuka problemów tam, gdzie nie musi.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.o pani radna kasa kasiorka pieniadze manybiznes a potem nie bedzie na straz miejska
no tak do rady po kase napchac kieszenie
RIO unieważnić tą uchwałę, zawiadomić Prokuraturęradna zlozyc mandato czy radna nie pracuje w szkole ,taki przyklad dla mlodziezy
O jacy wszyscy to prawi i sprawiedliwi! Jakoś wam nie przeszkadzają wam Sasiny ,Obajtki, Szumowskiej i inni pisdzielcy co doją to nasze państwo bez litości! Spółki skarbu państwa obiedli jak stonka ziemniaki niektórzy są nawet w 4
Moralność osób z klubu Palucha jest mocno wątpliwa. Znam tą panią i szanuje, jednak nie spodziewałem się tego po niej. Wstyd Pani Magdo, wstyd.
Oj Boguś, potrafisz się ustawić
o pani radna kasa kasiorka pieniadze manybiznes a potem nie bedzie na straz miejska
no tak do rady po kase napchac kieszenie